EKOPOMP > Pompy z falownikiem
Pompy z falownikiem
Pompy odśrodkowe
Pompy do wody Grundfos
Pompy do wody czystej
Pompy do wody Lowara
Pompy perystaltyczne
Pompy wyposażone w sterowanie poprzez falownik stają się nieodłącznym elementem wyposażenia instalacji przemysłowych. Zastosowanie przetwornicy częstotliwości w technice pompowej niesie za sobą wiele korzyści zarówno eksploatacyjnych, jak i finansowych. W większości przypadków aktualnie dostępne falowniki na rynku to urządzenia bardzo kompaktowe, proste w obsłudze za pomocą intuicyjnego interfejsu lub dedykowanych aplikacji oraz relatywnie opłacalne rozwiązanie.
Zasada działania falownika lub też inaczej nazywając przetwornicy częstotliwości opiera się na zmianie częstotliwości napięcia stałego zasilającego pompę. W pompach z falownikiem kontrolowanie częstotliwości napięcia pozwala nam na zmianę prędkości obrotowej silnika pompy. Pompy bez falowników zazwyczaj pracują na stałej prędkości obrotowej w zależności od rodzaju uzwojenia, a ich parametry są wynikiem tych obrotów i zastosowanego rodzaju hydrauliki.
Przemysłowe pompy z falownikiem, w których mamy możliwość zmiany prędkości obrotowej, pozwalają nam na utrzymywanie stałych parametrów pracy, niezależnie od zmieniających się warunków instalacji, w której pracują (np. chwilowe zwiększenie poboru medium). Dzięki możliwości odczytywania przez falownik sygnałów zewnętrznych (np. z czujnika ciśnienia), możemy w czasie rzeczywistym kontrolować pracę pompy tak, aby utrzymywać na zadanym poziomie dany parametr (ciśnienie, wydajność lub nawet temperaturę poprzez zwiększanie lub zmniejszanie przepływu przez wymienniki).
Elastyczna praca pompy z falownikiem skutkuje niższym zużyciem energii pobieranej przez silnik (pompa nie pracuje cały czas na pełnych obrotach), a za tym – wydłużeniem żywotności całego urządzenia (mniejsze obciążenia łożysk, mniejsze zużycie części hydraulicznej). Sterowanie pompy falownikiem pozwala również na zredukowanie hałasu podczas pracy oraz ograniczenie lub całkowitą eliminację niekontrolowanych skoków ciśnienia w instalacji, co również będzie miało istotny wpływ na zamontowaną armaturę w instalacji.
Aktualnie dostępne falowniki do pomp przemysłowych oferują bardzo szerokie spektrum funkcji zarówno w kwestii samego sterowania, jak i opcji zabezpieczających silnik. Przetwornice częstotliwości chronią pompę przed pracą na suchobiegu, przed możliwym zanikiem fazy lub przeciążeniem prądowym. Są w stanie zareagować na zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcia w sieci.
Rozbudowane wejścia sygnałowe oraz dedykowane aplikacje i moduły komunikacyjne pozwalają na kontrolowanie pracy pompy z falownikiem lub przesyłanie informacji o stanie pompy w czasie rzeczywistym.
Oczywiście każdy falownik musi być odpowiednio dobrany do pompy. Należy zwrócić uwagę na dostępny rodzaj zasilania falownika i silnika. Ponadto warto również skontrolować parametry pracy silnika, takie jak prąd znamionowy, prądy rozruchowe oraz częstotliwość pracy.
Zalecamy również skonsultować z producentem możliwy zakres pracy pompy z silnikiem (tj. do jakiej minimalnej częstotliwości możemy zejść na falowniku, aby obroty pompy wystarczały do chłodzenia silnika poprzez zintegrowany wentylator ).
Dodatkowym aspektem przy pompie z falownikiem jest również wybór rodzaju mocowania przetwornicy, które może być bezpośrednio na silniku, na ścianie lub zabudowany w szafie sterowniczej.
Każdy dobór falownika lub zakup pompy z falownikiem fabrycznym warto skonsultować z działem technicznym.