Problemy związane z odprowadzaniem ścieków bytowych w gospodarstwie domowym - Ekopomp
/ autor: ekopomp / 17.03.2025

Problemy związane z odprowadzaniem ścieków bytowych

Dowiedz się, jakie działania mogą zapobiec najczęściej pojawiającym się problemom związanym z odprowadzaniem ścieków bytowych w gospodarstwach domowych.

  1.     Nieodpowiedni dobór pompy do ścieków bytowych
  2.     Zalanie w wyniku braku konserwacji
  3.     Zalanie w wyniku intensywnych opadów
  4.     Pompowanie ścieków na duże odległości

Ścieki bytowe to ścieki pochodzenia domowego, które generowane są przez gospodarstwa domowe. Do ścieków bytowych zaliczamy np. wodę szarą powstającą po myciu naczyń, praniu czy czynnościach higienicznych, resztki jedzenia oleje oraz tłuszcze i wodę czarną pochodzącą z użytkowania toalet, zawierającą mocz, fekalia, papier toaletowy.

Poniżej wytypowaliśmy 4 najczęstsze problemy związane z odprowadzaniem ścieków bytowych.

1. Nieodpowiedni dobór pompy do ścieków bytowych

Nieprawidłowy dobór pompy do ścieków bytowych może powodować zalanie posadzki oraz środowiska ściekami bytowymi. Konsekwencją tego są straty materialne, skażenie środowiska i kosztowne remonty. Wśród najczęściej popełnianych błędów podczas doboru pompy do ścieków możemy wymienić:

Niewłaściwa wydajność pompy

Każda pompa do ścieków bytowych powinna być dopasowana do rzeczywistego zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Jeżeli wybrana zostanie za mała wydajność, poskutkuje to zalaniem przez niewystarczające odprowadzanie ścieków. Większa wydajność nie znaczy lepiej – zbyt duża wydajność pompy spowoduje wzrost zużycia energii elektrycznej.

Niewłaściwe ciśnienie pracy pompy

Aby stosowana pompa mogła prawidłowo pracować, należy zadbać, żeby generowała odpowiednie ciśnienie w zależności od charakteru i specyfiki instalacji.

Konstrukcja nieodporna na zanieczyszczenia i korozję

Odpowiednia konstrukcja pompy, zastosowanie właściwego wirnika hydraulicznego pozwala na pompowanie ścieków bytowych bez ryzyka zatkania czy uszkodzenia uszczelnienia mechanicznego pompy. Słabej jakości wykonanie materiałowe pompy będzie powodować przedwczesne zużycie i korozję elementów pompy.
2. Zalanie w wyniku braku konserwacji

Aby zapobiec zalaniu w wyniku braku konserwacji, należy regularnie dokonywać przeglądów technicznych pompy do ścieków bytowych. Każdy nadmierny hałas lub wibracje powinny być sprawdzane pod kątem ewentualnej usterki urządzenia. Niezwykle ważna jest systematyczna kontrola czujnika poziomu – czy działa prawidłowo i nie jest zanieczyszczony.

3. Zalanie w wyniku intensywnych opadów

Nieprawidłowa instalacja i brak zaworu zwrotnego pomiędzy budynkiem mieszkalnym a systemem kanalizacyjnym. Podczas intensywnych opadów deszczu ścieki mogą cofać się do instalacji ścieków budynku mieszkalnego w wyniku przeciążenia kanalizacji ogólnospławnej.

4. Pompowanie ścieków na duże odległości

Z problemem powiązanym z odprowadzeniem ścieków bytowych mamy do czynienia, gdy należy pompować ścieki na duże odległości w poziomie. Dodatkowym utrudnieniem może być brak możliwości odpływu grawitacyjnego. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pompy, która poradzi sobie z utrudnioną sytuacją pompowania ścieków do systemu kanalizacji. Wartym uwagi rozwiązaniem są pompy do ścieków z rozdrabniaczem, które skutecznie rozdrabniają cząstki stałe wody szarej i czarnej i zapobiegają zatykaniu przy zastosowaniu mniejszej średnicy rur tłocznych.

Omówiliśmy najczęstsze problemy związane z odprowadzaniem ścieków bytowych. Aby uchronić się przed problemami związanymi ze złym doborem pompy do ścieków zachęcamy do konsultacji z naszym działem technicznym. Nasi specjaliści pomogą w doborze pompy i przedstawią darmową wycenę. Wskażemy wady i zalety zaproponowanych rozwiązań. Wyślij bezpłatne zapytanie w celu otrzymania indywidualnej wyceny.