Pompy wirowe
Pompy wirowe lub również pompy odśrodkowe to bardzo szeroka grupa pomp opierająca się na tej samej zasadzie działania tj. wirującego wirnika/wirników i siły odśrodkowej z tego wynikającej. W gamie wirowych pomp odśrodkowych znajdują się różnego rodzaju pompy powierzchniowe wałowe oraz zatapialne. Pompy wirowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, rolnictwie, a także w zastosowaniach domowych.
Jak działa pompa wirowa?
Przypominając, zasada działania pompy wirowej polega na zwiększaniu krętu cieczy za pomocą rotora (wirnika), zaopatrzonego w łopatki i obracającego się ze stałą prędkością obrotową. Energia napędu (zazwyczaj jest to silnik elektryczny) jest przekazywana cieczy za pośrednictwem wirnika i wałka napędowego, na którym jest zamocowany. Ciecz stale przepływająca przez wirujący rotor podlega siłom odśrodkowym oraz sile wyporu łopatek. W efekcie powoduje to wzrost energii ciśnienia i energii kinetycznej w cieczy. Podsumowując, dzięki swojej konstrukcji pompy wirowe są w stanie przekształcić prędkość obrotową wirnika w energetyczny wzrost ciśnienia i prędkości pompowanego medium.
Podstawowe elementy konstrukcyjne pompy wirowej to:
- wirnik – główny element pompy wirowej, mający na celu wtłoczenie cieczy do korpusu pompy i przekazanie siły odśrodkowej na ciecz. Wirniki mogą się różnić kształtem oraz materiałem wykonania w zależności od wymaganych parametrów tłoczenia oraz rodzaju medium,
- wlot ssawny/ wylot tłoczny – elementy korpusu pompy wirowej, przez które zaciągane/wyrzucane jest medium do/z środkowej części komory wirnika,
- wał pompy wirowej – element przekazujący moc z silnika na wirnik pompy.
Pompy wirowe – zróżnicowanie pod względem konstrukcji i zastosowania
Pompy wirowe można klasyfikować na różne sposoby. Najczęściej grupuje się je według dopuszczalnych zastosowań pod wskazane rodzaje cieczy, co bezpośrednio związane jest z materiałem wykonania elementów pompy wirowej mających kontakt z pompowanym medium.
Możliwe jest także grupowanie na podstawie cech konstrukcyjnych pompy wirowej, np. według położenia wału (poziomy, pionowy). Wyróżniamy tutaj pompy poziome zazwyczaj montowane na zewnątrz zbiornika (źródła medium), pompy pionowe (wałowe), które mogą być częściowo zanurzone w zbiorniku z medium, pompy pionowe wielostopniowe stosowane głównie w układach podnoszenia ciśnienia wody oraz pompy zatapialne.
Dodatkową klasyfikacją może być rodzaj zastosowanego napędu. Najczęściej stosowanym napędem w pompach wirowych jest silnik elektryczny lub elektryczny z przeniesieniem mocy za pośrednictwem sprzęgła magnetycznego, silnik spalinowy lub rzadziej spotykany w pompach wirowych napęd pneumatyczny.
Pompa wirowa – dobór i dystrybucja
Pompy wirowe to podstawowy rodzaj konstrukcji stosowany w układach i instalacjach pompowych. Prosta konstrukcja, łatwość montażu i eksploatacji oraz duża elastyczność doboru pod konkretne wymagania aplikacji zapewnia bardzo szeroki zakres zastosowań.
Oferta naszej firmy obejmuje pompy wirowe producentów Calpeda, Ebara, EVA , KSB, LFP, Nocchi, Pedrollo, KNOLL, CMI Iriondo Mencarelli, Zuwa.
W celu otrzymania szczegółowych informacji oraz indywidualnego doradztwa w doborze pompy wirowej skontaktuj się z naszymi specjalistami. Oferujemy kompleksową wiedzę i doświadczenie w dziedzinie pomp przemysłowych, co pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Współpracujemy z wiodącymi producentami, dostarczając dla naszych klientów urządzenia najwyższej jakości.
Wyświetlanie 1–12 z 37 wyników
-
Motopompy
Caffini TrashLib 2″
-
Motopompy
Caffini TrashLib 3″
-
Pompy samozasysające
Calpeda CA
-
Pompy do wody czystej
Calpeda MGP
-
Pompy wirowe
Calpeda NM NMS
-
Pompy wirowe
Calpeda NM, NMD
-
Pompy do chłodziwa
CMI IRIONDO BCX
-
Pompy odśrodkowe
Ebara CD
-
Pompy do wody czystej
Ebara CDA
-
Pompy do wody czystej
Ebara CDX-CDXL
-
Pompy do wody czystej
Ebara DWC
-
Pompy do wody czystej
Ebara DWO