Pompy samozasysające – budowa, działanie, zastosowanie.

Terminem pompa samozasysająca (pompa samossąca) określa się pompę wirową, która ma zdolność samozasysania cieczy. Inaczej rzecz ujmując, pompa taka wykorzystuje mieszaninę wodno-powietrzną do automatycznego zalania linii ssącej.

Pompy samozasysające doskonale nadają się do pompowania wody czystej, ale nie tylko. Kombinacje materiałowo-konstrukcyjne pomp, pozwalają na stosowanie ich w szerszym zakresie aplikacji, także tam, gdzie pompowane są oleje, paliwa, gazy płynne, chemikalia czy ciecze agresywne.

Pompowanie medium z zawartością cząstek stałych oraz włóknistych

Tłoczenie medium zawierającego cząstki stałe to zwykle zadanie kłopotliwe i trudne. Problem tłoczenia wynika z obecności ciał stałych w pompowanej cieczy. W takiej aplikacji niewłaściwy dobór pompy może być przyczyną częstych awarii i usterek. Często dochodzi od zatykania wirnika, uszkodzenia wewnętrznych elementów obudowy pompy. Dlatego tak ważny jest dobór pompy, której konstrukcja i możliwości pracy będą dopasowane do charakteru zanieczyszczeń i parametrów fizykochemicznych medium. Dobierając rozwiązanie pompowe, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które decydują o rodzaju i wykonaniu pompy.

Pompy w przemyśle spożywczym.

Pompy w przemyśle spożywczym - EKOPOMP

 

Kategoria pomp spożywczych nie obejmuje konkretnego typu pomp pod względem technologii. Odnosi się do ich wykonania materiałowego, które umożliwia pompowanie artykułów spożywczych. Oznacza to, że w grupie pompy spożywcze znajdują się różne typy pomp, spełniające klasyfikację pompy spożywczej. Znajdziemy tu pompy beczkowe, pompy membranowe, czy pompy spożywcze z elastycznym wirnikiem.

Pompa do AdBlue®

Nowe normy zapobiegające emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, zwłaszcza norma EURO 6, wymusiła na producentach silników wprowadzenie nowych rozwiązań, celem zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska. Jednym z rozwiązań są silniki wysokoprężne Diesla z wtryskiem AdBlue®.

Czym jest AdBlue®?

AdBlue® to 32,5% roztwór mocznika o wysokiej czystości, stosowany w branży motoryzacyjnej jako reduktor emisji szkodliwych gazów tlenku azotu. Związków bardzo toksycznych dla ludzi i środowiska. AdBlue® stosuje się w samochodach posiadających układ SCR – układ Selektywnej Redukcji Katalitycznej.

Strony