Pompy obiegowe

Pompy obiegowe

Edur CB

Pompy do wody Grundfos

Grundfos ALPHA 2

Pompy do wody Grundfos

Grundfos ALPHA1 L

Pompy do wody Grundfos

Grundfos ALPHA3

Pompy do wody Grundfos

Grundfos MAGNA3

Pompy obiegowe

Grundfos TP

Pompy obiegowe

Grundfos TPE

Pompy obiegowe

LFP PWr

Pompy do wody Lowara

Lowara ecocirc® Basic / PREMIUM

Pompy obiegowe oraz pompy cyrkulacyjne to pompy, których zasadniczym zadaniem jest wywołanie stałego przepływu w instalacji (obiegów zamkniętych). Wykorzystywane są głównie w instalacjach grzewczych lub chłodniczych, ale znajdują również zastosowanie w instalacjach przemysłowych. Pompy obiegowe stosowane są do zasilania danej części instalacji w medium o sprecyzowanej temperaturze, mogą pracować okresowo lub w trybie pracy ciągłej.

Pompy obiegowecyrkulacyjne zazwyczaj stosowane są w układach grzewczych lub chłodniczych, mają zapewniać stały przepływ medium w instalacji i utrzymywać przy tym stałą zadaną temperaturę (wymuszanie grzania/chłodzenia elementu roboczego poprzez przepływ). Pompy obiegowe dostępne są w różnych wariantach wielkościowych oraz w różnych wersjach wykonania materiałowego.

Konstrukcja pompy obiegowe

Na rynku dostępnych jest wiele pomp obiegowych czołowych producentów, jednak w tej dziedzinie pomp rozróżniamy dwa główne rodzaje konstrukcyjne pomp obiegowych.

W większości przypadków obiegowe pompy dostępne na rynku to konstrukcje bezdławicowe – mowa tu o wszystkich pompach do małych i średnich instalacji. Dławnica (uszczelnienie mechaniczne) stosowane jest w pompach obiegowych o większych wydajnościach, czyli pompach do zastosowania przemysłowego.

Konstrukcja pomp obiegowych opiera się na kilku podstawowych elementach:

Pompa obiegowa z płynną regulacją obrotów silnika

Głównym zadaniem zastosowania płynnej regulacji obrotów w pompach obiegowych jest zmniejszenie kosztów energetycznych oraz poboru prądu. Automatyczna regulacja pompy pozwala na dopasowanie parametrów pompy obiegowej do aktualnego zapotrzebowania instalacji. W dużej mierze jest to związane z coraz bardziej rozbudowaną automatyką instalacji (czujniki, zawory regulacyjne, głowice termostatyczne) pozwalającą na ciągłą kontrolę układu oraz dopasowywanie pracy urządzeń do aktualnych potrzeb.

Wielostronne zastosowanie pomp obiegowych

Pompy obiegowe znajdują zastosowanie głównie w układach zamkniętych, takich jak instalacje grzewcze, obiegi kotłowe, ogrzewanie podłogowe, węzły ciepłownicze, instalacje ciepłej wody użytkowej, instalacje chłodnicze. Głównymi odbiorcami są firmy instalacyjne instalacji sanitarnych (woda, centralne ogrzewanie, kotłownie ), w większej skali firmy przemysłowe, w których istnieją instalacje wody technologicznej lub instalacje chłodnicze.

Kluczowe kroki w doborze pompy obiegowej

W każdej instalacji dwa parametry, tj. wydajność pompy oraz wysokość podnoszenia (wymagane ciśnienie za pompą), są podstawą do doboru odpowiedniego modelu pompy obiegowej.

W instalacjach grzewczych lub chłodniczych, gdzie pompy pracują w układach zamkniętych, wyznaczenie odpowiedniej wydajności pompy obiegowej oblicza się na podstawie mocy zainstalowanej urządzeń grzewczych/chłodniczych oraz różnicy temperatur medium powstającej podczas krążenia w instalacji.

Wysokość podnoszenia pompy obiegowej z kolei kalkulowana jest na podstawie obliczonych strat ciśnienia w instalacji (suma strat liniowych oraz strat miejscowych instalacji). Mówiąc inaczej – pompa cyrkulacyjna ma za zadanie jedynie wymusić przepływ w instalacji. I aby to zrobić, pompa musi wytwarzać na tyle duże ciśnienie, żeby pokonać wszystkie straty ciśnienia wynikające z przepływu wody przez instalację.

Duże pompy obiegowe na cele przemysłowe dobierane są zazwyczaj według indywidualnych projektów i potrzeb inwestora.

Pompa obiegowa – dobór i dystrybucja

Oferta naszej firmy obejmuje pompy obiegowe producentów Grundfos, Lowara, LFP, Wilo i innych. Szeroki zakres zastosowań proponowanych przez nas pomp obiegowych sprawia, że urządzenia z tej kategorii są w stanie sprostać różnorodnym wymaganiom aplikacji.

Jeśli zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej pompy obiegowej, skontaktuj się z naszymi doradcami ds. technicznych. Nasz zespół specjalistów chętnie udzieli szczegółowych informacji na temat dostępnych opcji, dopasowując je do Twoich konkretnych potrzeb.