Niezależnie od tego, do czego wykorzystujemy podchloryn sodu, musi być on dostarczony do instalacji w ściśle określonej dawce i w określonym czasie. Właśnie tutaj do gry wchodzą pompy dozujące, które umożliwiają kontrolowane i dokładne wprowadzanie podchlorynu sodu do systemów technologicznych.
Podchloryn sodu [NaOCl] to substancja chemiczna będąca solą sodową kwasu podchlorawego. Jest nieorganicznym związkiem chemicznym otrzymywanym najczęściej poprzez nasycenie chlorem ługu sodowego w odpowiednim stężeniu. Może on powstawać również na skutek elektrolizy soli kuchennej oraz jako produkt uboczny w procesie syntezy chlorku sodowego. Po rozpuszczeniu w wodzie otrzymujemy żółtozieloną, półprzezroczystą silnie alkaliczną (pH ok. 12) ciecz o bardzo charakterystycznym zapachu chloru. Z uwagi na małą stabilność chemiczną najczęściej stosuje się wodne roztwory o różnym stężeniu. Rozkład podchlorynu sodu znacznie przyspiesza jego kontakt z metalami ciężkimi, podwyższoną temperaturą oraz ze światłem słonecznym. Jego bardzo silne właściwości bakteriobójcze oraz antyseptyczne sprawiają, że od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych środków dezynfekcyjnych.
Jednym z podstawowych zastosowań roztworu podchlorynu sodu jest dezynfekcja wody przeznaczonej do spożycia. W praktyce obecnie dezynfekcję wody pitnej przeprowadza się na dwa sposoby:
Podchloryn sodu ma bardzo dużą przewagę nad sterylizatorami UV, ponieważ zabezpiecza on przed wtórnym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym wody, np. na skutek kontaktu z instalacją, przez którą płynie, dlatego tak ciężko wyeliminować go z procesów uzdatniania wody.
Zastosowanie podchlorynu sodu nie ogranicza się do dezynfekcji wody pitnej. Wykorzystuje się go także w instalacjach, w których priorytetem jest skuteczna i bezpieczna metoda usuwania bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów oraz glonów.
Dozowanie podchlorynu sodu to skuteczna metoda do dezynfekcji:
Jest stosowany również przy produkcji chemii gospodarczej, do wybielania w przemyśle tekstylnym oraz celulozowo-papierniczym, w przemyśle farmaceutycznym jako środek przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy oraz bakteriobójczy, przy produkcji wina, jak i warzeniu piwa, do usuwanie zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych z odpadów przemysłowych bądź domowych.
Cała operacja dozowania podchlorynu sodu przeważnie przeprowadzana jest w sposób automatyczny, najczęściej przy pomocy stacji dozujących w celu ograniczenia do minimum kontaktu człowieka ze środkiem chemicznym. Ponadto automatyczne dozowanie środka chemicznego ma przewagę nad dozowaniem ręcznym w postaci większej precyzji i powtarzalności dozowania tych samych dawek.
Stacje dozujące dostępne na rynku różnią się od siebie wykonaniem materiałowym oraz mniej lub bardziej rozbudowaną elektroniką, co wpływa na możliwości sterowania ich pracą. Właśnie wykonanie materiałowe ma kluczowe znaczenie w przypadku dozowania podchlorynu sodu. Z jednej strony to powszechnie stosowany środek do dezynfekcji, a z drugiej – dość wymagający z uwagi na uzależnione od jego stężenia właściwości utleniające oraz korozyjne.
Stacje dozujące podchloryn sodu powinny być wykonane z materiałów zapewniających prawidłowe, bezawaryjne i długotrwałe działanie całego zespołu urządzeń.
Najlepszym materiałem do produkcji podzespołów stacji dozujących są tworzywa sztuczne, charakteryzujące się mniejszą lub większą odpornością chemiczną w kontakcie z konkretnym medium (w tym przypadku podchlorynu sodu), jego stężenia oraz temperatury, dlatego bardzo ważne jest przy projektowaniu stacji dozujących zebranie jak największej ilości informacji o całej aplikacji.
