EKOPOMP > Pompy obiegowe przemysłowe
Pompy obiegowe
Pompy do wody Grundfos
Pompy do wody Lowara
Pompy obiegowe dedykowane są głównie do instalacji grzewczych i chłodniczych. Mogą być jednak wykorzystywane również w instalacjach przemysłowych. W zależności od wymagań wybranej aplikacji, przemysłowe pompy obiegowe nadają się do pracy stałej lub przerywanej do przetłaczania cieczy w obiegach zamkniętych.
Przemysłowe pompy obiegowe stosowane są instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, instalacjach chłodniczych i cyrkulacyjnych. Mogą pracować z cieczami gorącymi, zimnymi, mieszankami woda-glikol, substancjami nieagresywnymi. Pompy obiegowe są dostępne w różnych konfiguracjach, co pozwala na ich dostosowanie do specyficznych wymagań każdej aplikacji przemysłowej – od małych systemów grzewczych po złożone procesy technologiczne w dużych zakładach przemysłowych.
Wśród najważniejszych elementów konstrukcji pomp obiegowych przemysłowych możemy wyróżnić trzy, czyli korpus pompy, który najczęściej wykonany jest z żeliwa lub stali nierdzewnej, wirnik oraz silnik elektryczny w wysokiej klasie energetycznej, np. IE3 lub IE5. Bardzo często pompy obiegowe połączone są z falownikiem (przetwornicą częstotliwości) do płynnej regulacji obrotów. Pozwala to na redukcję kosztów eksploatacji pompy oraz monitorowanie całego układu z uwzględnieniem wymagań całej instalacji.
Dodatkowo przemysłowe pompy obiegowe dzielimy na pompy dławnicowe oraz bezdławnicowe. Mówiąc o dławicy, mamy na myśli uszczelnienie mechaniczne pompy przemysłowej.
Pompy z dławnicą są wykorzystywane głównie w trudnych, przemysłowych aplikacjach, gdzie wymagane jest solidne uszczelnienie przy wysokich ciśnieniach i temperaturach. Pompy obiegowe o tej konstrukcji są w stanie zapewnić większą wydajność.
Pompy obiegowe przemysłowe bezdławnicowe znajdują zastosowanie w mniej wymagających warunkach, takich jak systemy HVAC czy instalacje grzewcze, gdzie liczy się kompaktowość, cicha praca oraz niskie wymagania konserwacyjne.
Pompy Inline są projektowane w sposób, który pozwala na ich montaż bezpośrednio w linii rurociągu instalacji c.o. lub c.w. Przemysłowe pompy obiegowe posiadają wlot i wylot na jednej osi. Wyróżnia je przepływ liniowy oraz kompaktowa budowa. Tego typu konstrukcje zajmują mniej miejsca, szczególnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy mamy ograniczoną przestrzeń w instalacji przemysłowej czy w budynku komercyjnym.
Producenci obiegowych pomp przemysłowych coraz częściej oferują także urządzenia pozwalające na integrację ze zdalnymi systemami lub aplikacjami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich modułów komunikacyjnych, możliwe jest zdalne sterowanie pracą pompy, szybkie reagowanie na zmieniające się warunki pracy systemu oraz optymalizację całego procesu produkcyjnego.
Dla zapewnienia nieprzerwanej pracy pompy obiegowe przemysłowe, podobnie jak każdy inny typ pompy, wymagają regularnych przeglądów technicznych. Należy pamiętać na okresowej wymianie zużywających się części w celu uniknięcia awarii pompy. Warto również zwracać uwagę na stan techniczny pompy oraz parametrów jej pracy. Te proste kroki pozwalają użytkownikom na wykrycie problemów oraz szybką reakcję.
W kategorii pomp obiegowych przemysłowych zebraliśmy zróżnicowaną gamę urządzeń pod względem konstrukcji, wykonania materiałowego, parametrów oraz zastosowania. Na uwagę zasługują pompy Wilo oraz pompy Grundfos. Producent Grundfos oferuje całą gamę pomp obiegowych do cyrkulacji ciepłej wody o szerokim zakresie funkcji i możliwości zastosowania. Z kolei Wilo dostarcza przemysłowe pompy obiegowe Inline (m.in. popularna seria pomp Wilo-Stratos) z przyjaznym interfejsem, które znajdują zastosowanie w systemach grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodniczych.
Pompy obiegowe przemysłowe dostępne są również w ofercie producentów Edur, Lowara, Calpeda, Ebara i wielu innych.
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego w celu doboru pompy do wymagań aplikacji oraz otrzymania spersonalizowanej oferty.