Jak zdemontować pompę odśrodkową do wody
/ autor: ekopomp / 11.11.2024

Jak zdemontować pompę odśrodkową

Konieczność demontażu pompy odśrodkowej może wynikać z wielu przyczyn np. awaria, wykonanie okresowego przeglądu lub wymiana części zużytych. W każdym przypadku należy zachować podstawowe zasady BHP związane z przygotowaniem miejsca pracy oraz zabezpieczyć instalację przed niekontrolowanymi wyciekami z instalacji po wymontowaniu jednostki pompującej.

  1.     Odłączenie pompy od zasilania
  2.     Przygotowanie miejsca demontażu
  3.     Analiza dokumentacji technicznej i oznaczeń
  4.     Zamknięcie zaworów odcinających
  5.     Odłączenie pompy od rurociągów
  6.     Uwolnienie pompy z miejsca montażowego
  7.     Ocena masy pompy, dobór narzędzi i sprzętu dźwigowego
  8.     Stabilne przemieszczenie
  9.     Raport demontażu pompy odśrodkowej

Pompy odśrodkowe, lub inaczej mówiąc pompy wirowe, to jedne z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń do transportu cieczy. Występują zarówno w instalacjach domowych, jak i w praktycznie wszystkich instalacjach wielu gałęzi przemysłu. Jak każde urządzenie mające elementy mechaniczne, w pewnym momencie może zaistnieć konieczność demontażu takiej pompy z instalacji, która powinna odbywać się z zachowaniem kilku podstawowych zasad, o których opowiemy w dalszej części tekstu.

Odłączenie pompy od zasilania

Podstawową kwestią przed rozpoczęciem jakiejkolwiek czynności związanej z demontażem pompy odśrodkowej jest bezpieczeństwo osób wykonujących tą czynność. Należy obowiązkowo upewnić się, że pompa jest wyłączona i odpięta od zasilania elektrycznego, a osoby wykonujące mają odpowiednie środki ochrony osobistej takie jak rękawice ochronne, odzież oraz okulary ochronne.

Przygotowanie miejsca demontażu

Miejsce demontażu także powinno być rzetelnie przygotowane. Mowa tu o względnym porządku, wystarczającym miejscu do pracy i stosownym oświetleniu. Jeśli w miejscu pracy demontowanej pompy znajdują się elementy niebezpieczne lub inne maszyny, również należy upewnić, się że są odpowiednio zabezpieczone na czas wykonania demontażu.

Analiza dokumentacji technicznej i oznaczeń

Poza tym przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z dokumentacją techniczną lub instrukcją obsługi danej pompy, w której dodatkowo powinny być zawarte informacje odnośnie wykonania bezpiecznego demontażu.

Zamknięcie zaworów odcinających

Po upewnieniu się, że pompa jest wyłączona, a przewody elektryczne odłączone, kolejnym krokiem jest zamknięcie zaworów odcinających po obu stronach pompy (ssanie i tłoczenie). Jeżeli takich zaworów nie ma lub jest tylko po jednej stronie, należy przygotować odpowiednie środki do usunięcia ewentualnych wycieków mogących się pojawić podczas demontażu.

Odłączenie pompy od rurociągów

Demontaż właściwy pompy rozpoczynamy od poluzowania oraz odkręcenia śrub kołnierzy lub śrubunków po stronie tłocznej oraz ssawnej pompy. Odkręcanie połączeń pompy z rurociągami należy robić powoli, tak, aby kontrolować ujście nadmiernego ciśnienia, które może znajdować się w instalacji.

Uwolnienie pompy z miejsca montażowego

Po odłączeniu pompy od rurociągów instalacji możemy przystąpić do uwolnienia pompy z miejsca montażowego. W przypadku pomp monoblokowych, gdzie silnik i hydraulika są połączone wspólnym wałem napędowym, powinniśmy odkręcić śruby mocujące pompę do przygotowanego podłoża lub fundamentu (śruby mocujące znajdują się zazwyczaj na łapach montażowych w dolnej części silnika).
Natomiast jeżeli demontujemy pompę, która jest sprzężona z silnikiem za pomocą sprzęgła lub motoreduktora, być może wystąpi konieczność odkręcenia śrub kołnierzy mocujących lub demontażu sprzęgła, aby rozdzielić napęd od hydrauliki (informacje o wykonaniu tej czynności powinny być zawarte w instrukcji obsługi).

Ocena masy pompy, dobór narzędzi i sprzętu dźwigowego

Przed demontażem pompy odśrodkowej z miejsca montażowego należy zwrócić uwagę na ewentualną wagę pompy oraz jej wyważenie. Przy większych jednostkach pompowych ustalić miejsca zawiesi lub haków transportowych. Jeżeli demontowana pompa jest ciężka, warto zastosować odpowiednie podnośniki lub żurawie warsztatowe do transportu. W innym przypadku zapewnić odpowiednią siłę roboczą do wykonania bezpiecznego przenoszenia pompy.

Stabilne przemieszczenie

Podczas transportu, staramy się nie przechylać i nie wprawiać w wibracje pompy, aby nie doprowadzić do uszkodzeń lub ewentualnych wypadków.

Raport demontażu pompy odśrodkowej

Przy konieczności demontażu poszczególnych elementów połączeniowych pompy z instalacją lub z napędem, zalecane jest zrobienie odpowiedniej dokumentacji (np. zdjęciowej), aby mieć pewność co do poprawności przy ponownym montażu pompy.

Demontowanie pompy odśrodkowej niezależnie od jej wielkości oraz mocy jest zadaniem wymagającym od użytkownika ostrożności oraz podstawowych umiejętności. Przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz wskazówek zawartych w dokumentacji technicznej pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych wypadków.