Mimo odmiennych cech konstrukcyjnych, pompy membranowe z podwójną membraną oraz pompy zębate często stosowane są w podobnych aplikacjach przemysłowych, np. przy dozowaniu płynów o różnym stopniu lepkości lub cieczy korozyjnych.
Zarówno pompy membranowe, jak i pompy zębate należą do grupy pomp wyporowych. Pompy z podwójną membraną zasilane są sprężonym powietrzem. Sprężone powietrze jest przenoszone z jednej komory do drugiej przez dystrybutor powietrza, co pozwala na jednoczesny ruch obydwu komór. Jednostajny ruch umożliwia zasysanie cieczy w wyniku podciśnienia w jednej komorze przez zawór ssący, a wypchanie cieczy w drugiej komorze przez zawór tłoczny.
W pompach zębatych z kolei ruch cieczy wykonywany jest za pomocą kół zębatych umieszczonych w obudowie pompy. Obracając się, koła zębate zasysają ciecz do wnęk oraz przemieszczają ją do komory tłocznej. Dwa podstawowe typy to pompy zębate o zazębieniu wewnętrznym oraz pompy zębate o zazębieniu zewnętrznym. Te pierwsze stosowane są najczęściej przy transferze cieczy wysoce lepkich, z kolei pompy o zazębieniu zewnętrznym polecane są do cieczy o niskiej lepkości.
Porównując pompy membranowe i pompy zębate możemy wyróżnić kilka podstawowych różnic między nimi.
Jak już wspominaliśmy wyżej, pompa membranowa wykorzystuje elastyczną membranę, która przetłacza ciecz poprzez zmianę objętości komory. Pompy zębate opierają się na mechanizmie dwóch obracających się kół zębatych.
Dzięki różnym opcjom konfiguracji wykonania materiałowego pompy membranowe są w stanie obsługiwać bardzo szeroką gamę medium, o różnym stopniu lepkości, gęstości, kwasów, cieczy agresywnych chemicznie oraz z zawartością cząstek stałych, płynów wrażliwych na ścinanie. Pompy zębate najlepiej sprawdzają się przy cieczach o średniej i wysokiej lepkości, bez zanieczyszczeń, przy pompowaniu np. smarów, olejów, żywic czy farb.
Pozostawione na tzw. „suchobiegu”, pompy membranowe AODD mogą pracować przez krótki czas, nie uszkadzając przy tym wewnętrznych elementów pompy. W przypadku pomp zębatych praca na sucho nie jest dozwolona.
Z reguły pompy membranowe działają przy niskich i średnich ciśnieniach z uwagi na ograniczoną wytrzymałość membran. Wytrzymała konstrukcja kół zębatych pozwala na zastosowanie pomp zębatych w aplikacjach wymagających wysokiego ciśnienia, przykładowo w układach hydraulicznych.
Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne elementy konstrukcyjne w pompach membranowych wykonywane są z różnych materiałów wyróżniających się odpornością na agresywne chemikalia. Co więcej, w pompach membranowych pompowana ciecz nie ma bezpośredniego kontaktu z mechanizmem pompy, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Pompy zębate najczęściej wykorzystywane są do transferu substancji mniej agresywnych. Z uwagi na fakt, że ciecz przechodzi przez koła zębate, mogą one ulegać korozji i przedwczesnemu zużyciu.
W przypadku pomp membranowych ciecz oddzielona jest od mechanizmu za pomocą elastycznej membrany, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wycieków. Jest to szczególnie ważne, jeśli pompa pracuje w środowiskach wybuchowych. Pompy zębate są bardziej podatne na wycieki przez uszczelki i połączenia mechaniczne, co może być szczególnie niebezpieczne, gdy tłoczona ciecz jest toksyczna lub łatwopalna. Zarówno pompy membranowe, jak i pompy zębate mogą spełniać wymagania ATEX.
Jak przy każdej pompie przemysłowej, wybór między pompą membranową a zębatą zależy przede wszystkim od specyfiki aplikacji i warunków, w których ma pracować, właściwości medium oraz parametrów, które urządzenie ma osiągać.
Z powyższego porównania pompy membranowej i pompy zębatej możemy wywnioskować, że pompy membranowe wyróżniają się dużą wszechstronnością w obchodzeniu się z cieczami o różnym stopniu lepkości, w przeciwieństwie do pomp zębatych, które mają ograniczoną zdolność do pracy z cieczami o zmiennej lepkości. Pompy zębate nie mogą również pompować cieczy z cząstkami ściernymi ani pracować na sucho, co potrafi pompa membranowa. Pompy membranowe będą lepszym wyborem, gdy mamy do czynienia z agresywnymi chemikaliami, natomiast pompy zębate sprawdzą się, jeśli szukamy urządzenia do precyzyjnego dozowania przy wysokich ciśnieniach.
Zachęcamy każdy wybór pompy przemysłowej skonsultować ze specjalistami w branży, aby mieć pewność, że wybrany typ urządzenia będzie odpowiedni do aplikacji. W Ekopomp oferujemy pełne wsparcie w doborze pomp oraz zapewniamy indywidualne podejście.