/ autor: ekopomp / 11.03.2023

Funkcje i zastosowanie pompy z falownikiem

Na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy zauważyć znaczący wzrost zainteresowania falownikami w technice pompowej. Choć są to rozwiązania zaawansowane i dość kosztowne, sterowanie pracą silnika pompy za pomocą falownika jest coraz bardziej pożądanym elementem rynku. Producenci falowników, aby sprostać oczekiwaniom klientów, optymalizują swoje produkty, dzięki czemu falowniki nie służą już tylko do przemysłowych rozwiązań, ale także do prostszych aplikacji, również domowych.

Po co w pompie falownik?

Falownik, czyli przemiennik częstotliwości, ma za zadanie zmianę częstotliwości prądu przemiennego, co skutkuje zmianą prędkości obrotowej silnika. Pozwala to na utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji przy założonym stałym przepływie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sterować pracą pompy bardzo dokładnie, ale też oszczędnie. Pozwala to dostosować prędkość obrotową silnika pompy pod zadane parametry jej pracy i utrzymanie ich. Optymalizacja pracy pompy za pomocą falownika to nie tylko dokładnie sprecyzowane parametry pracy, ale także ochrona silnika przed przegrzaniem, łagodny rozruch i zakończenie pracy dzięki systemowi Start-Stop, a co za tym idzie wydłużenie czasu eksploatacji pompy. Pompy z falownikiem to inwestycja i oszczędność, która szybko się zwraca, co z pewnością ma wpływ na wzrost ich popularności.

Zastosowanie pomp z falownikiem

Pompy z falownikiem najczęściej spotykamy w instalacjach przemysłowych. Co ciekawe, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania rozwiązaniami pompowymi ze sterowaniem za pomocą falownika. Coraz częściej pompy z falownikiem stosowane są w instalacjach domowych. Zauważyli to także producenci pomp, którzy kładą duży nacisk na zminimalizowanie poziomu hałasu pracy urządzenia.

Pompy z falownikiem są coraz częściej stosowane w wielopompowych zestawach hydroforowych. Umożliwia to optymalizację pracy pomp w zestawie pod względem wydajności, a co za tym idzie żywotności samych pomp. Rozwiązania pompowe z falownikiem doskonale sprawdzają się w instalacjach wodociągowych, w których problemem jest utrzymanie ciśnienie. Instalacja pompy z falownikiem pozwala na ustawienie i utrzymanie stałego ciśnienia, a zatem rozwiązanie problemu.

Jeśli pompa ma pracować z ciśnieniem wstępnym, falownik jest bardzo dobrym rozwiązaniem we względu na możliwość utrzymania stałego ciśnienia w instalacji, bez względu jakie są wahania ciśnienia początkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ograniczyć koszty związane z użyciem wody, ale także komfortowo korzystać z naszej instalacji. Należy pamiętać, aby nie ustawiać falownika poniżej zaleceń częstotliwości producenta. Zazwyczaj minimalna częstotliwość to 30 Hz. Pompy na rynku europejskim pracują na 50 Hz.

Pompy z falownikiem dostępne na rynku

Na naszym rynku znajdziemy wiele rozwiązań pomp z falownikiem. Dla przykładu marka Nocchi oferuje serię pomp z CPS – falownik zamontowany jest bezpośrednio na pompie. Producent Pedrollo oferuje gotową stację pompową DG PED z falownikiem, który reguluje pracę pompy w zależności od warunków i potrzeb. Urządzenie dedykowane jest do zastosowań domowych ze względu na kompaktową budowę, łatwy i intuicyjny interfejs oraz cichą pracę. Marka Xylem rekomenduje zaś falowniki firmy Hydrovar, które doskonale współpracują z pompami Lowara. Warto pamiętać, że falownik silnika nie musi być falownikiem produkowanym przez producenta pomp. Na rynku dostępny jest szeroki wybór falowników różnych producentów, które po sprecyzowaniu wymogów instalacji, jesteśmy w stanie zaoferować do niemal każdej instalacji. Na uwagę zasługuje gama falowników firmy Nastec, którymi można łatwo sterować za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji.