EKOPOMP > Pompy beczkowe
Pompy beczkowe
Pompa beczkowa ma za zadanie opróżniać beczki, zbiorniki, pojemniki IBC, kontenery oraz przetransportować płyn do dalszych procesów. Lekka konstrukcja pomp beczkowych pozwala na proste, samodzielne przemieszczenie pompy z jednej beczki do drugiej przez użytkownika instalacji. Niektóre wersje pomp beczkowych mogą być zainstalowane na stałe.
Pompy beczkowe mają prostą konstrukcję – składają się z dwóch podstawowych elementów: napędu oraz pionowej tuby (rury), które razem tworzą gotową do pracy pompę beczkową. Silnik może być elektryczny (komutatorowy, bezszczotkowy, trójfazowy) lub pneumatyczny, gdzie sprężone powietrze wykorzystywane jest do wytworzenia ruchu obrotowego wału.
Silnik pompy beczkowej znajduje się zawsze nad zbiornikiem, natomiast rura jest zanurzana przez otwór zbiornika w pompowanej cieczy. Cześć zanurzeniowa pompy beczkowej może mieć różne wykonania materiałowe oraz długość. Tuba zakończona jest wirnikiem lub rotorem sprzężonym wałem z napędem. Podczas pracy w beczce wytwarza się podciśnienia, które wypycha ciecz wzdłuż wału pompy.
Pompa beczkowa może być wyposażona w wirnik/wirniki osiowe lub półosiowe. Wirniki osiowe najlepiej sprawdzają się przy tłoczeniu lekkich cieczy i na krótkie odcinki tłoczne, gdzie nie ma dużych strat ciśnienia.
Z kolei wirniki półosiowe lepiej sprawdzają się przy cieczach o dużej lepkości, które trzeba przetransportować na większe odległości, z różnicą geometryczną tłoczenia.
Pompy beczkowe występują w różnych rozmiarach oraz konfiguracjach materiałowych, w zależności od potrzeb i rodzaju cieczy, które mają być pompowane. Przykładowo, pompa beczkowa, której rury wykonane z PP (z polipropylenu) nadaje się do pompowania cieczy neutralnych i trudnopalnych. Wykonanie rury pompy beczkowej z aluminium pozwala na przepompowywanie produktów na bazie oleju mineralnego o maksymalnej lepkości do 1000 mPas. Natomiast zastosowanie rury pompy beczkowej z tworzywa PVDF (polifluorek winylidenu) lub CPVC (chlorowany polichlorek winylu) pozwala na transfer kwasów i mediów korozyjnych. Z kolei dla cieczy neutralnych chemicznie, substratów kosmetycznych, substancji spożywczych i zaleca się wykonanie wału oraz rury beczkowej ze stali nierdzewnej.
W naszej ofercie dostępne są pompy beczkowe czołowych producentów:
Pamiętaj, aby przy doborze pompy beczkowej kierować się rodzajem cieczy, wydajnością, wykonaniem materiałowym oraz innymi czynnikami, co zapewni skuteczne i bezpieczne pompowanie. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy doborze pompy beczkowej.
Pompy beczkowe są wygodnym i praktycznym rozwiązaniem w przypadkach, gdy konieczne jest przenoszenie lub opróżnianie płynów z beczek, baryłek lub innych pojemników powyżej 200l. Mogą być stosowane do pompowania różnych substancji, takich jak oleje, paliwa, chemikalia, kleje, szampony, płyny do kąpieli galwanicznej, płyny spożywcze.
Jeśli masz wątpliwości, jaka pompa beczkowa będzie odpowiednia dla Twojej aplikacji, skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi. Odpowiemy na wszelkie pytania oraz dobierzemy optymalne rozwiązanie.