Pompy zębate
Pompy zębate to urządzenia wielozadaniowe – mogą być stosowane do dozowania, przesyłania, ładowania/rozładowywania medium. Specjalna konstrukcja pomp zębatych pozwala na pompowanie cieczy lepkich, gęstych lub półpłynnych.
Obszary zastosowań pomp zębatych
Pompy zębate wyróżniają się uniwersalnością zastosowań. Są w stanie przepuszczać ciecze o różnym stopniu lepkości, w tym ciecze wysoce lepkie, płyny z małą liczbą zawieszonych cząstek stałych. Większa zawartość ciał stałych w pompowanym płynie może powodować ścieranie elementów pompy zębatej, co prowadzi do zmniejszenia wydajności oraz skrócenia jej żywotności.
Pompy zębate – w zależności od modelu i typu – nadają się do pracy z olejami hydraulicznymi, olejami syntetycznymi i mineralnymi o wysokiej temperaturze, smarami, barwnikami, klejami, alkoholem i rozpuszczalnikami, substancjami farmaceutycznymi, płynną żywnością.
Jakie są zalety zastosowania pompy zębatej?
Do głównych zalet pomp zębatych można zaliczyć przede wszystkim wysoką wydajność, płynny i stały przepływ bez pulsacji oraz zdolność samozasysania. Pompy zębate wyróżniają się niskim poziomem hałasu, co zapewnia wygodę w użytkowaniu oraz nie powodują pienienia się medium.
Dodatkowo pompy zębate to urządzenia o prostej i zwartej konstrukcji, a szeroki wybór wykonania materiałowego umożliwia ich dopasowanie niemal do każdego rodzaju medium. Niektóre modele pomp zębatych mogą pracować w dwóch kierunkach, a co za tym idzie – wykorzystywane są zarówno do załadunku, jak i rozładunku.
Pompa o zazębieniu zewnętrznym
Jeden z typów pompy zębatej. Pompa o zazębieniu zewnętrznym posiada dwa koła zębate o tych samych wymiarach (koło napędowe i koło napędzane) połączone z dwoma wałami prowadzącymi. Dzięki takiej konstrukcji pompy zębate są w stanie wytrzymać wyższe ciśnienie i wyższe natężenie przepływu. Wykorzystywane są do zasilania pojazdów, maszyn dźwigowych.
Pompa o zazębieniu wewnętrznym
Kolejną popularną kategorią pomp zębatych są pompy o zazębieniu wewnętrznym. Pompy o zazębieniu wewnętrznym wyposażone są w dwa koła zębate o różnych wymiarach, gdzie jedno obraca się wewnątrz drugiego. Wyróżniają się lepszą zdolnością ssania i przeznaczone są do płynów wysoce lepkich (zakres lepkości medium od 1 do 1 000 000 CST).
Dobór pompy zębatej
Aby dobrać odpowiednią pompę zębatą do potrzeb aplikacji przede wszystkim warto dokładnie określić rodzaj oraz właściwości przepompowywanego medium (lepkość, gęstość, temperatura, pH, zanieczyszczenia), wyznaczyć potrzebny przepływ i ciśnienie, a także wybrać odpowiedni materiał konstrukcyjny kompatybilny z pompowanym medium. Należy również określić rodzaj silnika, kierunek tłoczenia (pompy zębate jednokierunkowe, pompy zębate dwukierunkowe) oraz sposób montażu.
Pompa zębata – dobór i dystrybucja
Nasza oferta pomp zębatych obejmuje urządzenia producentów Settima, Beinlich, CMI Iriondo, WPH i innych. W celu otrzymania szczegółowych informacji oraz dobrania pompy do potrzeb Twojej aplikacji, skontaktuj się z naszym działem technicznym. Na życzenie dostarczamy pompy zębate z atestem ATEX do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem oraz pompy zębate do pracy z wymagającym medium.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 12
-
Pompy zębate
Beinlich DARTec®
-
Pompy zębate
Beinlich ECO.pump
-
Pompy zębate
Beinlich ZPA
-
Pompy zębate
Beinlich ZPD
-
Pompy zębate
Beinlich ZPDA
-
Pompy zębate
Beinlich ZPI
-
Pompy przemysłowe
CMI IRIONDO pompy zębate
-
Pompy przemysłowe
Settima 2VHL Continuum®
-
Pompy przemysłowe
Settima Continuum®
-
Pompy zębate
WPH PZ3
-
Pompy zębate
WPH PZ3E
-
Pompy zębate
WPH PZ4