Jak działają pompy magnetyczne? - Ekopomp
/ autor: ekopomp / 10.02.2025

Jak działają pompy magnetyczne

Czym jest pompa magnetyczna i co ją wyróżnia na tle innych pomp przemysłowych? Wyjaśniamy zasadę działania pomp ze sprzęgłem magnetycznym oraz przedstawiamy najważniejsze zalety konstrukcji.

  1.     Zasada działania pompy magnetycznej
  2.     Zalety konstrukcji pomp magnetycznych
  3.     Zastosowanie pompy ze sprzęgłem magnetycznym

Pompy magnetyczne lub inaczej pompy ze sprzęgłem magnetycznym to urządzenia o bardzo szerokim spektrum zastosowania w przemyśle. Stosowane są do pompowania różnych mediów, z uwagi jednak na ich nietypową konstrukcję zapewniającą wysoką hermetyczność hydrauliki. Powszechnie wykorzystywane są w branżach chemicznych, farmaceutycznych,  spożywczych, a także w instalacjach petrochemicznych.

Zasada działania pompy magnetycznej

Pompa z napędem magnetycznym wyróżnia się zastosowaną technologią przeniesienia napędu z silnika na część hydrauliczną pompy za pomocą dwóch odseparowanych od siebie magnesów, które podczas pracy silnika przenoszą między sobą moment obrotowy napędzając część hydrauliczną z wirnikiem.

Odseparowanie części napędowej od części hydraulicznej pozwala na uzyskanie pełnej hermetyczności instalacji, co jest bardzo istotne podczas pompowania substancji chemicznych lub substancji krystalizujących po kontakcie z powietrzem.

Zalety konstrukcji pomp magnetycznych

Napęd magnetyczny eliminuje konieczność zastosowania uszczelnienia wału (np. za pomocą uszczelnienia mechanicznego), które w większości przypadków jest elementem szybko zużywającym się i powodującym wycieki.

Dzięki swojej konstrukcji, pompa magnetyczna jest urządzeniem mało awaryjnym. Należy jednak zwrócić uwagę, że większość dostępnych modeli pomp z napędem magnetycznym nie toleruje pracy na sucho, ponieważ część elementów hydraulicznych smarowana jest pompowaną cieczą. Z tego samego względu pompy magnetyczne nie nadają się do pompowania cieczy z twardymi zanieczyszczeniami stałymi.

Zastosowanie pompy ze sprzęgłem magnetycznym

Pompy magnetyczne dostępne są w wielu wariantach wykonania materiałowego, tak aby mogły być dopasowane nawet do najbardziej wymagających substancji. Bez problemu pracują w trybie ciągłym, przy zachowaniu minimalnej kontroli i konserwacji urządzenia.

Zastosowanie pomp magnetycznych jest bardzo wszechstronne z uwagi na ich dużą odporność na korozję, łatwość obsługi i żywotność. Pojawiają się w wielu instalacjach praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Dzięki swojej budowie oraz zastosowanym materiałom komponentów z powodzeniem pompy magnetyczne mogą tłoczyć:

  • ciecze agresywne lub łatwopalne, takie jak kwasy, zasady lub rozpuszczalniki, co pozwala na zastosowanie pomp magnetycznych w przemyśle galwanicznym, chemicznym czy farmaceutycznym;
  • ciecze chłodnicze, glikole, oleje stosowane w branżach ciepłowniczych i energetycznych;
  • substancje higieniczne, o delikatnej strukturze, substancje spożywcze wykorzystywane podczas produkcji w branży kosmetycznej lub spożywczej;
  • ciekłe gazy, paliwa, ropa naftowa w instalacjach przesyłowych paliw, branży petrochemicznej.
Pompa magnetyczna PLASTOMEC P022 PPFP 230V 1-ph 50/60 Hz
Pompa magnetyczna PLASTOMEC P022 PPFP 230V 1-ph 50/60 Hz

Dopasowanie i dobór pompy magnetycznej wiąże się z odpowiednim zebraniem informacji na temat wymagań instalacji, pompowanego medium wraz z jego parametrami fizyko-chemicznymi oraz miejscem przeznaczonym na montaż. Oferta pomp magnetycznych obejmuje takie rozwiązania jak pompy tworzywowe magnetyczne, pompy kwasoodporne z napędem magnetycznym, pompy zębate i pompy specjalistyczne ze sprzęgłem magnetycznym.

Nasi specjaliści służą pomocą w doborze odpowiedniego modelu pompy. Zachęcamy do składania zapytań ofertowych.