EKOPOMP > Pompy rotacyjne
Pompy rotacyjne
Pompy przemysłowe
Pompy perystaltyczne
Pompy rotacyjne definiowane są jako jeden z rodzajów pomp wyporowych. Są to urządzenia wszechstronnego zastosowania, które są w stanie poradzić sobie z mediami o bardzo szerokim spektrum gęstości i lepkości. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu jako pompy procesowe, transportowe lub przeładunkowe. Specyficzne konstrukcje elementu roboczego części hydraulicznej pompy rotacyjnej w większości przypadków charakteryzuje się stosunkowo płynnym, laminarnym przepływem oraz samozasysaniem medium.
Konstrukcja pompy rotacyjnej opiera się na obrotowym narzędziu roboczym, którym zazwyczaj są zębatki, specjalne łopatki, śruby lub rolki. Obrót narzędzia roboczego pompy rotacyjnej powoduje zmianę objętości komory hydraulicznej w części ssawnej i tłocznej, dalszy obrót przenosi pompowaną substancję między pojawiającymi się przestrzeniami w kierunku części wylotowej.
Zmiany objętości przestrzeni i panujących ciśnień w komorze hydraulicznej pozwalają z jednej strony na zasysanie medium, z drugiej – jego wypieranie (tłoczenie).
Dużą zaletą pomp rotacyjnych jest brak konieczności stosowania dodatkowych zaworów w linii tłocznej pompy. Konstrukcja narzędzia roboczego oddziela szczelnie część ssawną od tłocznej, co jest istotne w momencie ewentualnego zatrzymania pompy (brak przepływu zwrotnego).
Pompy rotacyjne charakteryzują się również zwartą, niewymagającą dużej ilości miejsca konstrukcją, prostą budową elementów hydraulicznych, co ułatwia w znacznym stopniu kontrolę, serwis i czyszczenie pompy.
Dodatkową cechą pomp rotacyjnych jest możliwość zamiany kierunku tłoczenia w zależności od kierunku obrotów urządzenia.
Pompy rotacyjne za sprawą dokładnie określonych wydajności (objętości komory hydraulicznej) w korelacji z ustawioną prędkością obrotową często stosowane są jako elementy układów dozujących.
Porównując pompy rotacyjne do innych pomp wyporowych, pierwsze charakteryzują się wysoką sprawnością pracy. Wysoki stosunek mocy pobieranej do tej przenoszonej bezpośrednio na element roboczy skutkuje relatywnie niskimi kosztami eksploatacji pompy, minimalizując pobór energii i wydłużając cykl życia pompy.
Wszechstronność zastosowania może również wpływać na koszty utrzymywania urządzenia. Pompa rotacyjna z uwagi na zdolność pompowania cieczy o szerokim spektrum lepkości i gęstości oraz składu fizyko-chemicznego może być zastosowana na różnych etapach produkcyjnych danej linii technologicznej, przez co zapas podstawowych części zamiennych może być ograniczony do niezbędnego minimum.
Pompy rotacyjne mogą występować w kilku wariantach konstrukcyjnych, jako pompy zębate (zarówno z zazębieniem wewnętrznym, jak i zewnętrznym), pompy krzywkowe, pompy łopatkowe, pompy śrubowe lub perystaltyczne. Każdy z wymienionych rodzajów zdolny jest do pompowania cieczy o niskiej i wysokiej lepkości, zawierającej ciała stałe, a także substancji o delikatnej strukturze.
Jako dystrybutor pomp przemysłowych oferujemy szeroki wybór pomp rotacyjnych o różnych parametrach oraz przeznaczeniu. W ofercie posiadamy urządzenia znanych i cenionych na rynku europejskim marek m.in. Beinlich, Zuwa, Netzsch, Wangen, Valisi i wielu innych.
Zachęcamy do składania zapytań ofertowych oraz skorzystania z bezpłatnej konsultacji technicznej w doborze.