Pompy membranowe

Pompy membranowe

ARO EXP 1″–3″

Pompy membranowe

ARO EXP 1/4’’–3/4”

Pompy membranowe

ARO Pro 1″–3″

Pompy membranowe

ARO Pro 1/4″–3/4″

Pompy AODD

Debem BOXER

Pompy chemoodporne

Debem CUBIC 15

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 150

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 251

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 30

Pompy membranowe to pompy działające bez użycia silnika elektrycznego. Pompy membranowe są zasilane poprzez podłączenie przewodu pneumatycznego dostarczającego sprężone powietrze potrzebne do pracy pompy. Membranowe pompy z podwójną membraną stosowane są w różnych sektorach przemysłu. Mogą pompować ciecze o dużej lepkości (nawet do 50 000 cP) zawierające ciała stałe do odpowiedniej wielkości zastosowanej pompy. Wolny przelot uzależniony jest o wielkości pompy, np. pompa membranowa 1” może mieć wolny przelot ciał stałych 0-6mm. Pompy z podwójną membraną wyróżnia prosta i funkcjonalna budowa oraz łatwość obsługi. Temperatura pracy pompy membranowej może sięgać nawet od -12°C do +107°C w zależności od wykonania pompy.

W skład budowy pompy membranowej wchodzi obudowa, która ma otwory wlotowe i wylotowe, dwie membrany, które rozszerzają się i kurczą, aby przetransportować medium.

Specyfika działania pompy membranowej

Praca pompy membranowej bazuje na układzie zasilania powietrzem. Podłączony przewód pneumatyczny wpuszcza powietrze pod wymaganym ciśnieniem do obudowy pompy i powoduje wyciśnięcie membran z obudowy. Gdy przepony rozszerzają się, wytwarza się podciśnienie, które wsysa ciecz do obudowy pompy. Po ponownym skurczeniu się membran ciśnienie w obudowie pompy wzrasta, a następnie medium jest wypychane z obudowy przez zawór wylotowy pompy. Często stosowanymi nazwami pomp membranowych są „pompy pneumatyczne”, „pompy Air-operated double diaphragm (AODD)”

Pompy membranowe są specjalnym typem pomp, który cechuje się dwiema przeciwległymi komorami połączonymi między sobą wałem. Zasada działania wału między komorami jest następująca. Gdy wał porusza się w lewo, wytwarza w lewej komorze suw ciśnieniowy, a w prawej komorze pompy suw ssania cieczy. Ruch odwrotny, czyli w prawą stronę, ma odwrotny wpływ na komory. Takie zastosowanie redukuje jeszcze bardziej pulsację. Dla pomp z pojedynczą membraną stosuje się również tłumik pulsacji, który nastawia ciśnienie przeciwstawne do ciśnienia medium, minimalizując pulsację.

Specjalnym rodzajem pomp membranowych są pompy z zaworami klapowymi, które zostały zaprojektowane z myślą o cieczy bardzo gęstych zawierających dużo ciał stałych, cieczy włóknistych, płynnych elementów półstałych, których średnica przekracza 50 mm. Szczególnie polecamy tutaj serię Sandpiper pompy membranowe SA1, SA2, SA3, SA4 z zaworami klapowymi.

Wykonanie pompy membranowej jest zależne od specyfiki pompowanego medium. Pompy są wykonywane ze stali nierdzewnej czy z aluminium. Jednakże, gdy trzeba przepompować ciecz agresywną, czyli np. silne kwasy lub stężone zasady, które mogą uszkodzić materiały metaliczne, stosuje się elementy wykonane z tworzyw sztucznych – zwykle z polipropylenu (PP) lub polifluorku winylu (PVDF). Dobiera się również odpowiednie wykonanie membran oraz innych części, które mają kontakt z pompowaną cieczą. Ponieważ pompy membranowe nie mają silników elektrycznych, doskonale nadają się do zastosowań wymagających certyfikacji ATEX. Jako sprawdzony dostawca Ekopomp oferujemy pompy membranowe do stref zagrożonych wybuchem: strefy 0, obszar strefy 1, miejsce pracy zagrożonej wybuchem strefy 2.

Najczęściej wybierani producenci pomp membranowych w Ekopomp:

Zastosowanie pomp membranowych oraz ich zalety

Wśród kluczowych korzyści jakie otrzymujemy z zastosowania w aplikacji pomp membranowych możemy wymienić m.in.

Pompy membranowe znajdują zastosowanie na wielu płaszczyznach i gałęziach przemysłu. Często stosuje się je w przemyśle spożywczym do transportowania cieczy lepkich, przykładowo przecierów owocowych, serwatki, syropów cukrowych. W przemyśle higienicznym pompy membranowe wykorzystywane są do transportu przykładowo syropów. Pompy membranowe bardzo dobrze radzą sobie również w przemyśle związanym z oczyszczaniem ścieków, a w tym: przenoszenia szlamu, wody czy zanieczyszczonych w „kłaczki” medium. Pompy membranowe często są stosowane do dozowania – z racji swojej budowy mogą dozować kwaśne i zasadowe chemikalia w celu kontroli pH.

Pompa membranowa – dobór i dystrybucja

Wieloletnie doświadczenie w doborze i dystrybucji pomp przemysłowych pozwala na zaspokojenie potrzeb naszych Klientów. Nasz asortyment obejmuje różnorodne modele pomp membranowych, które dostosujemy do Twoich potrzeb. Oferujemy produkty od renomowanych producentów, co zapewnia nie tylko wysoką jakość, ale także różnorodność w zakresie wydajności i parametrów technicznych. Dostarczamy pompy membranowe czołowych producentów w różnym wykonaniu materiałowym, wymiarach i przeznaczeniu. Dodatkowo oferujemy dostęp do szerokiej gamy części zamiennych, akcesoriów oraz zestawów naprawczych sekcji mokrej oraz sekcji dystrybucji powietrza.