Jaki przewód do pompy głębinowej wybrać?
/ autor: ekopomp / 20.07.2016

Jak dobrać przewód do pompy głębinowej?

Kupując pompę głębinową, w standardowej wersji dostaniemy zestaw hydrauliczny (czyli pompę) z silnikiem oraz fabrycznym przewodem zasilającym, najczęściej o długości 1,5-2 metra (długość kabla zależy od producenta pomp). Do praktycznego zastosowania pompy w studni, kabel należy przedłużyć. Jak to prawidłowo wykonać i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  1. Standardowa długość przewodu do pomp głębinowych
  2. Jaki kabel do pompy głębinowej?
  3. Jaki przewód do pompy jednofazowej lub trzyfazowej?
  4. Schemat elektryczny podłączenia kabla do pompy głębinowej
  5. Podpowiadamy, jak przedłużyć kabel do pompy głębinowej

Na rynku dostępnych jest obecnie wielu producentów pomp głębinowych, oferujących urządzenia o bardzo szerokim spektrum parametrów osiąganych. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania pompy zarówno pod względem ciśnienia, jak i wydajności tak, aby zakupiony produkt idealnie spełniał nasze oczekiwania.Osiągane parametry hydrauliki powiązane są bezpośrednio z mocą zainstalowanego silnika.

Standardowa długość przewodu do pomp głębinowych

Wybierając odpowiednią pompę i moc silnika, warto również zwrócić uwagę na kabel zasilający, który wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem pomp głębinowych i musi spełniać kilka istotnych parametrów, aby zapewnić bezpieczną i poprawną pracę urządzenia.

Zazwyczaj przy zakupie pompy głębinowej, kabel zasilający wychodzący z silnika jest stosunkowo krótki (ok. 1,5 m) i wymaga przedłużenia do wymaganej przez klienta długości w zależności od tego, na jakiej głębokości mamy zwierciadło wody w studni.

Oczywiście dostępne są również gotowe pompy z fabrycznymi przewodami o długości ok. 15-20 metrów.

Jaki kabel do pompy głębinowej?

Przewody stosowane do zasilania pomp zatapialnych/głębinowych powinny mieć jasno określoną specyfikację producenta, świadczącą o przystosowaniu przewodu do pracy w wodzie. Taka specyfikacja określa na jakiej głębokości przewód może zostać zanurzony, przez jaki czas oraz czy wymaga on okresowego suszenia.

Jakie kable do pomp głębinowych są dostępne na rynku? Najczęściej spotykanymi oznaczeniami przewodu są: 

  • 07RN8-F, które oznacza przewód o izolacji gumowej, w powłoce ze specjalnej wodoodpornej mieszanki (N8),
  • OGŁ – przewód o izolacji i oponie gumowej do silników głębinowych (GŁ).

Jaki przewód do pompy jednofazowej lub trzyfazowej?

Podstawowymi wyznacznikami do doboru odpowiedniego przewodu do pompy głębinowej jest moc zainstalowanego silnika, jego napięcie oraz wymagana długość przewodu. Opisane parametry decydują o prawidłowym przekroju żył kabla zasilającego.

Dla przykładu

Kabel do silnika o mocy 1,1 kW i zasilaniu 230V o przekroju 4×1,5 mm2 może mieć maksymalną długość 38 m, ten sam kabel dla silnika 1,1 kW o zasilaniu 400V może mieć maksymalną długość 262 m. Przekroczenie tych długości grozi spadkiem napięcia oraz przegrzewaniem się przewodów.

Dla większych długości należy zwiększać średnicę przekroju żył kabla według odpowiednich tabel doboru.

Schemat elektryczny podłączenia kabla do pompy głębinowej

Połączenie przewodów do pomp głębinowych w miejscu przedłużenia kabla fabrycznego realizujemy za pomocą muf połączeniowych dedykowanych do pracy w wodzie i zapewniających szczelne połączenie.

Poszczególne żyły kabla łączymy specjalnymi zaciskami z zachowaniem odpowiedniej kolorystyki żył.

W przypadku pomp z zasilaniem jednofazowym (230V), niekiedy występuje konieczność podłączenia na końcu przewodu zasilającego puszki rozruchowej, w której znajduje się kondensator, zabezpieczenie termiczne oraz przełącznik on-off.

Podłączenie pompy głębinowej

Podłączenie pompy głębinowej Speroni – schemat elektryczny

Podpowiadamy, jak przedłużyć kabel do pompy głębinowej

Prawidłowe podłączenie kabli do pomp głębinowych należy wykonać za pomocą hermetycznej mufy żywicznej. Łączenie to można wykonać samodzielnie, korzystając z dostępnych na rynku specjalnych zestawów – mufa żywiczna CELLPACK, lub zlecić to specjaliście / dostawcy pompy.

Bardzo ważne jest, by podłączenie wykonać prawidłowo. Mufa musi być hermetyczna, a połączenie poszczególnych żył staranne – tylko wówczas mamy pewność co do bezpieczeństwa podczas pracy. Chaotyczne połączenie przewodów może doprowadzić do ich zawilgocenia, a w konsekwencji do uszkodzenia silnika elektrycznego.

W Ekopomp możesz nabyć przewód elektryczny OGŁ o potrzebnej długości oraz zestaw do łączenia kabla – mufę żywiczną M11 EG/UE CELLPAK (bez tulei do zaciskania kabla). Jeśli jednak nie masz pewności, jak samodzielnie przedłużyć kabel do pompy głębinowej, możesz skorzystać z opcji przedłużenia w naszym serwisie Ekopomp.