/ autor: ekopomp / 10.07.2015

Najlepsze rozwiązanie przy tłoczeniu niebezpiecznych cieczy, czyli pompy magnetyczne

Pompy magnetyczne to przede wszystkim wielofunkcyjne pompy, bez uszczelnienia, zapewniające hermetyczne tłoczenie medium. Cechy te sprawiają, że z roku na rok urządzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Eliminacja potrzeby stosowania uszczelnienia mechanicznego jest główną zaletą pomp magnetycznych. Jest to istotne, ponieważ blisko 80% przypadków awarii pomp konwencjonalnych związanych jest z uszkodzeniem uszczelnienia, wyciekiem i koniecznością jego wymiany.

Budowa pompy magnetycznej, eliminacja uszczelnienia mechanicznego

Budowa pompy magnetycznej i sposób jej działania wyeliminowała problem uszczelnienia magnetycznego. Konstrukcja i zasada działania pompy opiera się na magnesach. Za pomocą sprzęgła magnetycznego moment obrotowy silnika elektrycznego jest przenoszony na wirnik pompy. Sprzęgło magnetyczne zbudowane jest z magnesów o dwóch różnych biegunach. Magnes napędzający (zewnętrzny) umieszczony jest na wale pompy, drugi magnes – magnes napędzany (wewnętrzny) wbudowany w wirnik pompy. Magnesy rozdzielone są wewnętrznym korpusem pompy, co eliminuje potrzebę połączenia mechanicznego wirnika i wału pompy, a w konsekwencji potrzebę zastosowania uszczelnienia mechanicznego.

Pompy magnetyczne Plastomec

Wśród szerokiej gamy producentów pomp na szczególną uwagę zasługuje włoska firma Plastomec. Włoski producent od początku działalności poszukuje nowoczesnych rozwiązań w zakresie budowy i funkcjonalności pomp magnetycznych. Jednocześnie dokłada starań, by spełniać surowe europejskie normy, a zarazem realizować, równie wymagające, potrzeby swoich klientów.

Pompy magnetyczne Plastomec to pompy wysokiej jakości. W konstrukcji pomp wykorzystano termoplastyczne polimery, co pozwoliło wyeliminować problem korozji pomp. Korpusy pomp wykonywane są z polipropylenu (PP), a osłony izolacyjne, które oddzielają część mokrą od suchej, z użyciem PVDF, czyli polifluorku winylidenu. PVDF jest materiałem charakteryzującym się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i wysoką odpornością chemiczną. Pozwala też na tłoczenie mediów o temperaturze do +80ºC. Zaawansowana technologia wtrysku i zgrzewania części termoplastycznych to prosta, solidna konstrukcja z małą ilością części.

Budowa pompy magnetycznej zapewnia hermetyczność, co pozwala na tłoczenie cieczy niebezpiecznych i agresywnych. Specyficzna konstrukcja pomp magnetycznych sprawia, że są one niezawodnym rozwiązaniem w wielu aplikacjach przemysłowych w tłoczeniu trudnych cieczy. Pompy magnetyczne z powodzeniem stosowane są w aplikacjach, gdzie transportowane są chemikalia, detergenty typu CIP do czyszczenia urządzeń i instalacji. Te uniwersalne pompy znajdziemy w aplikacjach w przemyśle galwanicznym, chemicznym, spożywczym, fotograficznym, farmaceutycznym, w procesach obróbki skrawaniem oraz wielu innych. Co więcej, bezpieczeństwo i bezawaryjność pomp magnetycznych przekłada się na niskie koszty LCC (LCC z ang. less cycle costs), czyli kosztów ponoszonych od momentu zakupu do utylizacji urządzenia.

W ofercie posiadamy pompy magnetyczne marki Plastomec, które z sukcesem pracują w wielu obszarach przemysłu. W celu otrzymania oferty oraz informacji technicznych prosimy o kontakt z naszym działem doradców.