Pompy beczkowe do kwasów i zasad

Pompy beczkowe

Debem TR

Pompy beczkowe

FLUIMAC NEPTUNE

Pompy beczkowe

FLUX VISCOPOWER

Pompy beczkowe

FTI EF

Pompy beczkowe

FTI PF

Pompy beczkowe

FTI TB

Pompy beczkowe

Pompa Lutz Alu / SS / HC

Pompy beczkowe

Pompa Lutz B2 Vario

Różnego rodzaju substancje z grupy kwasów oraz zasad z uwagi na ich właściwości chemiczne wymagają zarówno od pompy, jak i użytkownika szczególnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz odpowiednich procedur obsługi. Kwasy to substancje chemiczne, które w zależności od budowy cząsteczkowej oraz stężenia mogą być cieczami wysoce żrącymi. Podobnie substancje zwane zasadami, które również dzielimy na silne oraz słabe, mogą wykazywać właściwości żrące. Zasady silnie reagujące określane są jako ługi.

W obu przypadkach zarówno kwasy, jak i zasady w kontakcie z różnymi materiałami mogą wykazywać reakcje prowadzące do korozji lub rozpuszczania danego materiału. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobór pompy o odpowiedniej konstrukcji oraz wykonaniu materiałowym.

Pompy beczkowe do kwasów i zasad – jak wybrać?

Niewłaściwie dobrana pompa beczkowa do kwasów i zasad może doprowadzić przede wszystkim do poważnych niebezpieczeństw dla użytkownika lub osoby znajdującej się blisko miejsca pracy pompy. Źle dobrana pompa może również w krótkim czasie wykazywać duże zużycie elementów konstrukcyjnych, co finalnie doprowadzi do jej awarii.

Właściwości pompowanego medium

Dobór pompy beczkowej do kwasów i zasad powinien zawsze być rozpoczęty od zebrania podstawowych informacji na temat medium, które ma być pompowane. Istotnymi parametrami jest rodzaj kwasu lub zasady, ich stężenie, temperatura oraz ilości jakie mają być przepompowywane. Na tej podstawie przede wszystkim wybieramy odpowiednie materiały elementów, które mają bezpośredni kontakt z pompowaną cieczą.

Wykonanie materiałowe odporne na działanie chemikaliów

Poprawny dobór wykonania materiałowego pompy beczkowej do kwasów i zasad zapewnia szczelność pompy oraz brak jakichkolwiek reakcji chemicznych mogących wpływać na trwałość konstrukcji. Pod kątem doboru odpowiedniego modelu pompy beczkowej do kwasów i zasad istotną kwestią jest również sposób magazynowania danej cieczy chemicznej. Pompy beczkowe do kwasów i zasad służą w główniej mierze do rozładunku lub przeładunku cieczy niebezpiecznych z beczek lub pojemników IBC.

Moc silnika

Na podstawie gęstości i stężenia kwasu lub zasady oraz określeniu niezbędnej wydajności i odległości pompowania dobierana jest również odpowiednia moc silnika.

Zastosowanie pomp beczkowych do kwasów i zasad w procesach przemysłowych

Pompy beczkowe do kwasów i zasad to konstrukcja wywodząca się z grupy pomp wałowych, gdzie część hydrauliczna (tuba) jest zanurzona w pojemniku z cieczą, a cała część napędowa pompy jest poza środowiskiem niebezpiecznym bez kontaktu z pompowaną cieczą. Chemikalia pompowane za pomocą pomp beczkowych w zdecydowanej większości transportowane są dalej za pomocą specjalnych węży chemoodpornych.

Pompy beczkowe do kwasów i zasad znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest dystrybucja niezbędnych chemikaliów stosowanych przy produkcji docelowych wyrobów lub jako odczynniki chemiczne instalacji pobocznych.  Podstawowymi gałęziami przemysłu, gdzie pompy beczkowe do kwasów i zasad znajdują zastosowanie, są:

Dobór i dystrybucja pomp beczkowych do kwasów i zasad

Firma Ekopomp współpracuje w zakresie doboru i sprzedaży pomp beczkowych do kwasów i zasad z wieloma czołowymi producentami specjalizującymi się w pompach chemicznych. Wysoka jakość oferowanych produktów, profesjonalne wsparcie techniczne oraz serwisowe zapewniają bezpieczeństwo, komfort i długość użytkowania pompy beczkowej. Współpracujemy z renomowanymi producentami takimi jak DEBEM, FTI, LUTZ oraz FLUX. Zachęcamy do skontaktowania się z naszym działem technicznym.