Pompy magnetyczne

Pompy magnetyczne

Argal TMA

Pompy chemoodporne

Debem DM

Pompy chemoodporne

Debem KM 70

Pompy magnetyczne

FLUIMAC COMPASS

Pompy do solanki

FTI DB 5.5

Pompy do solanki

FTI DB10

Pompy do solanki

FTI DB11

Pompy do solanki

FTI DB15

Pompy do solanki

FTI DB22

Pompy magnetyczne są szeroko stosowane w branży chemicznej z uwagi na możliwość bezawaryjnej pracy z toksycznym czy korozyjnym medium, którego wyciek może być niebezpieczny dla środowiska oraz pracowników zakładu.

Zasada działania pompy magnetycznej

Pompa z napędem magnetycznym wykorzystuje pole magnetyczne do wytworzenia obrotu wirnika pompy. Konstrukcja składa się z dwóch magnesów. Zewnętrzny magnes zainstalowany jest na wale silnika, natomiast drugi (magnes wewnętrzny) znajduje się na wale napędzanym, który jest wsparty na zespole tulei i uszczelniony przez hermetyczną osłonę zabezpieczającą.

Po uruchomieniu silnika zewnętrzny magnes obraca się. Wirujące pole magnetyczne wpływa na magnes wewnętrzny, który zaczyna obracać z tą samą prędkością wirnik wraz z cieczą. Dzięki temu możliwe jest tłoczenie przez pompę płynu bez konieczności zastosowania uszczelnienia mechanicznego jak w standardowych pompach. Pompy magnetyczne wykorzystują magnesy trwałe ziem rzadkich.

Podsumowując, jako zalety pomp magnetycznych możemy wymienić:

  1. Obniżony koszt cyklu życia LCC (ang. Life Cycle Cost) poprzez minimalizację kosztów napraw i konserwacji. Brak przestojów w cyklu produkcyjnym.
  2. Hermetycznie zamknięta komora z magnesem oraz konstrukcja bezuszczelnieniowa zapewnia szczelność i zmniejsza ryzyko wycieku płynu lub par do elementów wewnętrznych pompy magnetycznej.
  3. Brak standardowego uszczelnienia mechanicznego eliminuje newralgiczny element pompy, a obsługa oraz regeneracja pomp jest znacznie prostsza.
  4. Korzystny stosunek jakości i bezawaryjności urządzenia do ceny.
  5. Zwiększenie bezpieczeństwa pracy poprzez zmniejszenie ryzyka wycieków niebezpiecznych substancji.
  6. Szeroki wybór pomp z napędem magnetycznym pod względem konstrukcyjnym i materiałowym pozwala na znalezienie odpowiedniego rozwiązania nawet dla najbardziej niebezpiecznych i trudnych cieczy.

Pompy magnetyczne w ofercie Ekopomp

Wśród pomp z napędem magnetycznym wyróżniamy:

Jako doświadczona firma w branży pompowej współpracujemy tylko ze sprawdzonymi, czołowymi producentami pomp magnetycznych. W naszej ofercie znajdą Państwo asortyment między innymi takich marek jak:

Pompy magnetyczne FTI

Wśród wszystkich producentów pomp magnetycznych polecamy zwrócić uwagę na pompy z napędem magnetycznym amerykańskiego producenta FTI FINISH Thompson Inc., które mogą pracować na sucho przez wiele godzin. Pozwala na to cecha konstrukcyjna pomp magnetycznych FTI. Jest to niezwykle istotne, gdyż standardowa konstrukcja pomp nie pozwala na pracę bez medium. Chwilowy brak cieczy lub błąd operatora może doprowadzić do uszkodzenia uszczelnienia mechanicznego i w konsekwencji uszkodzenia całej pompy.

Pompy magnetyczne – bezpieczne pompowanie substancji niebezpiecznych

Pompy magnetyczne stosuje się najczęściej w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym do pompowania cieczy niebezpiecznych czy toksycznych. Przykładowo: kwas chlorowodorowy, metan siarczan sodu, wodorotlenek sodu, podchloryn sodu czy kwas siarkowy. Pompy z napędem magnetycznym często stosowane są do pompowania mieszaniny izomerów MDI (diizocyjanian metylenodifenylu) oraz TDI (diizocyjanian toluenu) stosowanych w produkcji poliuretanu.

Pompy magnetyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w przemyśle farmaceutycznym oraz laboratoryjnym, gdyż zapewniają czystą i higieniczną pracę, która sprosta surowym i rygorystycznym wymaganiom tej branży.

Zastosowanie pomp z napędem magnetycznym w produkcji półprzewodników oraz technice galwanizacyjnej pozwoliło na wydajną i bezawaryjną pracę z agresywnymi chemikaliami tj. rozpuszczalniki np. N-Metylopirolidon, trójchloroetylen oraz środki trawiące.

Pompa magnetyczna – dobór i dystrybucja

Oferowane przez nas pompy magnetyczne są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom przemysłowym. Nasze wieloletnie doświadczenie w doborze i dystrybucji pomp przemysłowych pozwala na dostarczanie naszym Klientom efektywnych i innowacyjnych rozwiązań. 

W celu doboru technicznego pompy zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy pomoc w doborze oraz profesjonalne wsparcie techniczne.