Czym pompować kwas azotowy
/ autor: ekopomp / 02.12.2024

Pompy do kwasu azotowego

Jakie urządzenia są najlepszym rozwiązaniem do dozowania i transferu kwasu azotowego? Sprawdź zestawienie sześciu modeli pomp przemysłowych, które gwarantują wysoką trwałość i bezpieczeństwo pracy.

  1. Zastosowanie kwasu azotowego
  2. Rodzaje pomp do kwasu azotowego
  3. Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy do kwasu azotowego

Zastosowanie kwasu azotowego

Kwas azotowy (V) o wzorze HNO₃ to silnie żrący kwas stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji nawozów,  tzw. nawozów azotowych, szeroko stosowanych w rolnictwie. W przemyśle chemicznym z kolei występuje m.in. w produkcji nitrogliceryny, trójnitrotoluenu (TNT) czy azotanów metali wykorzystywanych do produkcji pigmentów i stabilizatorów. Odgrywa on również kluczową rolę w procesie polimeryzacji poliamidów. W sektorze metalurgicznym kwas azotowy używany jest w procesie trawienia i pasywacji np. stali nierdzewnej czy aluminium, a także w procesie oczyszczania powierzchni półprzewodników. Branża farmaceutyczna z kolei stosuje go jako kluczowy reagent do syntezy wielu leków. To tylko niektóre przykłady wykorzystywania kwasu azotowego, bo jest on niezastąpiony w wielu gałęziach przemysłu.

Rodzaje pomp do kwasu azotowego

Wytypowaliśmy sześć rodzajów najczęściej wykorzystywanych pomp do dozowania i transferu kwasu azotowego. Wybierając pompy do kwasu azotowego należy pamiętać, że jest to medium agresywne i w zależności od stężenia i temperatury materiały stosowane w urządzeniach pompujących są mniej lub bardziej odporne.

1. Pompy odśrodkowe z uszczelnieniem seria Debem MB

Poziome pompy odśrodkowe DEBEM MB idealnie sprawdzą się do przepompowywania lub opróżniania wszelkich paletopojemników. Dostępne są w dwóch wersjach – z uszczelnieniem mieszkowym oraz wargowym. Do kwasu azotowego o stężeniu do 20% rekomendujemy pompy poziome wykonane z odpornego PVDF z uszczelnieniem VITON. Do stref zagrożonych wybuchem dostarczamy wersję z certyfikacją ATEX. Króćce gwintowane pozwalają na łatwą adaptację do instalacji ssawno-tłocznej.

2. Pompy magnetyczne bezuszczelnieniowe serii Debem DM

Pompy z napędem magnetycznym są idealne do kwasu azotowego, ich konstrukcja nie zawiera uszczelnienia mechanicznego – typowego elementu w pompach wirowych – dlatego ta seria pomp jest dobrym rozwiązaniem do żrących substancji. Pompy magnetyczne Debem DM do kwasu azotowego rekomendujemy w wykonaniu z PVDF+CF (polichlorku winylidenu wzmocnionego włóknem szklanym). Pompy magnetyczne są popularne również sektorze automotive. Maksymalna wydajność dla modelu DM 30 to 33 m3/h.

3. Pompy pneumatyczne z podwójną membraną Debem CUBIC i BOXER

Pompy membranowe świetnie się sprawdzą w przypadku mieszaniny z kwasem azotowym. Do kwasu azotowego V o stężeniu do 20% rekomendujemy pompę z membranami i kulami teflonowymi, korpusem oraz siedziskami z PVDF. Najczęściej wybieranym modelem jest BOXER 50. Z kolei dla najmniejszych wydajności dostarczamy pompę Debem CUBIC o unikalnym kształcie, zwartej konstrukcji z certyfikacją przeciwwybuchową.

4. Pompy pionowe z zanurzalną hydrauliką Debem IM

Pompy pionowe montuje się pionowo w zbiorniku. Na zapytanie dostarczamy wersję silnika w wykonaniu przeciwwybuchowym ATEX. Szeroki wybór długości zanurzeniowej od 25 cm do 125 cm pozwala na znalezienie odpowiedniej pompy do aplikacji. Wersje z silnikami jednofazowymi dostępne są tylko do silników o mocy do 3,0 kW. Standardowo pompa dostarczana jest z silnikiem trójfazowym 3×230/400V. Jeżeli wymagana jest wysoka wydajność, rekomendujemy pompę Debem IM 200 PVDF o wydajności maksymalnej do 170 m3/h.

5. Pompy beczkowe Debem TR

Beczkowe pompy do kwasu azotowego są praktycznym rozwiązaniem przy przepompowywaniu kwasu z beczek, paletopojemników czy mauzerów. Pompy beczkowe Debem TR mogą być zasilane silnikiem z napędem elektrycznym 1x230V lub pneumatycznym. Są proste w konstrukcji. Szczególnie polecane są pompy wykonane z odpornego na kwas azotowy PVDF,  czyli seria Debem TRF. Dostępne są dwie długości hydrauliki 90 cm oraz 120 cm.

Pompy beczkowe Debem TR | Ekopomp
Pompy beczkowe Debem TR

6. Pompy membranowe dozujące AQUA

Dla układów dozowania polecamy pompy elektromagnetyczne AQUA, które nadają się nawet do kwasu azotowego o stężeniu 60%. Pompy dozujące AQUA HC mogą dozować stale lub proporcjonalnie do sygnału z wodomierza czy zewnętrznego sygnału prądowego 4-20mA. Dodatkowa sonda poziomu automatycznie wyłączy pompę w przypadku opróżnienia zbiornika.

Tabela odporności chemicznej materiałów na działanie kwasu azotowego

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy do kwasu azotowego?

Poniższe, wstępne parametry doborowe pozwolą na wytypowanie odpowiedniego urządzenia pompującego.

  1. Określenie rodzaju aplikacji np. dozowanie kwasu, opróżnienia zbiornika, przepompowywanie kwasu azotowego.
  2. Określenie parametrów kwasu azotowego (stężenie, temperatura), co przekłada się na wybór odpowiednich materiałów pompy.
  3. Ustalenie miejsce instalacji – czy pompa do kwasu azotowego ma być zanurzona, czy działać na napływie, a może wymagane jest, żeby pompa była samozasysająca?
  4. Określenie wydajności roboczej.
  5. Wskazanie, czy wymagane jest ciśnienie na tłoczeniu.
  6. Wymagane certyfikaty urządzenia.

W niektórych aplikacjach będzie możliwe zaproponowane kilku rozwiązań, z których użytkownik będzie mógł wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie pod względem ceny i uzyskanych korzyści.

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje pomp do kwasu azotowego. Od prostych pomp beczkowych do opróżniania beczek i mauzerów, po wysoko wydajne pompy pionowe, pompy zasilane sprężonym powietrzem, po pompy do układów dozowania. Wiele rozwiązań może być stosowanych do aplikacji zagrożonych wybuchem. Kluczowym aspektem doboru jest określenie stężenia kwasu azotowego. Do zastosowań o mniejszym stężeniu do 5% możemy zaproponować odporne wykonanie z polipropylenu PP, które jest tańsze niż PVDF.