Dziś maszyny myjące to urządzenia powszechnego użytku. Zmywarkę znajdziemy niemal w każdym gospodarstwie domowym, a już trudno sobie wyobrazić bar, restaurację czy hotel nieposiadający jej. Urządzenia te oszczędzają czas, pozwalają ograniczać zużycie wody oraz środków chemicznych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń dedykowanych dla sektora HoReCa. Najczęściej spotykane są zmywarki kapturowe, tunelowe i podblatowe. Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić je na zmywarki do szkła, zmywarki do naczyń, zmywarki do dużych naczyń kuchennych, do koszy piekarniczych oraz zmywarki uniwersalne. Różnią się one budową oraz zasadą działania. Często to skomplikowane i zaawansowane technicznie urządzenia, z czego potencjalni użytkownicy nie zdają sobie sprawy.

By proces mycia był skuteczny, do wody musi zostać dostarczona odpowiednia ilość środka chemicznego. Nowoczesne urządzenia przemysłowe praktycznie uniemożliwiają ręczne dozowanie detergentów. Wszystko odbywa się automatycznie za pomocą odpowiednich dozowników. Umożliwia to bardzo precyzyjne dozowanie odpowiedniego środka chemicznego. Tym samym, kontakt obsługi z chemią jest ograniczony do minimum, co też wpływa na bezpieczeństwo. Proporcjonalnie do ilości rodzajów (modeli) zmywarek, dostępnych jest wiele urządzeń pompujących. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy perystaltyczne.

Pompa perystaltyczna – budowa i zasada działania

Tradycyjna pompa perystaltyczna (zwana również przewodową) to pompa wyporowa – czyli wydajność pompy nie jest uzależniony od ciśnienia. Pompa zbudowana jest z wężyka (jelita), rotora, silnika oraz obudowy. Transport cieczy odbywa się za pośrednictwem rotora i jelita. Poruszający się po wewnętrznej stronie jelita rotor, cyklicznie dociska jelito do obudowy pompy, tym samym powodując naprzemienne sprężanie i rozprężanie jelita. Dzięki temu w fazie początkowej powstaje zjawisko ssania pompy. Następnie ciecz jest transportowana przez całą długość jelita za pośrednictwem rotora. W końcowej fazie zostaje wypchana z jelita pod określonym ciśnieniem – zjawisko tłoczenia. Rotor napędzany jest zazwyczaj przez silnik elektryczny. Ta prosta konstrukcja pompy perystaltycznej, wzorowana prawdopodobnie na układzie pokarmowym człowieka, sprawiła, że pompy perystaltyczne zyskały taką popularność.

Pompy perystaltyczne i dozowanie środków chemicznych

Pompy perystaltyczne mają też wiele zalet: praca na sucho, duża precyzja dozowania, możliwość dostarczania małych objętości cieczy, cicha praca, duża niezawodność i niskie koszty inwestycyjne. Tym samym zyskały popularność, a producencie zmywarek zaczęli montować je w swoich maszynach. Na początku korzystano z prostych pomp o stałej wydajności. Z czasem jednak pojawiła się potrzeba sterowania pracą pompy, co wymusiło wprowadzenie nowych rozwiązań. Obecnie producenci zmywarek dostosowują rozwiązania konstrukcyjne urządzeń do potrzeb swoich klientów. Tym samym zmienia się oferta pomp perystaltycznych do zmywarek. Niezależnie od tego, z jakim modelem zmywarki mamy do czynienia, większość rozwiązań wymaga dozowania dwóch produktów chemicznych. Detergentu i nabłyszczacza. Oba środki różnią się składem chemicznym, dostarczane są w innych ilościach i w innych miejscach.

Dozowanie detergentu w zmywarkach

Pompa dozująca dostarcza detergent do bezciśnieniowego zbiornika zmywarki. Zasilanie elektryczne pompy dozującej podłączone jest zazwyczaj równolegle z zasilaniem elektrozaworu, który odpowiada za odpowiedni poziom wody w zmywarce. Wraz z uruchomieniem elektrozaworu, uruchamiana jest także pompa dozująca, która dostarcza określoną ilość środka chemicznego. Poszczególne modele zmywarek mogą różnić się między sobą napięciem zasilającym cewki zaworów elektromagnetycznych. Spotkać można się z 2 napięciami, którymi zasilane są cewki, a co za tym idzie pompy dozujące: 230 VAC oraz 24 VAC. Pompy dozujące detergent muszą posiadać jelito wykonane z odpowiedniego materiału. Najczęściej jest to Santopren lub Pharmed. Wydajność zaś nie przekracza 6 l/h. W zależności od potrzeb, mamy do dyspozycji kilka wersji sterowania pracą pompy:

