Pompy do ługu

Pompy do ługu

Argal ROUTE

Pompy do ługu

Argal TMA

Pompy chemiczne

ARO EXP 1″–3″

Pompy chemiczne

ARO Pro 1″–3″

Pompy chemiczne

ARO Pro 1/4″–3/4″

Pompy AODD

Debem BOXER

Pompy chemiczne

Debem CUBIC 15

Pompy chemiczne

Debem DM

Pompy chemiczne

Debem KM 70

Ług w branży chemicznej to bardzo silna substancja zasadowa, nieorganiczna, która po przygotowaniu wodnego roztworu staje się substancją silnie żrącą, mogącą wydzielać ciepło oraz pochłaniającą wodę z otoczenia (higroskopijność). Z uwagi na właściwości żrące pompy do ługu muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, cechować się wysoką jakością zastosowanych materiałów oraz solidnym montażem. Co więcej, pompa do ługu powinna być bezpieczna dla użytkownika podczas eksploatacji.

Materiały w konstrukcji pomp odporne na działanie ługów

Pompy dedykowane to tłoczenia lub rozładunku ługów i silnych zasad w większości przypadków wykonane są z odpornych chemicznie tworzyw sztucznych takich jak Polipropylen (PP), Polifluorek Winylidenu (PVDF) lub w nielicznych przypadkach wysokiej jakości stali kwasoodpornej (np. V4A 1.4435). Pozostałe elementy uszczelniające w pompach do ługu, np. O-ringi, wykonywane są elastomerów o szerokiej odporności chemicznej np. Viton, EPDM lub Teflon. Dobór odpowiedniego materiału korpusu pompy do ługu, jak i wszelkich elementów uszczelniających, jest niezwykle istotny w przypadku substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem.

Rodzaje i zastosowanie pomp do ługu w przemyśle

Rodzaj stosowanej konstrukcji pompy do ługów podyktowany jest w głównej mierze przeznaczeniem instalacji, w której pracuje. Do układów rozładunkowych z beczek lub paletopojemników IBC powszechnie stosowane są pompy beczkowe lub pompy membranowe.

Beczkowe pompy do ługu

Pompy beczkowe do obsługi ręcznej pozwalają na dozowanie lub rozlewnie substancji chemicznych z większego do mniejszych pojemników. Beczkowe pompy do ługów mogą być wyposażone w dedykowane pistolety nalewcze w celu ułatwienia pompowania.

Membranowe pompy do ługu

Membranowe pompy do ługu są konstrukcjami bezpiecznymi wykorzystującymi do zasilania sprężone powietrze. Dzięki napędowi pneumatycznemu ich zaletą jest możliwość pracy w strefach zagrożonych wybuchem oraz szerokimi możliwościami z substancjami o różnej gęstości i lepkości. Pompy membranowe do ługów i zasad są urządzeniami samossącymi z możliwością pracy bez cieczy (na sucho). Należy jednak pamiętać, że pompy membranowe podczas pracy pompują ciecz pulsacyjnie, co może powodować pewne drgania instalacji. Membranowe pompy do ługów są również powszechnie stosowane w instalacjach galwanizerni, przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego, systemach sterylizacji i dezynfekcji CIP znajdujących się np. w instalacjach produkcji spożywczej.

Odśrodkowe i magnetyczne pompy do ługu

W dużych instalacjach przemysłowych, zakładach chemicznych lub rafineriach przy wymaganych dużych wydajnościach układu do transferu substancji zasadowych lub ługów stosowane są również pompy odśrodkowe z tworzyw sztucznych lub pompy ze sprzęgłami magnetycznymi – w odpowiednio wyselekcjonowanych wariantach wykonania materiałowego części hydraulicznej.

Pompy do ługów – dobór i dystrybucja

Dobór właściwej pompy do ługu opiera się na przeanalizowaniu składu chemicznego medium, ustaleniu jego temperatury oraz określeniu rodzaju instalacji. Wybór odpowiednich materiałów, które nie będą wchodziły w żadne reakcje z pompowaną cieczą, jest kluczowy dla pomp do chemii. Dział techniczny naszej firmy z chęcią pomoże w wyselekcjonowaniu odpowiedniego rodzaju i wykonania pompy według określonych potrzeb. Zachęcamy do kontaktu.