Dozowanie inhibitorów korozji a pompy dozujące | Ekopomp
/ autor: ekopomp / 14.04.2025

Dozowanie inhibitorów korozji

Właściwy dobór środka oraz metoda dozowania inhibitora korozji wpływają na trwałość systemów hydraulicznych, rurociągów i pomp. W tym artykule omówimy najważniejsze rodzaje inhibitorów korozji, ich zastosowanie w różnych środowiskach oraz sprawdzone techniki dozowania.

  1. Zastosowanie 
  2. Rodzaje inhibitorów korozji
  3. Czynniki wpływające na dozowanie inhibitorów korozji
  4. Metody dozowania inhibitorów korozji
  5. Podsumowanie

Inhibitory korozji stanowią niezawodny czynnik pozwalający utrzymać czystą wodę w układach wodnych. Powodują one wstrzymanie lub spowolnienie procesów korozyjnych. Powstająca korozja wskutek degradacji materiałów stanowi poważny problem w instalacjach. Może skutkować kosztownymi awariami i wyłączeniem odcinka z obiegu, a także zanieczyszczeniem wody. Ryzyko jej powstawania występuje w układach chłodniczych, systemach wody pitnej oraz instalacjach grzewczych, parowych. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie ochronnych środków, czyli w tym wypadku dozowania inhibitorów korozji.

Zastosowanie

Inhibitory korozji są niezwykle wszechstronne, dlatego znajdują zastosowanie m.in. w takich branżach jak:

  • przemysł naftowy i gazowy: ochrona rurociągów i zbiorników narażonych na korozję spowodowana przez siarkowodór, wilgoć, dwutlenek węgla i tlen;
  • przemysł chemiczny: wykorzystywane w procesach stężone środki chemiczne przyśpieszają procesy korozyjne reaktorów, zbiorników buforowych oraz innych elementów instalacji;
  • energetyka: w systemach kotłowych oraz chłodniczych wysoka temperatura wody sprzyja korozji wymienników ciepła i przewodów tłocznych;
  • budownictwo: w betonach zbrojnych stosuje się inhibitory korozji, aby chronić stalowe pręty przed działaniem czynników zewnętrznych powodujących korozję. Również w konstrukcjach mających kontakt ze słoną wodą stosuje się zabezpieczenie przed korozją.

To tylko kilka z branży, w których stosowane są inhibitory korozji. Do kolejnych możemy zaliczyć także przemysł spożywczy, rolniczy i inne.

Rodzaje inhibitorów korozji

Inhibitory korozji możemy podzielić na kilka kategorii. Poniższa klasyfikacja przedstawia rodzaje inhibitorów korozji ze względu na mechanizm działania.

Inhibitory anodowe

Najlepsze rozwiązanie przy korozji elektrochemicznej. Działają one na anodzie, są nazywane inaczej pasywacyjnym, ponieważ tworzą pasywną powłokę na styku materiału korodującego i środowiska korozyjnego. Zmniejszają szybkość reakcji utlenienia metalu, czyli migrację jonów do otoczenia. Wśród inhibitorów anodowych wyróżniamy chromiany oraz azotany i fosforany.

Inhibitory katodowe

Działają na katodzie, zwane precypitacyjnymi inhibitorami korozji. Ich działanie polega na zmniejszaniu szybkości redukcji, czyli hamują dostęp utleniaczy np. tlenu do powierzchni materiału. Wywołują wytrącanie się nierozpuszczalnych węglanów oraz osadów węglanowych. Wśród inhibitorów katodowych wyróżniamy sole cynku oraz związki organiczne zawierające siarkę.

Lotne inhibitory korozji (VPCI)

Volatile Corrosion Inhibitors (VPCI) ulatniają się wewnątrz opakowania i osadzają się na metalowych powierzchniach tworząc w ten sposób warstwę ochronną. Są stosowane w zamkniętych przestrzeniach np. w foliach ochronnych. Należą do nich aminy lotne oraz nitrozoaminy.

Czynniki wpływające na dozowanie inhibitorów korozji

Proces dozowania inhibitorów korozji różni się w zależności od warunków instalacji, środowiska oraz rodzaju materiału korodującego.

Rodzaj materiału chronionego wpływa na dobór odpowiedniego inhibitora korozji. Materiały mogą mieć różną podatność na korozję – wpływając na rodzaj stosowanego środka.

Stale węglowe są materiałami bardziej podatnymi na korozję niż stal nierdzewna, która dzięki zawartości chromu jest bardziej odporna.  Aluminium i jego stopy są szczególnie podatne na zasadowe środowiska. Miedź i mosiądz wymagają inhibitorów organicznych do ochrony przed korozją.

Środowisko korozyjne jest kluczowe przy wyborze rodzaju i dawki inhibitora. Wśród branych pod uwagę aspektów możemy wyróżnić:

  • skład chemiczny medium, czyli jego odczyn pH, obecność jonów chlorkowych, zasolenie;
  • temperatura i ciśnienie,
  • obecność tlenu i gazów korozyjnych.

Typ instalacji wpływa na wybór metody i dawki inhibitora korozji.

W układach zamkniętych (systemy kotłowe, chłodnicze, HVAC) dozowanie inhibitora korozji łatwo można kontrolować. Jest rozprowadzany pod postacią gazu lub cieczy. Dzięki pracy w układzie zamkniętym stosowana dawka jest często mniejsza.

W układach otwartych (systemu chłodzenia w elektrowniach, procesy przemysłowe) dozowanie inhibitora korozji jest w sposób ciągły. Problemem staje się utrzymanie stężenia inhibitora.

Pompa dozująca inhibitory koroxji Prominent gamma/X - Ekopomp
Pompa dozująca Prominent gamma/ X

Metody dozowania inhibitorów korozji

Dzięki wyborze odpowiedniej metody dozowania inhibitorów korozji, zapewniona zostaje najlepsza i długotrwała ochrona, a także optymalizacja kosztów. Wśród metod dozowania inhibitorów korozji wyróżniamy:

  • bezpośrednie wprowadzanie do medium – czyli wprowadzenie inhibitora do cieczy lub gazu. Uważana na najprostszą metodę. Jest stosowana m.in. w systemach wody technologicznej lub użytkowej, w gazach technologicznych;
  • dozowanie w postaci gazów lub par – za pomocą lotnych inhibitorów korozji, które parując tworzą ochronną warstwę. Szczególnie stosowane podczas magazynowania i transportowania, a także w systemach gazowych w instalacjach przemysłowych;
  • dozowanie zautomatyzowane – używane w zaawansowanych technologicznie systemach kotłowych i chłodniczych oraz w przemyśle naftowym i gazowym. Wymagane jest ciągłe monitorowania i dostosowywanie ilości dozowanego inhibitora.
  • dozowanie punktowe – stosowane w miejscach, gdzie ciężko zapewnić równomierność rozprowadzania inhibitora. W miejscach szczególnie narażonych na korozję;
  • metody mieszane – w celu zwiększenia ochrony;
  • dodatek do powłok ochronnych – inhibitory korozji znajdują również zastosowanie w farbach i powłokach antykorozyjnych, zapewniają długotrwałą ochronę.

Podsumowanie

Dozowanie inhibitorów korozji stanowi kluczowy element w ochronie materiałów przed korozją. Wybór metody dozowania inhibitora oraz jego dawki zależy od wielu czynników, które wpływają na stopień ochrony materiału. Właściwe dozowanie inhibitorów korozji chroni zarówno przed korozją, jak i zwiększa efektywność i trwałość, z czym wiążą się korzyści ekonomiczne.