 • pompy o stałej wydajności bez możliwości regulacji
 • pompy z możliwością analogowej regulacji wydajności maksymalnej w zakresie 10%-100%
 • pompy z możliwością podwójnej analogowej regulacji - pierwsze napełnienie zbiornika w funkcji czasu, uzupełnienie zbiornika w funkcji wydajności
 • pompy z możliwością podwójnej analogowej regulacji pracy - napełnianie i uzupełnianie zbiornika w funkcji czasu
 • pompy z możliwością podwójnej analogowej regulacji pracy - napełnianie i uzupełnianie zbiornika w funkcji objętości
 • pompy z możliwością cyfrowej regulacji umożliwiającej zaprogramowanie czasu pracy oraz wydajność pompy,  ilości środka chemicznego, który pompa ma podać wyrażonej w gramach na litr bądź w gramach na litr substancji aktywnej produktu chemicznego
 • pompy z możliwością cyfrowej regulacji w sposób ciągły za pośrednictwem sondy przewodności (sonda przewodności umieszczona w zbiorniku zmywarki kontroluje przewodność elektryczną roztworu i utrzymuje ją na stałym poziomie uruchamiając w razie zapotrzebowania pompę dozującą)

Dozowanie nabłyszczacza

W przypadku dozowania nabłyszczacza sprawa wygląda nieco inaczej, stąd też konieczność stosowania innej pompy dozującej. Tu zasilanie elektryczne również jest podłączone równolegle z zasilaniem zaworu elektromagnetycznego, ale pompa dozuje ciecz do rurociągu będącego pewnym ciśnieniem. Dlatego też konieczne jest zastosowanie jelita z materiałów umożliwiających pracę w takich warunkach – najczęściej jest to Silikon lub Tygon. Dodatkowo konieczne jest zastosowanie zaworu zwrotnego zabezpieczającego przed wstecznym przepływem cieczy pod ciśnieniem. Podobnie jak w dozowaniu detergentu, tak i w tu, pompa dozująca nabłyszczacz uruchamia się równolegle z zaworem elektromagnetycznym (ten zasilany jest zazwyczaj 230 VAC bądź 24 VAC). Nabłyszczacz dostarczany jest w znaczniej mniejszych ilościach niż detergent, dlatego maksymalna wydajność pompy nie przekracza 1 l/h. Pompy do nabłyszczacza dostępne są w kilku wersjach, różniąc się możliwościami starowania:

 • pompy dozujące o stałej wydajności bez możliwości regulacji
 • pompy dozujące z możliwością analogowej regulacji wydajności maksymalnej w zakresie 10%-100%
 • pompy z możliwością analogowej regulacji czasu pracy pompy (praca z maksymalną wydajnością przez określony czas)
 • pompy z możliwością cyfrowej regulacji (wyświetlacz + klawiatura) umożliwiające zaprogramowanie czasu pracy oraz wydajności pompy, ilości środka chemicznego, który pompa ma podać wyrażonej w gramach na litr bądź w gramach na litr substancji aktywnej produktu chemicznego

Na rynku dostępne są również zintegrowane systemy przeznaczone do dozowania detergentu i nabłyszczacza. Są to urządzenia z bardziej lub mniej rozbudowanymi możliwościami sterowania pompami. W takim rozwiązaniu w jednej obudowie znajdują się 2 lub 3 pompy dozujące, które przeznaczone są do dozowania różnych środków chemicznych. Praca każdej pompy ustawiania jest oddzielnie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i miejsce do instalacji.


Firma AQUA dostarcza kompleksowe rozwiązania przeznaczone do dozowania środków chemicznych na potrzeby sektora HoReCa. Jako oficjalny i wyłączny dystrybutor marki oferujemy dostęp do pomp i systemów dozowania detergentów, wysokiej jakości dozowników do zmywarek, dozowników do pralnic przemysłowych. W celu uzyskania oferty zapraszamy do kontaktu.

Przykładowe pompy AQUA stosowane w zmywarkach

Pompa do zmywarki DG-T   Pompa perystaltyczna do zmywarki AQUA DET1     Pompa do zmywarki AQUA DET 4

       AQUA DGTEC-ST                                AQUA DET 1                                                 AQUA DET 4