Branża chemiczna to szereg skomplikowanych procesów związanych z produkcją i przetwarzaniem substancji chemicznych. Przyglądając się od strony procesu, sektor chemiczny dla branży pompowej to ogromne wyzwanie dostarczenia urządzeń zapewniających bezpieczny i wydajny mechanizm pompowania chemikaliów.
W poniższym przewodniku po pompach do chemii prezentujemy rozwiązania włoskiego producenta Debem, który specjalizuje się w dostarczaniu wydajnych urządzeń pompowych. Pompy Debem wykorzystywane w sektorze chemicznym muszą spełniać surowe wymagania norm europejskich oraz być bezpieczne i niezawodne, gdyż w branży chemicznej skażenie środowiska, poprzez nieplanowane wycieki, jest szczególnie niebezpieczne. Niezawodność i brak kosztownych przestojów to największe wyzwanie, z jakim muszą zmierzyć się specjaliści inżynierii pompowej. Bezpieczny transfer chemikaliów wymaga specjalistycznej wiedzy inżynieryjnej, by zapewnić dobór odpowiedniej konstrukcji pompy oraz wykonania materiałowego.
Wytypowaliśmy trzy najważniejsze naszym zdaniem wymagania stawiane przed pompami stosowanymi w sektorze chemicznym.
Nasze doświadczenie pokazuje, że pompy z podwójną membraną świetnie sprawdzają się w trudnych aplikacjach chemicznych, gdzie inne pompy przemysłowe mogą ulegać korozji, a specjalistyczne materiały konstrukcyjne przekładają się na wysoką cenę urządzeń.
W przygotowanym przewodniku po pompach do chemii przedstawiamy 7 najważniejszych korzyści dla użytkownika decydującego się na pompę membranową Debem w sektorze chemicznym.
Branża chemiczna to szeroki wachlarz substancji chemicznych oraz ich mieszanin. Ciecze różnią się nie tylko składem, odczynem pH, temperaturą, ale również lepkością czy zawartością cząstek. Pompa membranowa AODD jest uniwersalnym urządzeniem, które jest kompatybilne chemicznie dla różnych zastosowań. Konstrukcjach pompy pneumatycznej pozwala na tłoczenie zanieczyszczonego medium, od cieczy wysoce lepkich po zabrudzone.
Jak wspomnieliśmy powyżej, jakikolwiek wyciek substancji agresywnej w sektorze chemicznym jest niebezpieczny dla środowiska oraz operatora. Konstrukcja pomp membranowych zmniejsza ryzyko wycieku oraz gwarantuje bezpieczną pracę w środowisku wybuchowym, gdyż nie wymagają one energii elektrycznej, a jedynie sprężonego powietrza. To sprawia, że pompy z podwójną membraną są idealnym rozwiązaniem do transferu cieczy łatwopalnych.
Budowa pomp membranowych Debem, pozwala na pracę w trudnych warunkach. Opatentowany system dystrybucji powietrza zmniejsza konieczność konserwacji. Dodatkowym atutem jest również bezpieczna praca na sucho.
Bardzo prosta konstrukcja pompy membranowej nie wymaga skomplikowanych urządzeń sterujących. Po podłączeniu do sprężonego powietrza regulujemy pracą pompy za pomocą zaworu po stronie wylotu cieczy lub poprzez regulację powietrza wlotowego. Taki układ zmniejsza ryzyko kosztownych przestojów, co przekłada się na wysoką wydajność operacyjną.
Szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych pozwala na dobór odpowiedniego wykonania materiałowego zarówno elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznej obudowy. Korpus pompy dostępny jest z aluminium, stali nierdzewnej, polipropylenu czy PVDF.
Pompy pozbawione są uszczelnienia mechanicznego – najbardziej awaryjnego elementu w tradycyjnych pompach wirowych.
Pompy z podwójną membraną Debem posiadają różne certyfikaty i spełniają surowe normy wymagań sektorze chemicznego. Dostępne są m.in. certyfikaty: 3-A, IECEx, ATEX, FDA Compliant.
Jak wspominaliśmy, sektor chemiczny to szeroki wachlarz chemikaliów i mieszanin. Najważniejszym wymaganiem przed jakim stoją konstruktorzy pomp chemicznych to zapewnienie największej wydajności przy najlepszym bezpieczeństwie. Najczęściej wykorzystujemy pompy membranowe w poniższych procesach chemicznych:
Seria Debem Cubic to unikalna konstrukcja pompy z podwójną membraną. Została zaprojektowana z myślą o małych przestrzeniach pracy m.in. bezpośrednio w maszynie przemysłowej. Pompy Cubic Debem są bardzo często zamawiane jako wyposażenie dużych urządzeń przemysłowych np. do maszyn malarskich. Z kolei seria Debem Midgetbox to najmniejsza na rynku światowym pompa idealna do zastosowań wymagających transferu małych ilości płynu w niewielkich przestrzeniach.
Pompy z podwójną membraną z serii Boxer producenta Debem są znane z kompaktowej konstrukcji oraz niezawodności. Urządzenia są idealne do transferu agresywnych cieczy. Pompy membranowe Boxer występują w wykonaniu z polipropylenu, PVDF, aluminium oraz ze stali nierdzewnej AISI 316L. Dostępne są wykonania przeciwwybuchowe zgodne z Atex i Certyfikat IECEx. Konstrukcja pozwala na tłoczenie płynów z zawieszonymi ciałami stałymi. W ofercie producenta znajdują się modele takie jak Boxer 7, Boxer 15 i Boxer 50, które są najbardziej popularne w branży chemicznej.
Na szczególną uwagę zasługuje opatentowany system dystrybucji powietrza, który zapewnia równomierną dystrybucję ciśnienia w obu komorach. System został skonstruowany przy zachowaniu jak największej wydajności i trwałości, a przy tym wykorzystaniu jak najmniejszej ilości zbędnych dodatkowych elementów.
Dla sektora chemicznego polecamy również bezuszczelnieniowe pompy magnetyczne Debem DM, które szczególnie polecane są w przemyśle chemicznym, galwanicznym i elektronicznym.
Do opróżniania mauzerów oraz paletopojemników rekomendowane są pompy beczkowe TR z jednofazowym silnikiem elektrycznym oraz napędem pneumatycznym.
Urządzenia pompowe dla sektora chemicznego muszą spełniać szereg surowych wymogów, a przy tym być odporne na pracę w trudnych aplikacjach. W ofercie Ekopomp posiadamy szereg ciekawych, sprawdzonych i wydajnych rozwiązań pompowych. Nasze indywidualne podejście pozwala na zaproponowanie najlepszego rozwiązania.