Pompy perystaltyczne

Pompy dozujące

AQUA DGTEC 2ST

Pompy dozujące

AQUA DGTEC CD

Pompy dozujące

AQUA DGTEC OPL

Pompy dozujące

AQUA DGTEC ST-R

Pompy perystaltyczne

AQUA ECO WASH

Pompy dozujące

AQUA HC899

Pompy dozujące

AQUA TEC-1TT

Pompy dozujące

AQUA TEC-1TV

Pompy dozujące

AQUA TEC-1VV

Pompy perystaltyczne (nazywane również pompami jelitowymi, pompami obrotowo perystaltycznymi) należą do grupy pomp wyporowych i są popularnie stosowane w technice dozowania oraz tłoczenia cieczy niebezpiecznych. Główną zaletą pomp obrotowo perystaltycznych jest brak styczności pompowanego medium z elementami wewnętrznymi konstrukcji, gdyż jest ono uszczelnienie zamknięte w jelicie, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia tłoczonej cieczy i zapewnia wysoką higienizację.

Kluczowy element działania pomp perystaltycznych

Elementem roboczym pompy perystaltycznej jest tzw. jelito, czyli elastyczny wężyk, po którego wnętrzu porusza się rotor. Wężyk w pompie obrotowo perystaltycznej zazwyczaj wykonany jest z silikonu, PVC, santoprenu lub innych elastycznych polimerów. Każdorazowo wykonanie jelita dobierane jest do pompowanej cieczy, aby zapewnić wysoką wytrzymałość. Rolki rotora ściskając regularnie jelito powodują zmniejszenie ciśnienia po stronie ssawnej pompy, jednocześnie zwiększając ciśnienie po stronie tłocznej, dzięki czemu ciecz jest transportowana do instalacji. 

Konstrukcja pomp jelitowych umożliwia pompowanie medium bez naruszenia jego struktury – przepływ odbywa się w przewodzie oddzielonym od pozostałych elementów pompy.

Pompy obrotowo perystaltyczne – eliminacja ryzyka zanieczyszczeń i wycieków

Innowacyjna konstrukcja pomp perystaltycznych niesie za sobą wiele korzyści, m.in.:

Oficjalny dystrybutor pomp perystaltyczne AQUA Italy

Nasza firma jest wyłącznym dystrybutorem produktów włoskiego producenta AQUA Italy na terytorium Polski. Oferujemy pompy perystaltyczne AQUA wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagane jest precyzyjne dozowanie środków chemicznych, niezależne od wahań ciśnień w punkcie wtrysku. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy: pompy perystaltyczne stosowane w zmywarkach przemysłowych oraz pompy perystaltyczne do pralnic przemysłowych.

Pompy perystaltyczne w zmywarkach przemysłowych

Pompy perystaltyczne dedykowane do dozowania środków myjących i nabłyszczających w zmywarkach przemysłowych to przede wszystkim:

Dozowniki AQUA TEC występują w 2 wariantach – z możliwością podłączenia do jednego lub do dwóch elektrozaworów zmywarki.

Pompy perystaltyczne w pralnicach przemysłowych

Grupa pomp perystaltycznych dedykowanych do dozowania środków chemicznych w pralnicach przemysłowych obejmuje:

Pompy perystaltyczne w zależności od potrzeb mają różne parametry hydrauliczne oraz różne wykonanie materiałowe (jelita pompy).

Pompy perystaltyczne AQUA – przykłady zastosowań

Pompy perystaltyczne AQUA są stosowane głównie do dozowania środków chemicznych w przemysłowych maszynach myjących i piorących, jednak nie ograniczamy zastosowania tych pomp jedynie do tych urządzeń. To pompy stosowane również w przemyśle medycznym, kosmetycznym, chemicznym w laboratoriach oraz wielu innych.

Zastosowanie pomp obrotowo perystaltycznych

Przemysłowe pompy obrotowo perystaltycznej (pompy jelitowe) stosowane są do pompowania cieczy o wysokiej lepkości, wrażliwych na ścinanie takich jak  np. polimery. Mniejsze pompy jelitowe instalowane są w precyzyjnych systemach dozowania, gdyż pozwalają na dokładne dozowanie cieczy regulując wydajność za pomocą prędkości obrotu rolki, co jest bardzo przydatne np. w laboratoriach czy przemyśle medyczny. Pompowanie za pomocą pomp jelitowych jest bardzo delikatne. Bardziej zaawansowane dozujące pompy jelitowe można sterować za pomocą cyfrowej regulacji natężenia przepływu.

Najprostsze, o niewielkim przepływie pompy jelitowe nasi klienci stosują w uprawie bydła i drobiu przy dozowaniu dodatków do pasz, np. antybiotyków, prebiotyków, enzymów czy dodatków dietetycznych.

Pompy obrotowo perystaltyczne o dużych przepływach stosowane są w przemyśle wydobywczym, w górnictwie np. do pompowania szlamu, błota czy mułu. W systemach uzdatniania wody pompy jelitowe pomagają przy tłoczeniu gęstych cieczy o wysokiej aktywności chemicznej. Najnowsze technologie i konstrukcje pomp obrotowo perystaltycznych pozwalają na minimalizację pulsacji. Pompy jelitowe posiadają doskonałą zdolność ssania – specjalne modele pomp przeznaczone do branży spożywczej mogą nawet transportować w całości ryby.

Pompa perystaltyczna – dobór i dystrybucja

Oprócz pomp perystaltycznych marki AQUA Italy, oferujemy również dobór pomp jelitowych takich producentów jak Valisi, Fluimac, Verder Liquids, Tapflo, Netzsch do trudnych zastosowań przemysłowych. Pompy obrotowo perystaltyczne tych producentów nadają się do przepompowywania płynów o podwyższonej lepkości oraz gęstości, mediów ściernych, korozyjnych.

W celu doboru technicznego urządzenia skontaktuj się z naszymi doradcami ds. technicznych. Zapewnimy Ci fachowe doradztwo oraz pomożemy w doborze optymalnej pompy perystaltycznej dla Twojej aplikacji.