Różnorodność typów pomp powierzchniowych pozwala na ich wykorzystanie w licznych branżach – od energetyki po gospodarkę wodno-ściekową. Dowiedz się, co charakteryzuje przemysłowe pompy pionowe i jakie mają praktyczne zastosowania.
Pompy pionowe to jeden z rodzajów pomp odśrodkowych, w którego skład wchodzi kilka wyspecjalizowanych typów konstrukcji. Charakteryzują się przede wszystkim pionową budową układu hydraulicznego, która może być w wersji powierzchniowej (wolnostojącej) lub zatapialnej (do montażu na zbiorniku, z którego pobierana jest ciecz), oraz pionową zabudową silnika napędzającego część hydrauliczną.
Pompy pionowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w instalacjach, gdzie jest ograniczone miejsce montażowe, wymagane jest uzyskiwanie wysokich ciśnień pracy lub tam, gdzie występują duże wahania ciśnienia w instalacji, wymagana jest praca z medium o podwyższonej temperaturze lub praca pompy jest w trybie ciągłym.
Powierzchniowe pompy wielostopniowe to konstrukcja stosowana głównie w różnych systemach podnoszenia ciśnienia, filtracji lub liniach technologicznych.
Hydraulika pompy składa się – w uproszczeniu – z podstawy, w której znajdują się króćce przyłączeniowe, układu wirników i dyfuzorów zabudowanych na pionowym wale napędowym oraz górnego łącznika wraz z uszczelnieniem mechanicznym i sprzęgłem do połączenia z napędem. Układ hydrauliczny napędzany jest przez silnik elektryczny. Hydraulika pompy w zdecydowanej większości wykonana jest ze stali nierdzewnej, w niektórych modelach wewnętrzne elementy takie jak wirniki lub dyfuzory mogą być zrobione z tworzywa sztucznego (noryl). Podstawa pompy również wykonywana jest ze stali nierdzewnej lub w opcjach bardziej budżetowych z żeliwa tak samo jak górny łącznik.
Pompy pionowe wielostopniowe są w stanie osiągać relatywnie duże wydajności przy wysokich ciśnieniach. Każdy dodatkowy wirnik (stopień pompy) generuje dodatkowe ciśnienie podczas pracy. Z uwagi na konstrukcję pompy wielostopniowe przeznaczone są do substancji czystych bez zanieczyszczeń.
Do grupy pomp pionowych mogą również zaliczać się konstrukcje z tzw. zatapialną hydrauliką, która może być w układzie wielostopniowym (podobnie jak pompy powierzchniowe), z wirnikiem pojedynczym lub w specyficznych wariantach z hydrauliką śrubową.
Pompy w tej wersji dedykowane są do montażu na zbiorniku z cieczą pompowaną (część hydrauliczna zanurzona w cieczy, silnik nad zbiornikiem).
Układ hydrauliczny w wersji wielostopniowej jest bardzo podobny do wcześniej opisanych pomp powierzchniowych. Różnica polega na zastąpieniu podstawy dolnej specjalnym koszem ssącym z perforacjami ograniczającymi „zasysanie” zanieczyszczeń. Górny łącznik również zawiera uszczelnienie mechaniczne lub simmering oraz sprzęgło do połączenia z silnikiem. Dodatkowo górny łącznik posiada kołnierz montażowy do przytwierdzenia pompy na zbiorniku oraz króciec tłoczny pompy.
Mniejsze pompy o niewielkiej mocy mogą występować w wersji monoblokowej, gdzie nie ma połączenia napędu poprzez sprzęgło, a cała hydraulika zbudowana jest na przedłużonym wale wychodzącym z silnika.
Pompy pionowe mogą występować również z różnego rodzaju wirnikami pojedynczymi – są to pompy dedykowane do cieczy bardziej zanieczyszczonych.
W większości przypadków część hydrauliczna jest dostępna w kilku wariantach długości lub jest regulowana za pomocą dodawania tzw. pustych sekcji, aby osiągnąć żądaną długość zanurzenia. W specjalnych przypadkach można zastosować tzw. pionowe pompy wałowe, które mogą pobierać ciecz z dużych głębokości nawet do kilku metrów.
Pompy pionowe z zatapialną hydrauliką stosowane są powszechnie w branży obróbki metali do dystrybucji chłodziwa, jako pompy opróżniające różnego rodzaju zbiorniki lub jako pompy procesowe na lakierniach przemysłowych lub firmach z branży galwanicznej.
Zastosowanie pomp pionowych wielostopniowych jest bardzo wszechstronne z uwagi na duży wybór różnych konstrukcji, dostępności wielu wariantów wydajnościowych i materiałowych pomp. W zależności od wielkości i konstrukcji pompy dostępne są przyłącza kołnierzowe, gwintowane lub systemowe takie jak Victualic lub Oval. Pompy pionowe to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie mamy ograniczone miejsce montażowe, konieczność pompowanie cieczy o podwyższonej temperaturze, konieczność zachowania pracy ciągłej lub wytworzenia wysokich ciśnień.