W świetle rosnącej potrzeby ograniczania emisji CO2 w przemyśle, coraz częściej poszukiwane są technologie, które będą wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju. Pompy membranowe AODD wyróżniają się jako skuteczne i ekologiczne rozwiązanie pozwalające firmom znacznie zmniejszać swój ślad węglowy nawet w krótkiej perspektywie.
Przemysł w wyniku swojej działalności produkcyjnej i technologicznej emituje bardzo duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery, co jest odpowiedzialne w znacznym stopniu za zmiany klimatyczne. Wyróżnimy pięć głównych sektorów gospodarki odpowiedzialnych za emisję największych ilości dwutlenku węgla: przemysł energetyczny, cementowy, chemiczny, hutniczy oraz rafineryjny. Emisja CO₂ następuje w wyniku różnych procesów przemysłowych od spalania surowców energetycznych w celu wytworzenia energii elektrycznej po produkt uboczny wielu kluczowych reakcji chemicznych. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) 24% emisji wynika z działalności przemysłowej, z czego produkcja cementu odpowiada za prawie 10% całej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Do innych szkodliwych gazów cieplarnianych zaliczamy również metan i tlenek azotu. Obecnie zmniejszenie emisji szkodliwych gazów jest priorytetem dla rządów oraz Unii Europejskiej. Głównym celem dla europejskiego przemysłu jest przyjęcie czystej, zrównoważonej technologii produkcyjnej. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie branża pompowa również idzie naprzeciw, oferując technologię pompowania charakteryzujące się wysoką efektywnością przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem są pompy membranowe z napędem pneumatycznym, które spełniają rygorystyczne przepisy energetyczne.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju ma za zadanie wspierać rozwój gospodarczy przy jednoczesnej ochronie środowiska oraz lokalnej społeczności. W kontekście emisji szkodliwych gazów cieplarnianych idea ta ma zmniejszyć wpływ działalności człowieka na klimat przy jednoczesnym rozwoju zrównoważeniu praktyk przemysłowych, technologii i efektywności produkcyjnej. Pompy pneumatyczne z podwójną membraną ze względu na swoją specjalistyczną konstrukcję i wszechstronność zastosowania są ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc osiągnąć te cele. Zaletą pomp AODD są niskie wymagania konserwacyjne oraz odporność na zużycie. Pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem są idealne do zastosowań w sektorach trudnych i wymagających.
Pompy membranowe mogą dzięki swojej konstrukcji współpracować z cieczami lepkimi, agresywnymi i zawierającymi zanieczyszczenia. Mniej ulegają awarii niż tradycyjne pompy elektryczne. Napęd pneumatyczny zmniejsza koszty energii oraz emisję dwutlenku węgla.
Pompy membranowe z podwójną membraną Debem osiągają założenia zrównoważonego rozwoju poprzez:
Pompy membranowe to urządzenia energooszczędne. Wpływają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w procesach przemysłowych dzięki napędowi na sprężone powietrze.
Pompy membranowe AODD spełniają założenie minimalizowania strat surowców podczas pompowania. Wysoka trwałość i wydajność, niska potrzeba konserwacji zapewnia dobrą zdolność operacyjną oraz długą pracę bez konieczności konserwacji.
Pompy Debem wytworzone są zgodnie z surowymi przepisami europejskimi dot. ochrony środowiska. Utrzymują wysoką czystość produkcji, która jest niezwykle istotna w takich sektorach jak farmacja, branża chemiczna oraz spożywcza.
Sukcesem marki Debem jest inwestycja w ciągłe doskonalenie produkcji, aby ich urządzenia odpowiadały najnowocześniejszym technologiom i wymaganiom produkcyjnym. Wysoka wydajność to przede wszystkim lepsza rentowność i mniejsze zużycie surowców, co idzie z ideą zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem są skutecznym rozwiązaniem dla wielu kluczowych sektorów gospodarki. W perspektywie krótko- i długoterminowej wspierają efektywność energetyczną i niską emisję gazów. Dostarczenie innowacyjnych rozwiązań jest ważnym zadaniem dla Ekopomp oraz naszych dostawców.