Zalana piwnica lub garaż to coraz częściej powtarzający się problem. Często przyczyną zalania jest pęknięty wąż od pralki, zmywarki lub inna awaria domowej instalacji. Kolejną przyczyną podtopień garaży oraz piwnic są wiosenne roztopy czy jesienne ulewne i intensywne deszcze.

W takich sytuacjach docenisz posiadanie domowej pompy do wody brudnej, za pomocą której szybko pozbędziesz się wody z zalanych pomieszczeń. A tym samym unikniesz większych szkód spowodowanych zgromadzoną wodą. Z naszego doświadczenia wiemy, że mała pompa do wody brudnej to coraz częściej niezbędny sprzęt w domowym gospodarstwie.

Na rynku znajdziemy szeroką gamę pomp odwadniających dedykowanych użytkownikom domowym. Pompy do odwadniania piwnic znajdziemy również w ofercie wielu marketów. Oferta jest zróżnicowana pod względem konstrukcji, wykonania, wydajności i oczywiście ceny. Wybierając pompę na własny domowy użytek , warto rozważyć nie tylko cenę, ale przede wszystkim cel stosowania. Pompy budżetowe, to najczęściej urządzenia jednorazowego użytku. Większość wykonana jest z tanich materiałów, a ewentualna naprawa przewyższa wartość samego urządzenia, co najczęściej wiąże się z zakupem nowej pompy. Często też po kilku miesiącach nieużytkowania takiej pompy, kiedy chcemy ją użyć, po prostu się nie włącza. Jako specjaliści branży pompowej zawsze rekomendujemy sprawdzone rozwiązania, za którymi stoją renomowani producenci, z własnym zapleczem serwisowym. Należy pamiętać, że woda z zalanych piwnic, garaży to woda brudna, która często zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia. Pompa zatem musi mieć zdolność tłoczenia wody, w której znajdują się zanieczyszczenia stałe jak: liście, piasek, kamyki oraz być odporna na korozję. To zadanie, z którym większość budżetowych rozwiązań sobie nie radzi.

Mimo że nie ma pomp „do wszystkiego”, to pompa do wody brudnej jest na tyle uniwersalnym urządzeniem, że podoła większości zadań w warunkach domowych. Ze względu na szeroką gamę dostępnych produktów, zawsze zachęcamy do konsultacji w celu doboru odpowiedniej pompy.

5 popularnych pomp do brudnej wody do zastosowań domowych

Jedną z pomp, które rekomendujemy do pracy w warunkach domowych, jest Smart Lite Base 400. To kompaktowa, mała pompa przenośna o bardzo dobrych parametrach pracy. Sprawdzi się w odwadnianiu zalanych garaży, piwnic czy usunięciu wody z zalanej łazienki. To pompa, która często wykorzystywana jest również w pracach komercyjnych np. do osuszania posadzki po wylewkach betonowych. Największym atutem Smart Lite Base 400 jest specjalna, gumowa przyssawka, która jest w stanie usunąć wodę do poziomu 2 mm – czyli, praktycznie do sucha.

Inną propozycją jest Best ONE (MA – z wyłącznikiem pływakowym). Jednofazowa pompa często stosowana w odwadnianiu zalanych piwnic i garaży, osuszaniu studni, przydomowych basenów. To pompa o solidnej konstrukcji ze stali nierdzewnej – wyższa odporność na uszkodzenia. A co za tym idzie, możliwość zastosowania pompy Best ONE do tłoczenia ścieków domowych, wody brudnej z małą ilością zanieczyszczeń stałych.

Kolejną propozycją dla odbiorców prywatnych jest pompa Stairs HM 10-50 (80). Ta jednofazowa pompa idealnie nadaje się do odwadniania piwnic, garaży czy wykopów. Wyposażona w wirnik typu Vortex, wykonany z TPU, który jest mniej podatny na zapychanie (tworzywo wskutek prędkości obrotów „poddaje” się i minimalnie odchyla).

PRIOX 460/13 M AUT to uniwersalna pompa do wody brudnej. Model cieszący się popularnością nie tylko u odbiorców prywatnych. Solidna konstrukcja ze stali nierdzewnej i wolny przelot do 40 mm pozwala stosować ją także do pompowania przydomowych ścieków. Nie należy jej stawiać do przydomowego wykopu, ponieważ pompa nie posiada nóżek i może się „zakopać”.

Grundfos UNILIFT KP 250 to kolejna propozycja pompy, która przyda się w gospodarstwie. Ta lekka pompa, sprawdzi się w wielu pracach. Z powodzeniem pomoże w odwadnianiu piwnicy czy garażu, podlewania ogródka czy napełnianiu przydomowego basenu wodą ze studni kopanej. Zastosowanie wyłącznika pływakowego zautomatyzuje pracę pompy. Grundfos jest jednym z najpopularniejszych producentów urządzeń na polskim rynku przemysłowym.

 

Nazwa
Wylot
Podnoszenie 
Wydajność
Moc 
Wolny przelot
Waga
Cena netto
Smart Lite Base 400
2" (50 mm)
11 m
1" - 7 m3/h
2" - 14 m3/h
0.4 kW 2 mm 10.5 kg 1 450 zł
PRIOX 460/13 M AUT 2" (50 mm) 13 m 23,7 m3/h 1.6 kW 40 mm 11.7 kg 1130 zł
Best ONE MA 1.1/4" (32 mm) 9 m 10.2 m3/h 0.25 kW 10 mm 4.6 kg 577 zł
KP 250 11/4" (32 mm) 7.5 m 11.2 m3/h 0.4 kW 10 mm 6.8 kg 820 zł