EKOPOMP > Pompy do substancji żrących
Pompy chemiczne
Pompy do substancji agresywnych
Pompy AODD
Substancje żrące to ogólna nazwa cieczy, które są agresywne chemicznie. Przez substancje żrące najczęściej rozumiemy agresywne chemikalia, które mogą wchodzić w reakcję z komponentami urządzeń pompowych np. roztwarzać materiał, powodować wżery czy stanowić zagrożenie dla otoczenia w przypadku wycieku. Przykładem substancji żrących są: kwas solny, kwas siarkowy, podchloryn sodu, kwas azotowy, rozpuszczalniki organiczne, ługi, ścieki po procesowe. Pompy do substancji żrących to specjalistyczne urządzenia, które wykonane są z odpowiednich materiałów (np. stali kwasoodpornej, tworzyw sztucznych czy teflonu), dzięki czemu gwarantują wysoką odporność.
Na wstępie należy podkreślić, że nie ma uniwersalnej pompy do cieczy żrących. Znając aplikację i wymagane parametry pracy możemy wytypować możliwe do zastosowania rodzaje pomp. Podczas doboru odpowiedniego urządzenia trzeba każdorazowo sprawdzić kartę charakterystyki pompowanego medium, w tym skład chemiczny i parametry fizykochemiczne, a następnie odpowiednio dobrać konstrukcję i wykonanie materiałowe pompy. Niezwykle istotne przy doborze pompy do substancji żrących jest temperatura, stężenie procentowe roztworu oraz lepkość. Sprawdzić również należy czy substancja jest lotna, napowietrzona lub czy zawiera cząstki stałe albo czy ulega sedymentacji.
Gama pomp do substancji żrących jest szeroka, ale poniżej wytypowaliśmy kilka rodzajów tych najpopularniejszych urządzeń pompowych w przemyśle:
Nasza firma Ekopomp działa w branży pompowej od ponad 20 lat. Lata doświadczeń i styczność z wieloma trudnymi aplikacjami pozwoliła nam zdobyć praktykę w doborze pomp do substancji żrących. Współpracujemy z wieloma europejskimi producentami pomp wirowych i wyporowych. Śledzimy nowinki techniczne i zawsze zwracamy uwagę, aby dostarczane przez nas produkty były najwyższej jakości. Zapraszamy do wysłania bezpłatnych zapytań ofertowych, jesteśmy również otwarci na przyjazd i omówienie zagadnienia bezpośrednio w miejscu pracy urządzenia.