Recykling wody szlamowej na węźle betoniarskim
/ autor: ekopomp / 04.11.2024

Recykling wody na węźle betoniarskim

Recykling wody odgrywa kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu. Obieg wody zamkniętej staje się standardem na skalę europejską. System cyrkulacyjny wody na węźle betoniarskim jest ważny ze względu na duże zużycie wody podczas produkcji betonu. W zakładzie codziennie generowane są spore ilości wody szlamowej, czyli wody zanieczyszczonej osadami cementu i kruszywa. Ponowne wykorzystanie wody przyczynia się zarówno do spełnienia norm środowiskowych, jak i do minimalizacji wykorzystania zasobów.

  1.     Czym jest recykling wody?
  2.     Metody recyklingu wody szlamowej na węźle betoniarskim
  3.     Rodzaje pomp stosowanych w recyklingu wody szlamowej
  4.     Wiodące marki pomp w przemyśle betoniarskim

Czym jest recykling wody?

Recykling wody na węźle betoniarskim ma duże znaczenie w prowadzeniu zrównoważonej produkcji betonu. Nacisk nowych regulacji ochrony środowiska dotyczących ilości odprowadzanych ścieków oraz ich jakości determinuje do wprowadzania w zakładach betoniarskich nowych technologii recyklingu wody procesowej. W tym sektorze ponowne użycie wody lub jej oczyszczenie postrzegane jest jako jeden z wiodących problemów. W celu spełnienia wymagań potrzebna jest minimalizacja zużycia wody wodociągowej, redukcja odpadów stałych oraz ciekłych powstających podczas produkcji, mycia pojazdów oraz innego sprzętu, a także transportu betonu.

Do źródeł wody do recyklingu w węźle betoniarskim należą:

  • woda z płukania urządzeń stosowanych do produkcji i transportu mieszanek betonowych,
  • woda technologiczna powstająca podczas produkcji betonu,
  • woda deszczowa zanieczyszczona cementem lub kruszywem.

Metody recyklingu wody szlamowej na węźle betoniarskim

Wśród znanych metod recyklingu wody szlamowej możemy wyróżnić kilka podstawowych.

Osadniki, czyli zbiorniki osadowe

Używane na pierwszych etapach oczyszczania w celu odseparowania stałych zanieczyszczeń o gęstości większej niż woda w procesie sedymentacji. Należą do nich m.in. resztki kruszyw.

Separatory

Wykorzystywane do oddzielenia wody z zawiesiną i kruszywa (żwiru/piasku). Separatory służą do recyklingu resztek płynnego betonu, dzięki wypłukiwaniu i rozbijaniu masy betonowej. Oddzielone kruszywo jest ponownie wykorzystane w produkcji. Częstym przypadkiem jest bezpośrednie wykorzystanie uzyskanej wody bez dodatkowego uzdatniania. Woda jest przechowywana wtedy w zbiornikach wyposażonych w mieszadła przemysłowe, zapobiegając osadzaniu się cząstek stałych na dno. Pompy zatapialne zamontowane w zbiornikach są załączane za pomocą wyłączników pływakowych.

Do produkcji odzyskana woda jest mieszana z wodą wodociągową, tak, aby parametry wytrzymałościowe betonu nie uległy zmianie.

Prasa filtracyjna

W sposób mechaniczny woda szlamowa jest oddzielona w prasie filtracyjnej za pomocą mat filtracyjnych oraz wysokiego ciśnienia. W procesie powstaje zagęszczony osad oraz pozostała woda. W tym procesie wykorzystywane są pompy powierzchniowe, odporne na medium ścierne.

Odzyskana woda w procesie recyklingu jest użytkowana m.in. w produkcji betonu. Woda zarobowa przeznaczona do produkcji betonu musi spełniać określone kryteria. W normie PN-EN 1008:2004 są zawarte wymagania i procedury badawcze. Określono maksymalne zawartości chlorków, siarczanów, a także innych szkodliwych związków.

