Sluiz, to niewielkie turystyczne holenderskie miasteczko, które od lat cieszy się niemałą popularnością wśród turystów. Władze miasteczka, doskonale zdają sobie sprawę, że czyste i zdrowe środowisko to niezbędny element w branży turystycznej. Z tego też powodu, podjęto program renowacji systemu kanalizacji w 1998 roku. Celem programu była wymiana istniejących pomp oraz automatyzacja przepompowni.
 
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z oszczędności, które osiągamy dzięki zatapialnym pompom produkcji Sulzer" Sjaak Oubrie, Inżynier do spraw Polityki i Planowania technicznego w gminie Sluis.
 

Wyzwanie

Obszary turystyczne, w tym tereny w strefie zakwaterowania borykają się z problemem dużej ilości bardzo zanieczyszczonych ścieków. Dodatkowym problemem jest fakt, że ludzie bardzo często wrzucają do kanalizacji wszystko, co popadnie a to często powoduje awarie i zapchanie kanalizacji. Dlatego też przepompownie muszą być wyposażone w nowoczesne pompy, które poradzą sobie z różnorodnością zanieczyszczeń.
 

Rozwiązanie problemu

Zatapialne pompy ściekowe ABS XFP wyposażone w nowy wirnik typu CONTRA BLOCK, miały rozwiązać problem mieszkańców i władz Sluis. Nowe pompy zainstalowano w przepompowniach ścieków. Pierwszą odnotowaną zmianą tej zmiany była redukcja poboru mocy o 15%. Znacznie ograniczono problem zapychania pomp, dodatkowo wprowadzony system telemetryczny umożliwia stałą kontrolę wydajności poszczególnych stacji.
 

Wirnik CONTRA BLOCK

CONTRA BLOCK to otwarty wirnik kanałowy o dużym stałym przekroju. W efekcie tego wirnik ma znaczny swobodny przelot kanałów hydraulicznych, a co za tym idzie zanieczyszczenia stałe, nawet o sporych rozmiarach zostają przetłoczone, bez obaw zatkania. Tylna tarcza wirnika wyposażona została w ząbkowany pierścień, którego zadaniem jest rozdrobnienie, a następnie odrzucenie wszystkich zanieczyszeń, które mogłyby dostać się w obszar uszczelnienia mechanicznego. System ContraBlock składa się z:
  • wirnika typu Contra Block z ostrą dolną krawędzią łopatki (1)
  • dolnej pokrywy ze spiralnym rowkiem o ostrych krawędziach z możliwością regulacji szczeliny pomiędzy pokrywą a wirnikiem (2)
  • dużego otwóru o falistych ostrych krawędziach na wlocie do pompy (3)
  • ząbkowanego pierścienia rozdrabniającego o ostrych krawędziach, znajdujący się na górnej powierzchni wirnika, zapobiegający blokowaniu uszczelnienia mechanicznego (4)

Pompy ABS

Schemat budowy wirnika Contra Block - Sulzer (źródło: Sulzer)

Korzyści dla użytkownika

Omówiony projekt działa od 10 lat. W tym czasie liczba awarii została zredukowana o 80%. Nowe pompy przyniosły oszczędność w zużyciu energii, a co za tym idzie niższe koszty operacyjne. System telemetryczny pozwala na stałą kontrolę pracy stacji, dzięki czemu stacje działają w najbardziej wydajny i niezawodny sposób.