Pompy galwaniczne

Pompy do myjni samochodowych

AQUA HC151+ Cl(J)

Pompy do myjni samochodowych

AQUA HC151+ CST

Pompy do myjni samochodowych

AQUA HC151+ MULTI

Pompy do myjni samochodowych

AQUA HC151+ PIMA

Pompy chemiczne

ARO EXP 1/4’’–3/4”

Pompy chemiczne

ARO Pro 1″–3″

Pompy chemiczne

ARO Pro 1/4″–3/4″

Pompy AODD

Debem BOXER

Pompy chemiczne

Debem CUBIC 15

Pompy galwaniczne pełnią bardzo istotną rolę w technologii nakładania powłok galwanicznych w różnego rodzaju instalacjach galwanizerni. Stosowane w tego rodzaju aplikacjach pompy to przede wszystkim szeroko pojmowane pompy chemiczne, w których skład wchodzą takie konstrukcje jak pompy tworzywowe, pompy magnetyczne, membranowe lub pompy dozujące, których wykonanie jest uzależnione od realizowanej funkcji, procesu lub rodzaju pompowanego medium.

Materiały konstrukcje pompy galwanicznej

Materiały, z których wykonane są pompy galwaniczne, w dużej mierze zależą od instalacji i samego rodzaju procesu nakładania danej powłoki galwanicznej. Podyktowane jest to różnymi substancjami stosowanymi przy nakładaniu wybranych powłok. Pompa galwaniczna musi być wykonana z materiałów odpornych chemicznie na stosowane substancje.

Odpowiednio dobrane materiały korpusu pompy, uszczelnień i konstrukcje pompy pozwalają na maksymalne wydłużenie bezawaryjnej pracy pompy oraz zapewniają bezpieczeństwo minimalizując ryzyko ewentualnych wycieków substancji niebezpiecznych z pompy. W zdecydowanej większości przypadków stosowane materiały do wykonania pompy galwanicznej to PP, PVDF, PVC lub stal kwasoodporna, w kwestii stosowanych elastomerów najczęściej spotykane to EPDM lub FPM, które wykazują największe spektrum odporności chemicznej na różne substancje.

Zastosowanie pomp w procesach galwanicznych

Pompy galwaniczne przede wszystkim stosowane są w obiegach mieszania kąpieli galwanicznych, które poprzez odpowiednią cyrkulację utrzymują właściwe parametry do wykonania procesu galwanicznego oraz są na bieżąco filtrowane. Przy tego rodzaju obiegach cyrkulacyjnych wykorzystywane są najczęściej poziome pompy magnetyczne, pompy tworzywowe lub pompy chemiczne pionowe (wałowe).

W układach przeładunkowych lub dozujących chemikalia w galwanizerniach stosowane są pompy membranowe, pompy beczkowe lub pompy dozujące.

Do aplikacji pobocznych takich jak np. okresowe czyszczenie wanien galwanicznych mogą być również wykorzystywane zatapialne pompy z stali nierdzewnej lub ponownie pompy membranowe napędzane sprężonym powietrzem.

Dobór pompy galwanicznej – na co zwrócić uwagę?

Wybór pompy galwanicznej powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem w celu określenia podstawowych informacji do doboru pompy. Najważniejszym czynnikiem jest rodzaj pompowanej cieczy oraz jej temperatura – jest to niezbędne do prawidłowego określenia materiałów, z których będą wykonane elementy mające bezpośredni kontakt z tłoczoną cieczą. W dalszej kolejności w procesie doboru pompy galwanicznej należy określić wymagany przepływ nominalny pompy oraz ciśnienie tłoczenia lub opis instalacji wraz z określeniem różnic geometrycznych rurociągów. Pozwoli to na określenie strat ciśnienia na instalacji i wyliczenie niezbędnego ciśnienia tłoczenia. Dodatkową kwestią jest rodzaj konstrukcji pompy galwanicznej preferowany przez użytkownika lub podyktowany miejscem montażowym.

Firma Ekopomp posiada bardzo bogate portfolio producentów mających w ofercie pompy do chemikaliów znajdujących bezpośrednie zastosowanie w galwanizerniach. Nasz dział techniczny pomoże przy odpowiednim doborze pompy galwanicznej i jej wycenie. Zapraszamy do kontaktu.