Pompy ślimakowe to pompy rotacyjno-wyporowe. Ich specjalistyczna budowa czyni je pompami uniwersalnymi, pracują w aplikacjach w różnych gałęziach przemysłu. Są efektywne i bezpieczne.
Korzyści stosowania pomp ślimakowych
Budowa urządzeń pozwala na transport praktycznie wszystkich rodzajów cieczy. Taka pompa poradzi sobie nawet z substancjami trudno płynącymi, takimi jak media o bardzo dużej gęstości lub lepkości, materiały ścierne, media z dużą zawartością suchej masy. Specyficzna konstrukcja umożliwia transport delikatnych mediów bez zaburzenia ich struktury. Równie dobrze radzą sobie z mediami zawierającymi ciała stałe – stąd też ich wykorzystanie w przemyśle spożywczym.
Atutem budowy pomp ślimakowych jest proporcjonalna zależność pomiędzy wydajnością pompy a liczbą obrotów silnika. Pozwala to na optymalne dopasowanie wydajności pompy do potrzeb określonych w aplikacji.
Zasada działania pompy ślimakowej
Zasada działania pompy ślimakowej opiera się na jej nietypowej konstrukcji. Głównym elementem jest metalowy wirnik w kształcie śruby o wydłużonym skoku, określany jako rotor pompy. Obraca się on mimośrodkowo w stałej, profilowanej, gumowanej przestrzeni, którą określa się jako stator. Obrót rotora w profilowanym statorze powoduje spiralne przesunięcie medium z części ssawnej pompy do części tłocznej. Prędkość oraz ilość tłoczonego medium może być regulowana poprzez ilość obrotów silnika, która jest regulowana.

Zastosowanie pomp ślimakowych
Duży wybór materiałów zastosowanych w budowie pompy sprawia, że są uniwersalne. Szerokie spektrum i możliwości pracy z każdym medium oraz możliwość dostosowania pracy do potrzeb aplikacji czyni je popularnym rozwiązaniem w aplikacjach przemysłowych. Pompy ślimakowe pracują w różnych gałęziach przemysłu, są popularnym rozwiązaniem w przemyśle chemicznym, spożywczym i kosmetycznym. Znakomicie sprawdzają się w trudnych warunkach w aplikacjach w gospodarce ściekowej i wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania pompowe nie są skuteczne.