Obieg zamknięty wody na węźle betoniarskim przyczynia się do oczywistej korzyści jaką jest oszczędność wody, czyli profitami ekonomicznymi i ekologicznymi. Ilość odpadów ciekłych oraz stałych, do których należą resztki i odpady betonowe, również jest redukowana.

Rodzaje pomp stosowanych w recyklingu wody szlamowej

W procesie recyklingu wody na węźle betoniarskim ważną rolę odgrywają pompy przemysłowe. W zależności od specyfiki systemu recyklingu, stosowane są różne rodzaje pomp, które zapewniają nieprzerwane działanie układów separacji mechanicznej, filtracji czy zamkniętego obiegu wody. Wśród pomp, które są wykorzystywane w recyklingu wody, możemy wyróżnić:

Pompy odśrodkowe

Zatapialne lub powierzchniowe pompy odśrodkowe mają zdolność przepompowania dużej ilości wody w krótkim odstępie czasu. Dzięki swoim właściwościom są stosowane w pompowaniu zanieczyszczonej wody technologicznej z osadników do dalszej obróbki, w zbiornikach podziemnych magazynujących wodę technologiczną oraz w ogólnym transporcie wody w systemie recyklingu. Pompy swoją budową są przystosowane do silnie abrazyjnych mediów.

Pompa odśrodkowa Alfa Pompe DIABLO
Pompa odśrodkowa Alfa Pompe DIABLO

Pompy membranowe

Pompy membranowe stanowią idealne rozwiązanie w pompowaniu gęstych cieczy/osadów, zawierających piasek, resztki betonu lub cementu. Ich konstrukcja pozwala na tłoczenie ściernych wód technologicznych po procesie mycia urządzeń do produkcji i transportu betonu. Równie często są używane w procesach przygotowywania nowej mieszanki, w transporcie dodatków chemicznych.

Pompy śrubowe

Pompy śrubowe lub inaczej mówiąc ślimakowe są stosowane w transporcie bardziej lepkich i gęstych substancji. Na węźle betoniarskim w recyklingu wody pomagają tłoczyć osady powstałe podczas pracy prasy filtracyjnej lub separatorów, ale także podają je do dalszej obróbki.

Pompy tłokowe

Pompy tłokowe są używane w recyklingu wody w instalacjach, gdzie potrzebne jest wytworzenie wysokiego ciśnienia, m.in. podczas procesu filtracji.

Wiodące marki pomp w przemyśle betoniarskim

Recykling wody na węźle betoniarskim stanowi element nowoczesnej produkcji betonu, wspierając aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Wprowadzanie procesów odzysku wody przy użyciu m.in. separatorów czy pras filtracyjnych, zwiększa ilość ponownie użytej wody oraz minimalizuje odpady.

Kluczową funkcję w tym procesie pełnią pompy przemysłowe, dzięki którym umożliwiony jest transport, obróbka oraz odpowiednie działanie maszyn. Jako dystrybutor pomp przemysłowych, do trudnych zastosowań związanych z recyklingiem wody na węźle betoniarskim polecamy odśrodkowe pompy ALFA POMPE używane najczęściej do podawania wody szlamowej na prasy filtracyjne. Ich konstrukcja jest zdolna spełnić wysokie wymagania systemów pras filtracyjnych, czyli wysoki przepływ, przy odpowiednim ciśnieniu.

Alfa Pompe DELTA
Alfa Pompe DELTA

Również dużą popularnością w zakładach betoniarskich cieszą się zatapialne pompy szlamowe z agitatorem PRORIL z serii STORMY do odwadniania zbiorników retencyjnych wody recyklingowej. Używane są w przypadku, kiedy trzeba opróżnić zbiornik ze szlamu, który osiada na dnie, lub do codziennej pracy z mocno zanieczyszczoną i abrazyjną wodą.

Pompy do szlamu i osadu Proril STORMY
Pompy do szlamu i osadu Proril STORMY

Wraz z zastosowaniem powyższych rozwiązań węzły betoniarskie spełniają rygorystyczne normy środowiskowe, przyczyniając się do świadomego wykorzystania zasobów.