/ autor: ekopomp / 20.07.2016

Jak dobrać przewód do pompy głębinowej?

Kupując pompę głębinową, w standardowej wersji dostaniemy zestaw hydrauliczny (czyli pompę) z silnikiem oraz fabrycznym przewodem zasilającym, najczęściej o długości 1,5-2 metra (długość kabla zależy od producenta pomp). Do praktycznego zastosowania pompy w studni, kabel należy przedłużyć. Jak to prawidłowo wykonać i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jaki przewód do pompy głębinowej?

Przewody stosowane do zasilania pomp zatapialnych/głębinowych powinny mieć jasno określoną specyfikację producenta, świadczącą o przystosowaniu przewodu do pracy w wodzie. Taka specyfikacja określa, na jakiej głębokości przewód może zostać zanurzony, przez jaki czas oraz czy wymaga on okresowego suszenia. Typowe oznaczenie przewodu  H07RN8-F oznacza przewód o izolacji gumowej, w powłoce ze specjalnej wodoodpornej mieszanki (N8). OGŁ – przewód o izolacji i oponie gumowej do silników głębinowych (GŁ).

Należy również dobrać przewód o odpowiednim przekroju żył, oraz odpowiednim znamionowym napięciu izolacji np. 450/750V lub 0,6/1kV. Przekrój żył dobiera się biorąc pod uwagę obciążalność prądową długotrwałą (parametrem jest tutaj prąd znamionowy pompy) oraz dopuszczalny spadek napięcia zasilania pompy (parametrem jest tutaj długość przewodu).

Mufa. Szczelne złącze

Prawidłowe łączenie kabli należy wykonać za pomocą hermetycznej mufy żywicznej. Łączenie to można wykonać samodzielnie, korzystając z dostępnych na rynku specjalnych zestawów – mufa żywiczna CELLPACK, lub zlecić to specjaliście / dostawcy pompy. Bardzo ważne jest, by łączenie wykonać prawidłowo. Mufa musi być hermetyczna – tylko wówczas mamy pewność co do bezpieczeństwa.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie mogą Państwo nabyć przewód elektryczny OGŁ o potrzebnej długości oraz zestaw do łączenia kabla – mufa żywiczna M11 EG/UE CELLPAK.