Dwutlenek chloru w uzdatnianiu wody
/ autor: ekopomp / 12.05.2025

Zastosowanie dwutlenku chloru w uzdatnianiu wody

W artykule poruszamy jego zalety dwutlenku chloru, mechanizmy działania oraz zastosowania w różnych sektorach gospodarki.

  1.     Charakterystyka dwutlenku chloru
  2.     Mechanizmy działania
  3.     Zastosowanie w uzdatnianiu wody
  4.     Zastosowanie – branże
  5.     Porównanie do innych substancji dezynfekujących oraz zalety
  6.     Podsumowanie

Dwutlenek chloru, czyli ClO2, to związek chemiczny, który znajduje zastosowanie w procesach uzdatniania wody. Jest on często używany ze względu na swoje właściwości dezynfekujące. Jego zastosowanie było już znane w latach czterdziestych poprzedniego wieku. Wykorzystywano go głównie do zwalczania substancji organicznych z wody oraz w celu utlenienia związków manganu. Dziś ma szersze zastosowanie, które zostanie opisane poniżej.

Charakterystyka dwutlenku chloru

Dwutlenek chloru ClO2 ma formę gazu, o charakterystycznym zielono-żółtym kolorze. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Mechanizmy działania

Działanie ClO2 polega na utlenieniu mikroorganizmów we wstępnych fazach uzdatniania wody zapobiegając ich rozwojowi. Silne działanie utleniające polega na niszczeniu bakterii, glonów oraz innych mikroorganizmów przez uszkodzenie ich błon komórkowych, a także zakłócenie procesów metabolicznych. Prowadząc do ich zniszczenia lub dezaktywacji. 

Właściwości dezynfekujące dwutlenku chloru są możliwe już przy niskim stężeniu równym 0,1 g/m3.

Zastosowanie w uzdatnianiu wody

  • Usuwanie związków żelaza i manganu – są utleniane do nierozpuszczalnych wodorotlenków dzięki czemu zostają zatrzymywane w dalszych procesach na złożach filtracyjnych.
  • Zmniejszenie mętności wody i poprawa barwy wody – dwutlenek chloru wspomaga proces tworzenia się kłaczków, dzięki czemu mętność wody ulega poprawieniu.
  • Usuwanie zapachu i smaku wody – częstym powodem nieprzyjemnego zapachu wody jest obecność metabolitów organizmów lub innych związków, które powstają podczas rozkładu – ClO2 pomaga te pozostałości utlenić. Ma on działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i glonobójcze.
  • Utlenianie niektórych pestycydów (dimetoksodichlor i aldryna).

Zastosowanie – branże

Dwutlenek chloru znajduje zastosowanie w dezynfekcji wody pitnej w sektorze komunalnym.

Może być wykorzystywany do uzdatniania wody przemysłowej m.in. w branży spożywczej – dezynfekuje wodę używaną do przetwarzania żywności, co zapewnia bezpieczeństwo produktów spożywczych. W branży papierniczej, farmaceutycznej i kosmetycznej utrzymuje wysoką jakość wody technologicznej.

Podczas oczyszczania ścieków eliminuje zanieczyszczenia organiczne oraz metale ciężkie.

W basenach rekreacyjnych oraz dużych instalacjach wodnych dezynfekuje wodę utrzymując normy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W branży hotelowej dwutlenek chloru jest używany do dezynfekcji systemów rurowych. Przenikając przez warstwy mikroorganizmów zapobiega tworzeniu się biofilmu na ścianach rur.  W systemach wodociągowych hotelu ważne jest pozbycie się bakterii Legionella. Są one często odporne na różne środki dezynfekujące. Woda w hotelu musi spełniać przepisy dotyczące wody pitnej. Dlatego ważny jest ciągły pomiar oraz dozowanie odpowiedniego środka, na który bakterie Legionella nie są odporne. Dwutlenek chloru znajduje tutaj świetne zastosowanie w dezynfekowaniu wody.

Porównanie do innych substancji dezynfekujących oraz zalety

Dwutlenek chloru w porównaniu do innych utleniaczy np. chloru (Cl2) może być skutecznie używany już przy niskich stężeniach. Cechuje go też mniejsza reaktywność w stosunku do innych związków organicznych w wodzie. Nie ma tendencji do tworzenia szkodliwych pochodnych chloru np. trihalometanów. Nie ulega on również reakcji z amoniakiem. ClO2 jest skutecznym środkiem utleniającym, który działa niezależnie od pH i temperatury. Przy wykorzystywaniu podchlorynu sodu reakcja utlenienia wiąże się z obniżeniem alkaliczności wody. Używanie dwutlenku chloru zwiększa trwałość dezynfekcji w wodzie w porównaniu do innych utleniaczy.

Podsumowanie

Dwutlenek chloru to nowoczesny środek stosowany do uzdatniania wody w wielu sektorach przemysłu oraz w gospodarce komunalnej. Poprawia jakość wody poprzez utlenienie związków organicznych, minimalizuje zagrożenia mikrobiologiczne i chemiczne. Stanowi on świetne rozwiązanie, wyróżniając się na tle innych substancji dezynfekujących.