Pompy zatapialne z rozdrabniaczem

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer Piranha PE

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer Piranha S

Pompy do ścieków

ABS Sulzer Piranha 08-09

Pompy do ścieków

AFpumps MASTER

Pompy do ścieków

BBC Semisom GR

Pompy do ścieków

Dreno GRIX

Pompy do ścieków

GOCUT

Pompy do ścieków

HCP AFC

Pompy do ścieków

HCP GF

Pompy zatapialne z rozdrabniaczem to urządzenia wyposażone w specjalny system tnący lub młynek mający za zadanie rozdrobnić większe frakcje zanieczyszczeń znajdujących się w pompowanej cieczy. Chociaż jest to rozwiązanie powszechnie stosowane zarówno w przemyśle, jak i w przydomowych instalacjach ściekowych, to zastosowanie pompy zatapialnej z rozdrabniaczem powinno być wybierane tylko w pewnych sytuacjach, aby uniknąć możliwych problemów eksploatacyjnych.

Czym jest rozdrabniacz w pompie zatapialnej?

Rozdrabniacz w pompach zatapialnych to konstrukcja oparta zazwyczaj na specjalnym nożu tnącym wykonanym z wysokiej jakości twardej stali oraz specjalnej płyty wlotowej z odpowiednimi perforacjami. Docelowe konstrukcje systemów rozdrabniających w pompie są bardzo różne, zależne od stosowanej technologii danego producenta.  W każdym przypadku jednak ich podstawowym zadaniem jest jak najlepsze rozdrabnianie wszelkich zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w medium.

Rodzaje pomp zatapialnych z rozdrabniaczem

Pompy zatapialne z rozdrabniaczem mogą występować w postaci pomp z systemem młynka, wirnika tnącego lub z tzw. nożami tnącymi. Zastosowane rozwiązanie zazwyczaj zależne jest od wielkości pompy oraz docelowego przeznaczenia.

Kiedy wybrać pompę zatapialną z rozdrabniaczem?

Pompy zatapialne z rozdrabniaczem powinny być zastosowane w kilku wyjątkowych sytuacjach.

Podstawowym wyznacznikiem montażu pompy zatapialnej z rozdrabniaczem jest średnica rury odpływowej kanalizacji. Zakłada się, że rozdrabniacz jest konieczny, gdy średnica rury jest mniejsza niż 40 mm. Z uwagi na osiągane parametry pompy zatapialne z rozdrabniaczem stosowane są również w instalacjach kanalizacji ciśnieniowej lub przy długich odcinkach rurociągu odpływowego o znacznej różnicy poziomu terenu.

Pompy zatapialne z rozdrabniaczem często wykorzystywane są również w kanalizacji odpływowej wszelkiego rodzaju branży gastronomicznej, gdzie w ściekach mogą znajdować się większe frakcje żywności – zastosowanie młynka minimalizuje ryzyko zatkania kanalizacji.

Innym obszarem zastosowania pomp zatapialnych z rozdrabniaczem jest rolnictwo, gdzie pompy są wykorzystywane np. do pompowania gnojowicy lub szlamów z ujęć wodnych. Rozdrabniacz jest w stanie zmielić większe frakcje biologiczne takie jak np. włókna słomy ograniczając w ten sposób ryzyko zatkania pompy.

Dlaczego dobór odpowiedniej pompy zatapialne z rozdrabniaczem jest tak ważny?

Często spotykanymi lokalizacjami pomp zatapialnych z rozdrabniaczem są instalacje kanalizacyjne w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, hotelach lub kempingach. Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko możliwości zatkania rurociągu odpływowego, uwzględniając możliwe zanieczyszczenia w takich obiektach, zastosowanie zatapialnej pompy z rozdrabniaczem wydaje się zasadne.

Należy jednak pamiętać, że pompy z rozdrabniaczem, szczególnie te dostępne w szeroko pojmowanej dystrybucji, nie będą w stanie sobie poradzić ze wszystkimi możliwymi zanieczyszczeniami. Najbardziej problematyczne są wszelkiego rodzaju chusteczki celulozowe, produkty higieny intymnej oraz tekstylia, które mogą zablokować system rozdrabniający i w efekcie bez odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych doprowadzić do poważnej awarii pompy. W tego rodzaju instalacjach należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie pompy do ścieków przed wymienionymi zanieczyszczeniami oraz prowadzić regularne inspekcje studzienek wraz z pompami.

Najczęściej wybierane pompy zatapialne z rozdrabniaczem

Zatapialne pompy z rozdrabniaczem to idealne rozwiązanie w instalacjach, gdzie skład pompowanej cieczy jest przewidywalny i stały. Pozwala na uniknięcie ewentualnych zatorów w instalacji kanalizacyjnej, pompowanie cieczy na większe odległości, a w przypadku ścieków przemysłowych – wstępne przygotowanie cieczy do odbioru przez główny system kanalizacyjny.

Czołowymi producentami pomp zatapialnych z rozdrabniaczem zarówno w wersjach przemysłowych, jak i komercyjnych są takie marki jak Sulzer z serią Piranha, Pedrollo z serią TRITUS lub Lowara z modelami Domo GRI.

Co wziąć pod uwagę dobierając pompę zatapialną z rozdrabniaczem?

Przed zakupem pompy zatapialnej z rozdrabniaczem należy wziąć pod uwagę warunki panujące w miejscu końcowego zrzutu ścieków (studzienka, rurociąg magistralny ), średnice i odległość rurociągu tłocznego, charakter pompowanej cieczy z uwzględnieniem ewentualnych zanieczyszczeń stałych oraz orientacyjną ilość napływającej cieczy.

W celu konsultacji w doborze odpowiedniej pompy zatapialnej z rozdrabniaczem zachęcamy do kontaktu z naszym działem technicznym Ekopomp.