EKOPOMP > Pompy obiegowe
Pompy obiegowe
Pompy do wody Grundfos
Pompy do wody Lowara
Pompy obiegowe oraz pompy cyrkulacyjne to pompy, których zasadniczym zadaniem jest wywołanie stałego przepływu w instalacji (obiegów zamkniętych). Wykorzystywane są głównie w instalacjach grzewczych lub chłodniczych, ale znajdują również zastosowanie w instalacjach przemysłowych. Pompy obiegowe stosowane są do zasilania danej części instalacji w medium o sprecyzowanej temperaturze, mogą pracować okresowo lub w trybie pracy ciągłej.
Pompy obiegowe – cyrkulacyjne zazwyczaj stosowane są w układach grzewczych lub chłodniczych, mają zapewniać stały przepływ medium w instalacji i utrzymywać przy tym stałą zadaną temperaturę (wymuszanie grzania/chłodzenia elementu roboczego poprzez przepływ). Pompy obiegowe dostępne są w różnych wariantach wielkościowych oraz w różnych wersjach wykonania materiałowego.
Na rynku dostępnych jest wiele pomp obiegowych czołowych producentów, jednak w tej dziedzinie pomp rozróżniamy dwa główne rodzaje konstrukcyjne pomp obiegowych.
W większości przypadków obiegowe pompy dostępne na rynku to konstrukcje bezdławicowe – mowa tu o wszystkich pompach do małych i średnich instalacji. Dławnica (uszczelnienie mechaniczne) stosowane jest w pompach obiegowych o większych wydajnościach, czyli pompach do zastosowania przemysłowego.
Głównym zadaniem zastosowania płynnej regulacji obrotów w pompach obiegowych jest zmniejszenie kosztów energetycznych oraz poboru prądu. Automatyczna regulacja pompy pozwala na dopasowanie parametrów pompy obiegowej do aktualnego zapotrzebowania instalacji. W dużej mierze jest to związane z coraz bardziej rozbudowaną automatyką instalacji (czujniki, zawory regulacyjne, głowice termostatyczne) pozwalającą na ciągłą kontrolę układu oraz dopasowywanie pracy urządzeń do aktualnych potrzeb.
Pompy obiegowe znajdują zastosowanie głównie w układach zamkniętych, takich jak instalacje grzewcze, obiegi kotłowe, ogrzewanie podłogowe, węzły ciepłownicze, instalacje ciepłej wody użytkowej, instalacje chłodnicze. Głównymi odbiorcami są firmy instalacyjne instalacji sanitarnych (woda, centralne ogrzewanie, kotłownie ), w większej skali firmy przemysłowe, w których istnieją instalacje wody technologicznej lub instalacje chłodnicze.
W każdej instalacji dwa parametry, tj. wydajność pompy oraz wysokość podnoszenia (wymagane ciśnienie za pompą), są podstawą do doboru odpowiedniego modelu pompy obiegowej.
W instalacjach grzewczych lub chłodniczych, gdzie pompy pracują w układach zamkniętych, wyznaczenie odpowiedniej wydajności pompy obiegowej oblicza się na podstawie mocy zainstalowanej urządzeń grzewczych/chłodniczych oraz różnicy temperatur medium powstającej podczas krążenia w instalacji.
Wysokość podnoszenia pompy obiegowej z kolei kalkulowana jest na podstawie obliczonych strat ciśnienia w instalacji (suma strat liniowych oraz strat miejscowych instalacji). Mówiąc inaczej – pompa cyrkulacyjna ma za zadanie jedynie wymusić przepływ w instalacji. I aby to zrobić, pompa musi wytwarzać na tyle duże ciśnienie, żeby pokonać wszystkie straty ciśnienia wynikające z przepływu wody przez instalację.
Duże pompy obiegowe na cele przemysłowe dobierane są zazwyczaj według indywidualnych projektów i potrzeb inwestora.
Oferta naszej firmy obejmuje pompy obiegowe producentów Grundfos, Lowara, LFP, Wilo i innych. Szeroki zakres zastosowań proponowanych przez nas pomp obiegowych sprawia, że urządzenia z tej kategorii są w stanie sprostać różnorodnym wymaganiom aplikacji.
Jeśli zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej pompy obiegowej, skontaktuj się z naszymi doradcami ds. technicznych. Nasz zespół specjalistów chętnie udzieli szczegółowych informacji na temat dostępnych opcji, dopasowując je do Twoich konkretnych potrzeb.