EKOPOMP > Pompy przeponowe
Pompy chemiczne
Elektryczne pompy membranowe
Pompy AODD
Pompy przeponowe to pompy, które są zasilane silnikiem elektrycznym, spalinowym oraz samym sprężonym powietrzem. Mogą być wyposażone w pojedynczą lub podwójną membranę. Pompy przeponowe z podwójną membraną są bardzo dobrym rozwiązaniem do pompowania cieczy o dużej lepkości (do 50 000 cP). Pompa przeponowa jest w stanie przepompować również ciała stałe znajdujące się w cieczy w zależności od zastosowanego modelu.
Pompa przeponowa składa się z obudowy z otworami wlotowymi oraz wylotowymi, membran, suwaka, kul, siedzisz oraz uszczelek. Niektóre wykonania są również z zaworami klapowymi.
Najczęstszą wersją w przemyśle jest pompa przeponowa działająca na układzie zasilania powietrzem.
Do pompy podłączony jest przewód pneumatyczny ze sprężonym powietrzem, który wpuszcza powietrze pod wymaganym ciśnieniem. Podczas rozszerzania się membran w obudowie wytwarza się podciśnienie, które zasysa pompowaną ciecz do obudowy. Po ponownym skurczeniu się przepon ciśnienie w obudowie wzrasta, co skutkuje wypchnięciem medium z pompy poprzez zawór wylotowy. Pompy przeponowe zasilane sprężonym powietrzem mogą również nosić nazwę „pompy Air-operated double diaphragm (AODD)”.
Pompy przeponowe to rodzaj pomp, które posiadają dwie przeciwległe komory połączone wałem. Kiedy wał porusza się w lewo, w lewej komorze generowany jest suw ciśnieniowy, natomiast w prawej w tym samym momencie – suw ssania medium. Podczas zmiany kierunku wału następuje odwrotny efekt w obu komorach. Przy pompach jednoprzeponowych najczęściej stosuje się na rurociągu dodatkowy tłumik pulsacji, aby ograniczyć pulsację na rurociągu (generuje on przeciwdziałanie ciśnieniu medium).
Jednym z wariantów pomp przeponowych są pompy z zaworami klapowymi. Pompy z takim rozwiązaniem zostały opracowane z myślą o cieczach o wysokiej gęstości oraz ze zróżnicowanymi ciałami stałymi (ciała stałe, włókniste, których średnica przekracza 50 mm).
Innym rodzajem pomp przeponowych są pompy zasilane energią poprzez silnik elektryczny lub pompy zasilane silnikiem spalinowym. Przykładem pomp zasilanych elektrycznie są pompy z modelu DTK Caffini, natomiast pompy Caffini Libellula 2-4”, Libellula 1-3’’ oraz Libellula 2-6” mogą być wykonane również z silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym.
Wykonanie pompy przeponowej dobierane jest pod pompowane medium oraz jego specyfikę. Pompy mogą być wykonane z polipropylenu, PVDF, aluminium, stali nierdzewnej. Odpowiedni materiał pompy dobiera się w zależności od właściwości chemicznych medium. Pompy przeponowe z racji braku silnika elektrycznego doskonale nadają się do aplikacji wymagających certyfikat ATEX.
Najczęściej wybierani producenci pomp przeponowych zasilanych sprężonym powietrzem:
Z kolei topowym producentem pomp przeponowych zasilanych silnikiem elektrycznym lub spalinowym jest Caffini Italy.
Korzyści płynących z zastosowania pomp przeponowych jest wiele, najważniejsze z nich to:
Dobór odpowiedniej pompy przeponowej składa się z bardzo wielu czynników. Jeżeli masz problem z doborem lub chciałbyś/chciałabyś poznać najlepszą cenę na wybrany już produkt, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.