Pompa dozująca podchloryn sodu to serce całego zestawu dozującego. To ona pracuje w najcięższych i najbardziej niekorzystnych warunkach, dlatego zasługuje na największą uwagę przy doborze elementów składowych stacji dozującej.
Pompy dozujące AQUA HC151+ Cl(J) polecane są jako jedno z podstawowych urządzeń do dozowania podchlorynu sodu.
W instalacjach, w których zachodzi konieczność dozowania podchlorynu sodu, bardzo często jest wymaga również kontrola chloru w roztworze roboczym. Niezbędne jest jego utrzymanie na odpowiednim poziomie (instalacje basenowe, myjki, urządzenia do dezynfekcji itp.), ponieważ od tego zależy skuteczność całego procesu.
Tutaj z pomocą przychodzi pompa dozująca AQUA HC151+ Cl(J). To urządzenie, które współpracuje z sondami pomiarowymi Pt-Cu oraz membranowymi. Sonda zanurzona w roztworze roboczym mierzy wartość chloru i przekazuje odpowiedni sygnał do pompy dozującej. W pompie ustawione są wartości graniczne – wartość załączenia i wyłączenia. Kiedy poziom chloru w roztworze spada do wartości minimalnej, pompa zaczyna pracować. Pomiędzy wartością minimalną a maksymalną pompa może pracować w sposób proporcjonalny lub stały. Po osiągnięciu wartości maksymalnej pompa zatrzymuje się i oczekuje w gotowości do pracy na kolejny sygnał z sondy o spadku poziomu chloru. Najczęściej wykorzystywaną jednostką przy pomiarze poziomu chloru jest ppm (ang. parts per million).
Pompa dozująca AQUA HC151+ Cl(J) ma możliwość pracy w różnych zakresach pomiarowych: 0÷2 ppm, 0÷5 ppm, 0÷10 ppm, 0÷20 ppm, 0÷200 ppm, 0÷2000 ppm. Do dyspozycji mamy 3 wersje wydajnościowe oznaczone odpowiednio M60, M70, M80 z dodatkową opcją wyboru 3 różnych charakterystyk przepływu (zależności wydajności pompy od ciśnienia w punkcie wtrysku) w wewnętrznych ustawieniach pompy. Pompa ma możliwość ustawienia alarmu przedozowania (OFA), programowalnego opóźnienia zadziałania sondy poziomu oraz pozwala na ustawienie timerów dziennych lub tygodniowych. Dzięki zastosowaniu czytelnego wyświetlacza oraz funkcjonalnego enkodera sterowanie pracą pompy jest bardzo proste i przyjazne dla użytkownika.
W instalacjach, których kontrola poziomu chloru i stałe jego utrzymywanie na odpowiednim poziomie nie jest priorytetem możemy zastosować dowolną pompę AQUA HC151+. W zależności od potrzeb związanych z funkcjonalnością pompy proponujemy do dozowania podchlorynu sodu:
Każda z tych pomp występuje w 3 wersjach wydajnościowych (M60, M70,M80) z dodatkową możliwością wyboru 3 różnych krzywych przepływu w ustawieniach pompy.
Wszystkie nasze pompy dostarczane są z kompletnym zestawem instalacyjnym.
W przypadku dozowania podchlorynu sodu bardzo istotne jest zabezpieczenie pomp dozujących przed suchobiegiem. Wykorzystujemy do tego celu lance ssące o odpowiedniej długości dobieranej do wysokości zbiornika roztworowego oraz specjalnie skonstruowane zawory stopowe z sondą poziomu.
O możliwościach zabezpieczenia pompy dozującej przed pracą na sucho można przeczytać w naszym artykule Lanca ssąca – zabezpieczenie przed suchobiegiem i inne zastosowania.
Firma Ekopomp jako wieloletni dostawca pomp dozujących różnego przeznaczenia oferuje profesjonalny dobór oraz sprzedaż tych urządzeń do instalacji w których zachodzi konieczność dozowania podchlorynu sodu. Zapraszamy do współpracy!