BS40 - nowa pompa odśrodkowa marki KNOLL

Podczas Międzynarodowych Targów Obróbki Metali AMB 2018 w Stuttgarcie marka KNOLL zaprezentuje nowo opracowaną, samozasysającą pompę BS 40. To specjalnie zaprojektowana pompa przeznaczona do transportowania cieczy chłodząco-smarujących, stosowana głównie w systemach transportu wiórów.
 

Standardowe pompy odśrodkowe by zacząć pompować ciecz wolną od powietrza, wymagają wstępnego zalania. W płaskich przenośnikach, gdzie zwykle obserwujemy niski poziom cieczy i wymaga specjalnego rozwiązania – pompy odśrodkowej, która sama się odpowietrza. Dodatkowy problem pojawia się, gdy pompowanym medium jest smar chłodzący – cząstki stałe. Nawet jeśli filtr o dokładności mniejszej niż 1/10 mm jest podłączony przed ssaniem, w emulsji lub oleju pozostanie frakcja o niskiej zawartości wiórów, która może spowodować w krótkim czasie uszkodzenie pompy.

 

W odpowiedzi na te problemy, marka KNOLL Maschinenbau opracowała własną samozassysającą pompę odśrodkową – BS 40. Krótki czas odpowietrzania, wysokiej jakości materiały konstrukcji, przepływ w zakresie 140-3201 l/min, maksymalne ciśnienie 2 bary – to tylko kilka cech charakateryzyujących nową pompę KNOLL.

KNOLL BS 40 pompa odśrodkowa

Pompa BS 40 KNOLL źródło www.knoll-mb.de

 

Projektanci KNOLL dołożyli starań by pompa BS 40 była wydajna, funkcjonalne, a zarazem łatwa w konserwacji. W osiowym uszczelnieniu czołowym zastosowano materiał bardziej odporny niż w przypadku standardowych uszczelek w pompach wodnych. Dołożono również starań by konstrukcja pompy pozwalała na szybką i łatwą wymianę uszczelnienia. Co więcej, projektanci uwzględnili w projekcie takie szczegóły jak: sygnalizator świetlny dla czujnika wycieku, który zasygnalizuje natychmiast w przypadku uszkodzenia uszczelnienia.
 

Podobnie jak w przypadku większości pomp KNOLL model BS 40 przystosowany jest do pracy z przetwornicą częstotliwości, która reguluje poziom cieczy na zadanym poziomie. Zapobiega to zbyt częstym załączaniu i wyłączaniu pompy, chroni komponenty (zwłaszcza osiowe uszczelnienie czołowe) oraz zapewnia dużą wydajność energetyczną - unikamy strat mocy na dławiku. Modułowa budowa pompy BS zapewnia szybką dostępność silników z magazynu, konfigurowanych wspólnie z marką Simens. 


Opracowane na podstrawie źródła: www.knoll-mb.de