Pompa śrubowa - budowa, rodzaje i zastosowanie

Pompy śrubowe, zwane także pompami wrzecionowymi, należą do pomp samossących. Zasada działania pompy śrubowej oparta jest na starożytnej zasadzie działania śruby Archimedesa, wynalezionej około 300 lat p.n.e. Pompa śrubowa jest rodzajem pompy wyporowej. Elementem transportującym ciecz jest wirnik w kształcie śruby. Ruch wirników powoduje transport medium z części ssawnej do części tłocznej.

Pompa śrubowa – rodzaje i budowa

Istnieją dwa główne typy pomp śrubowych: pompa dwuśrubowa oraz pompa trójśrubowa.

Pompa beczkowa - budowa i możliwości zastosowań

Pompa beczkowa to urządzenie specjalnego przeznaczenia, dedykowane do rozładunku różnego rodzaju cieczy ze zbiorników i pojemników, takich jak beczki lub paleto pojemniki. Pompy beczkowe są odpowiednie do pompowania wszelkiego rodzaju cieczy przemysłowych oraz spożywczych. Charakteryzują się bardzo prostą i lekką konstrukcją, co gwarantuje wygodną i prostą obsługę pomp.

Lanca ssąca – zabezpieczenie przed suchobiegiem i inne zastosowania

Standardowe zastosowanie lancy ssącej to zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem, są też i inne możliwości ich wykorzystania.

Praca na sucho - kosztowne i nieopłacalne

Każdy, kto choć raz zetknął się z szeroko pojętą tematyką pompową, prawdopodobnie musiał też zmierzyć się z tematem suchobiegu pompy. Suchobieg  pompy to nic innego jak praca na sucho, czyli praca przy niewystarczającym napływie cieczy po stronie ssawnej, do elementu roboczego pompy: wirnika, membrany, tłoka. Praca pompy w takich warunkach jest bardzo niekorzystna dla samej pompy, co zazwyczaj kończy się jej uszkodzeniem. W większości sytuacji naprawa pompy jest na tyle kosztowna, że nieopłacalna. W efekcie kończy się wymianą pompy.

Nowy model pompy w portfolio włoskiego producenta Mencarelli

Nowa samozasysająca pompa Mencarelli MX powstała z myślą o pompowaniu cieczy skłonnych do pienienia się, zawierających dużą ilość pęcherzyków gazów. W całości wykonana ze stali nierdzewnej AISI 316, wyposażona w slinik wolnoobrotowy 1400 rpm.

Mencarelli MX znajdzie zastosowanie w przemyśle spożywczym np. w procesach produkcji mleka, serwatki, soków owocowych, a także w browarnictwie i produkcji wina. Rodzaj uszczelnienia dobierany jest do pompowanego medium. Na życzenie pompa z silnikiem z atestem ATEX.

Nowa pompa Mencarelli MX

Pompa samozasysająca Mencarelli MX

Pompy LPG – podstawowe warunki zabudowy instalacji do transportu płynnych paliw

Transport paliw płynnych wymaga specjalnych warunków i spełnienia wszystkich obowiązujących norm bezpieczeństwa. Regulacjami objęte są poszczególne komponenty instalacji, armatura, układ rurociągu oraz pompy. Wymagania te, dotyczą wszystkich aplikacji związanych z transportem płynnego paliwa takie jak: stacje przeładunkowe paliwa, transport rurociągowy paliw, układy dystrybutorów paliw ze zbiornikiem naziemnym i podziemnym.

Pompa jako jeden z elementów układu transportu paliw musi być przystosowana do pracy z paliwem płynny i spełniać określone warunki dotyczące bezpieczeństwa całej instalacji. Normy te są gwarancją prawidłowego i bezpiecznego działania całej instalacji.