Jak wybrać odpowiednia pompę do beczki? - Ekopomp
/ autor: ekopomp / 26.05.2025

Jak wybrać odpowiednią pompę do beczki?

Aby pompa do beczki pracowała bezpiecznie i efektywnie, w procesie doboru odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, które opisujemy niżej.

  1.     Pojemność beczki a wydajność pompy do beczek
  2.     Rodzaj pompy beczkowej – typ zasilania
  3.     Dobór pompy do beczek a rodzaj pompowanej substancji
  4.     Certyfikacja pomp do beczek

Pompy do beczki to szeroko stosowane urządzenia pompowe w przemyśle. Pompy dedykowane do beczek o pojemności od 100 l do 200 l. Aby wybrać odpowiednią pompę do beczki, należy wziąć pod uwagę poniższe kryteria doboru:

  • pojemność beczki,
  • szybkość opróżniania,
  • rodzaj substancji pompowanej,
  • typ zasilania,
  • wymagane dodatkowe atesty np. wykonanie przeciwwybuchowe Ex,
  • dodatkowy osprzęt np. licznik przepływu czy pistolet nalewczy.

Postaramy się poniżej umówić każdy z kryteriów doboru pompy do beczek i wskażemy, na co zwrócić uwagę i czym się kierować wybierając odpowiednie urządzenie.

Pojemność beczki a wydajność pompy do beczek

Najczęściej beczka ma pojemność 200 l. Na rynku dostępne są również mniejsze beczki o pojemności 50-100 l. Aby dobrać wydajność pompy do beczek, musimy określić ile chcielibyśmy wypompować cieczy w danym czasie. Np. około 50 l w 60 sekund, co daje nam wydajność 50 l/min. Przy mniejszych beczkach, np. przy aplikacjach dozowania, wydajność jest mniejsza i waha się w przedziale około 2-8 l/min.

Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowy dobór długości rury ssącej do beczki. Do beczek 200 l pompa zazwyczaj ma długość 850-1 000 mm. W przypadku mniejszych beczek za każdym razem należy sprawdzić, jaka powinna być długość rury. Najmniejsze oferowane przez nas pompy do beczek mają wysokość 410 mm (producent FTI).

Rodzaj pompy beczkowej – typ zasilania

Pompa do beczek składa się z zanurzonej w cieczy hydrauliki oraz silnika. Na rynku występują pompy do beczek w dwóch wersjach zasilania:

  • pompa do beczek elektryczna (dostępne wersje zasilania w zależności od producenta 230V, 12V, 24V), często wybierana w przemyśle chemicznym;
  • pompa do beczek pneumatyczna – pompa do beczek zasilana sprężonym powietrzem, często wybierana do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

W sprzedaży dostępne są również pompy do beczek ręczne, które są tanie i proste w obsłudze.

Pompy beczkowe Debem TRA - Ekopomp

Pompa do beczek Debem TRA zasilana sprężonym powietrzem. Rura pompy wykonana ze stali nierdzewnej 316. Maksymalna dopuszczalna lepkość pompowanej cieczy to 600 cPs. Wydajność maksymalna 70 l/min. Wysokość 900 mm. Pompa beczkowa dostarczana jest do przemysłu automotive, przemysłu chemicznego oraz przetwórstwa ropy naftowej.

Dobór pompy do beczek a rodzaj pompowanej substancji

Pompy do opróżniania beczek mogą pompować szerokie spektrum cieczy pod warunkiem, że są prawidłowo dobrane pod względem odporności chemicznej i właściwości fizykochemicznych. Pompy do beczek wykorzystywane są do pompowania:

  • wody, wody uzdatnionej, wody technologicznej,
  • substancji chemicznych, w tym substratów procesowych i rozpuszczalników,
  • cieczy na bazie oleju, olejów, paliwa, środków smarujących, olejów przekładniowych.

Tak szeroki zakres stosowania pomp do beczek sprawia, że dostępnych jest dużo wykonań materiałowych elementów konstrukcyjnych pompy, jak i silnika – dopasowanego do lepkości cieczy. Przykładowo pompa do beczek do oleju przekładniowego będzie wymagała odpowiedniego silnika, odpowiedniego do cieczy o dużej lepkości.

Pompy do beczek dostępne są w kilku opcjach wykonania materiałowego:

  • pompy do beczek z tworzywa: PP i PVDF,
  • pompy do beczek ze stali nierdzewnej AISI 316, odpowiednie do temperatury medium do 100°C.

Pompy beczkowe FTI EF - Ekopomp

Pompy do beczek FTI serii EF dostępne w wykonaniu (od lewej) polipropylen, PVDF, stal nierdzewna SS316. Seria dedykowana do beczek o wysokości 410 mm, 690 mm i 1 000 mm. Pompy nadają się do kwasów, zasad, środków do uzdatniania wody, roztworów galwanicznych, płynu AdBlue (płyn do układów wydechowych silników Diesla).

Certyfikacja pomp do beczek

Przy wycenianiu i doborze pompy do beczki należy wskazać, czy wymagana jest certyfikacja, która pozwala na bezpieczne użycie pompy w danej aplikacji oraz zapewnia zgodność z przepisami prawa. Najważniejsze certyfikaty dla pomp do beczki:

  • ATEX (CE Ex) – wymagane do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem;
  • FDA (ang. Food and Drug Administration) – dla przemysłu spożywczego, oznacza, że urządzenia są bezpieczne do kontaktu z żywności i wodą pitną;
  • EHEDG (ang. European Hygienic Engineering & Design Group) – czasami wymagane w przemyśle farmaceutyczny oraz wszędzie tam, gdzie niezbędna jest łatwa sterylizacja;
  • CE – zgodność z normami europejskimi konieczna na terenie UE;
  • 3-A Sanitary Standards – amerykański certyfikat dla przemysłu mleczarskiego i farmaceutycznego;
  • ISO 9001 – system zarządzania jakością.

Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana ofertę na pompę do beczek, napisz do naszego działu handlowego. Doradcy techniczni Ekopomp przygotują bezpłatną ofertę. Służymy pomocą w wyborze odpowiedniej pompy do beczek do Twojej aplikacji. Nasze doświadczenie pozwala na dobór i zaproponowanie najlepszego rozwiązania. W szerokim portfolio dostępne są pompy do beczek niemieckich, amerykańskich i włoskich producentów w różnym zakresie cenowym. Dostarczamy również osprzęt do pomp do beczek, w tym pistolety nalewcze oraz czujniki przepływu i kosze filtrujące na ssaniu.