Pompy peryferalne

Pompy elektryczne z wirnikiem peryferalnym o szerokim zakresie możliwych zastosowań. Przeznaczone do pompowania mediów czystych, bez cząstek stałych i włóknistych, wody pitnej, płynów nieagresywnych chemicznie. Kluczem działania pomp peryferalnych jest zastosowanie wirnika peryferalnego, który zbudowany jest z liści rozchodzących się od środka do zewnętrznej krawędzi łopatek. Wirnik obraca się w kanale obudowy, powoduje wielokrotny przepływ pompowanego płynu wewnątrz pompy (recyrkulacja), co prowadzi do dużego wzrostu ciśnienia wewnątrz korpusu, a w konsekwencji na wylocie pompy peryferalnej. 

Warto wspomnieć, że pompy peryferalne spośród wszystkich pomp wirowych osiągają najwyższe wysokości podnoszenia przy niskiej wydajności. Dlatego też krzywa charakterystyki wydajności od ciśnienia pomp peryferalnych jest bardziej stroma niż w przypadku innych pomp odśrodkowych. 

Główne obszary zastosowań pomp peryferalnych 

Pompy peryferalne wykorzystywane są do zaopatrywania w wodę gospodarstw domowych i budynków mieszkalnych. Sprawdzają się w systemach nawadniania ogrodów, trawników, parków i innych terenów zielonych. Pompa peryferalna nadaje się do aplikacji wymagających dostawy wody pod ciśnieniem, np. fontanny, systemy mycia strumieniowego, dysze natryskowe.  

Pompy z wirnikiem peryferalnym są stosowane także w różnych sektorach przemysłu, takich jak przemysł spożywczy, chemiczny, farmaceutyczny, energetyka. Mogą być używane do pompowania wody, olejów, rozpuszczalników, środków czyszczących itp.  

Pompa peryferalna znajdzie zastosowanie również w systemach ogrzewania i chłodzenia, takich jak systemy grzewcze, klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie przemysłowe itp. 

Dlaczego warto wybrać pompę peryferalną? 

Jako zalety pompy peryferalnej możemy wymienić: 

  • możliwość pompowania cieczy zawierających pęcherzyki gazu bez ryzyka pojawienia się kawitacji, 
  • niskie natężenia przepływu cieczy przy wysokich ciśnieniach, podobne parametry do pomp zębatych, ale brak potrzeby stosowania przekładni, 
  • wymagane niskie NPSH (ang. Net Positive Suction Head). 

Pompy peryferalne w ofercie Ekopomp 

W naszej szerokiej gamie oferowanych produktów znajdziesz pompy peryferalne producentów Speroni, Calpeda, Ebara, Pedrollo i innych.  

Dostarczamy również mosiężne pompy peryferalne do chłodziwa marki Osip w różnym układzie ssawno-tłocznym. Urządzenia te zaprojektowane są z myślą o osiąganiu wysokiego ciśnienia przy ograniczonym przepływie i niskim zużyciu energii elektrycznej.  

Wykonanie korpusu pompy peryferalnej z brązu pozwala na zastosowanie pompy do wody słonej, morskiej. 

Dobór pompy peryferalnej dla Twojej aplikacji – praktyczne wskazówki 

Przy wyborze pompy peryferalnej kieruj się kilkoma wskazówkami, m.in. 

  • określ przewidywany przepływ cieczy, potrzebny dla Twojej aplikacji,  
  • oszacuj wysokość podnoszenia,
  • sprawdź dostępność do źródła zasilania, wymiary i ograniczenia przestrzenne, 
  • zdefiniuj parametry pompowanej cieczy, takie jak temperatura, rodzaj (agresywność chemiczna), zawartość zanieczyszczeń, zastosowanie,
  • zwróć uwagę na dodatkowe funkcje pompy, takie jak automatyczne wyłączanie w przypadku braku wody (suchobieg) lub ochrona przed przegrzaniem.

Pompa peryferalna – dobór i dystrybucja 

Aby uzyskać dodatkowe porady i zalecenia dotyczące doboru odpowiedniej pompy peryferalnej, skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów. Nasi eksperci chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania, doradzą w kwestiach technicznych oraz pomogą dopasować pompę do Twojej aplikacji. 

Wyświetlanie 1–12 z 18 wyników

Shopping Cart