Pompy ze sprzęgłem magnetycznym

Pompy chemiczne

Debem DM

Pompy chemiczne

Debem KM 70

Pompy chemiczne

FLUIMAC COMPASS

Pompy chemiczne

FTI DB 5.5

Pompy chemiczne

FTI DB10

Pompy chemiczne

FTI DB11

Pompy chemiczne

FTI DB15

Pompy chemiczne

FTI DB22

Pompy chemiczne

FTI DB3

Pompa ze sprzęgłem magnetycznym to urządzenie stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest odseparowanie części hydraulicznej pompy mającej bezpośredni kontakt z pompowanym medium od części napędowej całego agregatu. W praktyce pompy ze sprzęgłem magnetycznym wykorzystywane są najczęściej w aplikacjach, gdzie pompowane są ciecze agresywne takie jak kwasy lub ługi, gdzie pompowane są media o wysokiej temperaturze np. oleje termalne lub hydrauliczne albo ciecze o właściwościach wybuchowych.

Konstrukcja pomp ze sprzęgłem magnetycznym

Pompa ze sprzęgłem magnetycznym to w zdecydowanej większości konstrukcje pomp wirowych poziomych wykonanych z różnych materiałów adekwatnych do substancji, z którymi mają bezpośredni kontakt. Istotną kwestią konstrukcji pompy magnetycznej jest oddzielenie części hydraulicznej pompy od części napędowej. Separację zapewnia tzw. sprzęgło magnetyczne konstrukcyjnie oparte na wzajemnej zależności magnesów zastosowanych zarówno po stronie hydraulicznej, jak i napędowej pompy.

Sprzęgło magnetyczne zbudowane jest z tzw. wirników zewnętrznych i wewnętrznych odseparowanych przegrodą. Na obu tych elementach umieszczone są magnesy trwałe (na wirniku zewnętrznym magnesy są ułożone naprzemiennie). Między wirnikami sprzęgła podczas obrotu powstają siły magnetyczne przenoszące moment obrotowy pochodzący z napędu pompy. Ważną kwestią jest brak kontaktu mechanicznego obu elementów sprzęgła magnetycznego.

Pompy ze sprzęgłem magnetycznym – jak działają?

Podsumowując, kompletna pompa ze sprzęgłem magnetycznym składa się z części hydraulicznej, sprzęgła oraz napędu. Moment obrotowy napędu (np. silnika elektrycznego) jest przenoszony przez sprzęgło i wbudowane w nim magnesy na część hydrauliczną pompy napędzając zamontowany wirnik.

Konstrukcja pomp ze sprzęgłem magnetycznym w zależności od wielkości oraz docelowego zastosowania może być zmontowana w postaci monoblokowej lub jako agregat zabudowany na ramie nośnej, gdzie wszystkie kluczowe elementy są zamontowane niezależnie.

Pompa ze sprzęgłem magnetycznym a pompa z uszczelnieniem mechanicznym

Pompy ze sprzęgłem magnetycznym zalecane są do aplikacji, gdzie tłoczone są ciecze agresywne, niebezpieczne lub krystalizujące w kontakcie z powietrzem. Są rozwiązaniem droższym od pomp ze standardowym uszczelnieniem mechanicznym, jeżeli chodzi o zakup, ale wykazują zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne w perspektywie czasu. Brak uszczelnienia mechanicznego, które jest jednym z najczęściej ulegającym awariom elementem pompy, to zdecydowanie największy atut pomp ze sprzęgłem magnetycznym. Ich hermetyczność zapewnia bezpieczeństwo i wydłuża czas eksploatacji np. poprzez odseparowanie napędu od czynników pompowanego medium lub jego wysokiej temperatury. 

Dobór pompy ze sprzęgłem magnetycznym – na czym bazować?

Dobór pompy ze sprzęgłem magnetycznym powinien być poprzedzony wywiadem na temat charakterystyki fizykalno-chemicznej pompowanego medium. Konstrukcja pomp ze sprzęgłem magnetycznym monoblokowych wyklucza zastosowanie ich do cieczy zawierających zanieczyszczenia stałe, jedynie konstrukcje oparte na płycie montażowej mogą zostać wytypowane do mediów zanieczyszczonych. Charakterystyka cieczy dedykuje również materiały, z których powinna być wykonana pompa.

Zachęcamy do kontaktu z działem technicznym firmy Ekopomp – współpracujemy z producentami oferującymi szeroką gamę pomp ze sprzęgłem magnetycznym.