Czym jest pompa hydrauliczna
/ autor: ekopomp / 30.12.2024

Czym są i rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne to specyficzna grupa urządzeń wykorzystywana w wielu urządzeniach ciśnieniowych, hydraulicznych oraz maszynach budowlanych.  Znajdują zastosowanie również w wielu instalacjach przemysłowych lub w liniach produkcyjnych. Pompy hydrauliczne to jeden z najważniejszych elementów wszystkich układów hydraulicznych, które napędzają różnego rodzaju maszyny.

  1.     Co znaczy „pompa hydrauliczna” i jak działa
  2.     Budowa pomp hydraulicznych
  3.     Dostępne typy pomp hydraulicznych
  4.     Zalety i wady pomp hydraulicznych
  5.     Podsumowanie

Co znaczy „pompa hydrauliczna” i jak działa

Pompy hydrauliczne to urządzenia, których zadaniem jest przekształcenie energii mechanicznej wynikającej z rodzaju zastosowanej konstrukcji pompy oraz zainstalowanej mocy silnika w energię hydrauliczną. Czynnikiem roboczym, który przekazuje tę energię do dalszych części instalacji jest ciecz tłoczona pod wysokim ciśnieniem za sprawą elementu roboczego pompy. Cieczami stosowanymi w instalacjach hydraulicznych są zazwyczaj różnego rodzaju oleje hydrauliczne.

Budowa pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne w zależności od typu różnią się między sobą budową elementu roboczego (część hydrauliczna), sposobem, w jaki przekształcają energię mechaniczną dla zwiększenia ciśnienia czynnika roboczego oraz tym, jak ten czynnik jest przenoszony w pompie. Jednak podstawowa budowa pompy hydraulicznej składa się z mechanizmu hydraulicznego oraz napędu, którym zazwyczaj jest silnik elektryczny lub pneumatyczny.

Dostępne typy pomp hydraulicznych

W szerokiej ofercie pomp hydraulicznych możemy wyszczególnić kilka typów, które są najbardziej rozpowszechnione w wielu zastosowaniach. Podstawowymi rodzajami pomp hydraulicznych są pompy zębate, pompy łopatkowe, pompy śrubowe oraz pompy tłoczkowe (lub wielotłoczkowe).

Pompy hydrauliczne zębate

To rodzaj pompy, który jest najczęściej stosowany w układach hydraulicznych. Pompy zębate cechuje prosta konstrukcja i niezawodna praca. Elementem roboczym są koła zębate umieszczone w korpusie pompy. Przestrzenie między zębatkami a ściankami korpusu są bardzo małe. Jedno z zastosowanych kół zębatych jest napędzane przez silnik. Obracające się koła zębate generują podciśnienie po stronie ssawnej zabierając czynnik roboczy i poprzez tłoczenie przez korpus w stronę wylotu zwiększają jego ciśnienie.

Pompa zębata SKF MFE.5
Pompa zębata SKF MFE.5

Pompy hydrauliczne śrubowe

Rodzaj pompy przemysłowej charakteryzującej się dużą wydajnością pompowania o stałym przepływie. Elementem roboczym pompy jest śruba umieszczona w korpusie pompy. Obrót śruby w korpusie powoduje przepływ cieczy w przestrzeniach między ścianką korpusu a wyprofilowaniem śruby. Przepływ pompy śrubowej jest zależny od prędkości obrotowej wału napędowego.

Pompa śrubowa SEEPEX CS
Pompa śrubowa SEEPEX CS

Pompy hydrauliczne łopatkowe

Pompy stosowane z uwagi na konstrukcję przy mediach czystych, mogą również tłoczyć różnego rodzaju gazy. Konstrukcja pompy oparta jest na wirniku z ruchomymi łopatkami, który zamontowany jest w korpusie mimośrodowo. Łopatki wypierane są w kierunku ścianki korpusu za pomocą sprężyn. Obrót wirnika i zmiana przestrzeni we wnętrzu korpusu powodują przemieszczanie cieczy. Są to pompy o stosunkowo delikatnej konstrukcji, jednak bardzo proste w obsłudze i eksploatacji.

Pompy tłoczkowe lub wielotłoczkowe

Pompy tłoczkowe są w stanie wygenerować największe ciśnienia. Są to również konstrukcje zaawansowane technologiczne. Elementem roboczym jest tłok lub kilka-kilkanaście tłoków, które poprzez ruch posuwisto-zwrotny zmieniają objętość komory roboczej pompy.

Pompa tłoczkowa MOOG RKP
Pompa tłoczkowa MOOG RKP

Zalety i wady pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna, jak każde urządzenie, posiada swoje zalety, ale i też wady. Zaletami pomp hydraulicznych jest możliwość wytworzenia wysokich ciśnień, duża odporność na generowane obciążenia w układzie, precyzyjność oraz stabilność przepływu, możliwość pracy w dwóch kierunkach.

Do wad można z pewnością zaliczyć duży hałas podczas pracy. W stosunku do innych rozwiązań pompy zębate są ciężkie i duże, często wymagają również dodatkowej infrastruktury na instalacji  np. zbiorników wyrównawczych oleju).

Podsumowanie

Pompy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wchodząc w skład układów hydraulicznych są elementami wielu maszyn budowlanych, podnośników, wind lub układów kontroli ruchów robotów przemysłowych. Znajdują zastosowanie w technologii motoryzacyjnej.

Hydrauliczne pompy przemysłowe w zależności do rodzaju konstrukcji różnią się parametrami oraz charakterystyką pracy. Z uwagi na pracę w instalacjach, w których panują wysokie ciśnienia, warto skonsultować dobór z odpowiednimi specjalistami w branży. Zespół Ekopomp służy pomocą w doborze pomp przemysłowych – zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.