Jak działa tłumik pulsacji pompy membranowej?
/ autor: ekopomp / 09.09.2024

Jak działa tłumik pulsacji pompy membranowej?

Pompy membranowe są popularnie stosowane w wielu branżach, ich specyficzna konstrukcja jednak może prowadzić do powstawania pulsacji ciśnienia, które mogą negatywnie wpływać na wydajność i trwałość całego systemu. Rozwiązaniem tego problemu są tłumiki pulsacji ciśnienia. Czym są i jak działają tłumiki pulsacji pompy membranowej?

  1. Zasada działania tłumika pulsacji
  2. Włoska technologia aktywnych tłumików pulsacji
  3. Zalety stosowania tłumików pulsacji w pompach membranowych

Konstrukcja pompy membranowej sprawia, że ciecz jest tłoczona w sposób pulsacyjny, co może powodować uderzenia hydrauliczne. Zjawisko to polega na skokach ciśnienia, będących skutkiem nagłych zmian natężenia przepływu wewnątrz rurociągów lub nagłym zamknięciem zaworu. Skutki uderzenia hydraulicznego różnią się w zależności od średnicy rurociągu, prędkości przepływu, typu zainstalowanej armatury oraz gęstości pompowanej cieczy, ale w głównej mierze dotyczą one elementów połączeniowych oraz armatury instalacji.

Na niekontrolowane zmiany ciśnienia w układzie oraz możliwość pojawienia się drgań rurociągów najbardziej narażone są:

  • zawory i armatura regulacyjna,
  • spawy na łączeniach rurociągów,
  • wsporniki rur a także sama pompa.

Zastosowanie tłumika pulsacji w instalacjach, w których pracuje pompa membranowa z podwójną membraną może okazać się bardzo istotnym elementem w kwestii optymalizacji i minimalizacji ryzyka powstawania uderzeń hydraulicznych pompowanej cieczy.

Tłumik pulsacji, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie mające na celu zmniejszenie pulsacji i wibracji podczas pracy pompy, zapewniając w miarę „ciągły” przepływ cieczy oraz redukcję drgań mogących przenosić się z pompy na system rurociągów i armatury.

Zasada działania tłumika pulsacji

Zasada działania tłumika pulsacji opiera się na pracy dodatkowej membrany, na którą przepływająca ciecz wywiera nacisk i wywołuje jej ugięcie, po drugiej stronie membrany ciśnienie sprężonego powietrza z linii zasilającej powoduje jej „odbicie” do pozycji wyjściowej. Całość procesu dzieje się w sposób bardzo płynny zmniejszając pulsację o ok. 70-80%.  Tłumik zasilany jest z tego samego układu sprężonego powietrza co pompa.

Włoska technologia aktywnych tłumików pulsacji

Marka DEBEM Italy posiada w swoim asortymencie tłumiki pulsacji EQUAFLUX, które mogą być stosowane do cieczy o bardzo niskiej lepkości oraz do cieczy, w których znajdują się części stałe w postaci zawiesiny. Jak działają tłumiki pulsacji pompy membranowej od marki Debem? Urządzenia te są w stanie automatycznie dostosować się do warunków instalacji, bez konieczności ręcznej regulacji przez użytkownika. Wysoka zdolność minimalizowania pulsacji oraz szeroki wachlarz dostępnych materiałów wykonania pozwala na dopasowanie tłumika do specyfikacji instalacji oraz cieczy transportowanej.

Tłumik pulsacji pompy membranowej Debem Equaflux
Tłumik pulsacji Debem EQUAFLUX

EQUAFLUX jest elementem, który w znaczny sposób może zabezpieczyć instalację przed uszkodzeniami spowodowanymi skokami ciśnienia wynikającymi z charakteru pracy pompy membranowej.

Tłumiki EQUAFLUX dostępne są również z certyfikacją dla zastosowania w miejscach zagrożonych wybuchem (certyfikat ATEX).

Zalety stosowania tłumików pulsacji w pompach membranowych

Oferowane przez producenta tłumiki pulsacji ciśnienia mogą zostać zastosowane w pompach wszystkich europejskich producentów. Głównymi korzyściami zastosowania tłumików DEBEM EXUAFLUX są:

  • zmniejszenie drgań układu,
  • optymalizacja przepływu cieczy w rurociągach,
  • wydłużenie żywotności zainstalowanej armatury,
  • zmniejszenie hałasu pracy pompy membranowej,
  • zabezpieczenie przed uderzeniami hydraulicznymi.

Tłumiki pulsacji znajdują zastosowanie w instalacjach pracujących w różnych gałęziach przemysłu chemicznego, petrochemicznego, wydobywczego, spożywczego lub farmaceutycznego.

Wiedząc już, jak działają tłumiki pulsacji pompy membranowej, jesteśmy w stanie stwierdzić, że są to bardzo wszechstronne urządzenia, których docelowe zastosowanie może się różnić w zależności od wymogów procesowych i charakteru instalacji. Tłumiki mogą pełnić funkcję zarówno armatury regulacyjnej, jak i zabezpieczającej przepływ cieczy.