Jak działają pompy do chłodziwa - Ekopomp
/ autor: ekopomp / 03.03.2025

Jak działają pompy do chłodziwa

W tym wpisie dowiesz się, na jakiej zasadzie działają dwa podstawowe typy pomp do chłodziwa, czym się od siebie różnią i jakie mają zalety w kontekście chłodzenia maszyn.

  1. Rodzaje pomp do chłodziwa
  2. Mechanizm pracy oraz konstrukcja pomp zanurzeniowych do chłodziwa
  3. Mechanizm pracy oraz konstrukcja pomp powierzchniowych do chłodziwa
  4. Jak unikać problemów w użytkowaniu pomp do chłodziwa
  5. Podsumowanie

Pompy do chłodziwa mają zasadnicze znaczenie w systemach chłodzenia, szczególnie w maszynach, urządzeniach przemysłowych.

Głównym zastosowaniem pomp do chłodziwa jest transportowanie płynnego chłodziwa, które odbiera ciepło z obrabianych materiałów lub narzędzi obróbczych urządzenia. Dzięki pompie chłodziwa medium utrzymuje odpowiednią temperaturę, co zapobiega przegrzaniu się maszyny czy obrabianego materiału. Dzięki temu możemy zapewnić maszynie odpowiednie warunki do pracy.

Rodzaje pomp do chłodziwa

Wyróżniamy dwa typu pomp do chłodziwa: powierzchniowe oraz zanurzeniowe.

Pompa KNOLL TG 40-28/22 285-0-0-0-1-0-0-0-0-0 kod: 2189351
Pompa KNOLL TG 40-28/22 285-0-0-0-1-0-0-0-0-0 kod: 2189351

Wybór odpowiedniej pompy zależy od danej instalacji czy procesu zachodzącego podczas pracy maszyny.

Mechanizm pracy oraz konstrukcja pomp zanurzeniowych do chłodziwa

Jak sama nazwa wskazuje pompy zanurzeniowe są zanurzone w zbiorniku i pracują bezpośrednio z chłodziwem. Zadaniem zanurzonej pompy w chłodziwie jest zassanie medium oraz przetransportowanie go do układu obiegowego pod wymaganym przepływem i ciśnieniem.

Pompy do chłodziwa A-Ryung serii ACP-HF
Pompy do chłodziwa A-Ryung serii ACP-HF

Pompy zanurzeniowe do chłodziwa charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją – są pompami wielostopniowymi i mogą mieć więcej niż tylko jeden wirnik. Pompa składa się z silnika elektrycznego, płyty montażowej, wału, uszczelnienia mechanicznego oraz wcześniej wspomnianego wirnika czy wirników. Wykonane są z materiałów odpornych chemicznie na podane medium (np. żeliwo, tworzywo sztuczne, stal nierdzewna).

Zalety pompy zanurzeniowej pompy do chłodziwa

  1. Bezpośrednia praca w zbiorniku – daje nam to prostotę instalacji, a proces chłodzenia jest bardzo efektywny.
  2. Wysoka wydajność – dzięki zastosowaniu dodatkowych wirników i mocniejszego silnika jesteśmy w stanie wytworzyć większe ciśnienie i przepływ w danej instalacji.
  3. Prosta instalacja w układzie – wystarczy umiejscowić pompę w danym zbiorniku i zaopatrzyć go w odpowiednią ilość chłodziwa, aby pompa nie zassała powietrza.
Pompy do chłodziwa CMI Iriondo serii BCM
Pompy do chłodziwa CMI Iriondo serii BCM

Pompy są idealne do użycia w maszynach CNC, obrabiarkach czy systemach hydraulicznych.

Mechanizm pracy oraz konstrukcja pomp powierzchniowych do chłodziwa

Najczęściej pompami powierzchniowymi do chłodziwa są pompy samozasysające lub pompy normalnie ssące. Dzięki temu mechanizmowi nie jest wymagane, aby pompa była zanurzona w cieczy. Chłodziwo może być pobierane z zewnętrznego zbiornika lub systemu, a następnie tłoczone do instalacji.

Pompy poziome do chłodziwa A-Ryung serii ACP-HMFD
Pompy poziome do chłodziwa A-Ryung serii ACP-HMFD

Zalety pompy powierzchniowej pompy do chłodziwa

  1. Brak konieczności zanurzania pompy w chłodziwie – znacząco to ułatwia konserwację pompy,
  2. Elastyczny montaż – pompy dają możliwość montażu w dowolnym miejscu na instalacji, gdzie potrzebne jest rozprowadzenie chłodziwa.

Jak unikać problemów w użytkowaniu pomp do chłodziwa

Aby pompa do chłodziwa mogła pracować dłuższy czas bez zarzutu, warto przestrzegać paru zasad użytkowania:

  • odpowiednia filtracja chłodziwa – trzeba pamiętać, że pompy wysokociśnieniowe nie mogą pracować z zanieczyszczonym medium;
  • monitorowanie wydajności – regularne sprawdzenia wydajności oraz danego ciśnienia na manometrach pozwoli szybko wychwycić prawdopodobne zużycie pompy, a w konsekwencji zapobiegnie całkowitemu uszkodzeniu;
  • odpowiednia konserwacja oraz czyszczenie – pompę należy raz na jakiś czas przepłukać, a najlepiej, jeżeli to możliwe, oddać do serwisu na przegląd;
  • zabezpieczenie przed kawitacją – nic innego jak wymóg odpowiedniej ilości chłodziwa, aby pompa nie zassała powietrza.

Podsumowanie

Pompy do chłodziwa są niezbędnym elementem wielu systemów chłodzenia w przemyśle. Wybór odpowiedniej konstrukcji pompy zależy od danej instalacji lub specyfiki pracy. Pompy zanurzeniowe są idealnym rozwiązaniem do pracy bezpośrednio w medium oraz tam gdzie jest wymagane bardzo duże ciśnienie, natomiast pompy powierzchniowe sprawdzają się bardzo dobrze w systemach zewnętrznych chłodzenia.

Jeżeli masz problem z decyzją jaką pompę wybrać, zapraszamy do przesyłania zapytań do naszego działu technicznego. Z przyjemnością pomoże dobrać odpowiednią pompę do Twojej instalacji.