Elektryczne pompy membranowe

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Libellula 1-3″

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Libellula 1-4″

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Microlib

Elektryczne pompy membranowe

Caffini SuperMicrolib 2″

Pompa membranowa to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń w technice pompowej dzięki swojej wszechstronności zastosowania, możliwości konfigurowania materiałów, z jakich są wykonane pompy, oraz prostej eksploatacji i obsłudze. Pompy membranowe najczęściej skonfigurowane są z napędem pneumatycznym, jednak z uwagi na wysokie koszty wytworzenia i dystrybucji sprężonego powietrza często jest to problem dla zastosowania tego rodzaju pompy w aplikacji.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem elektrycznej pompy membranowej, czyli pompy membranowej z zasilaniem elektrycznym. Pompy membranowe z silnikami elektrycznymi zachowują wszystkie swoje cechy konstrukcyjne, takie jak możliwość zasysania medium, możliwość pracy na sucho czy tłoczenie mediów o podwyższonej gęstości.

Niestety elektryczna pompa membranowa jest droższa w stosunku do silnika pneumatycznego. Wynika to głównie z konieczności zastosowania odpowiedniego mechanizmu do przełożenia mocy z wału napędowego silnika na przekładnię i mechanizm wprawiający w ruch membranę (membrany) pompy.

Silnik w elektrycznej pompie membranowej

Moc silnika elektrycznego zastosowanego w pompie membranowej dedykowana jest na podstawie rozmiarów korpusu pompy, tłoczonego medium oraz wymaganych parametrów ciśnieniowych na wylocie pompy. Dużą zaletą napędu elektrycznego w pompie membranowej jest możliwość sterowania pracą silnika za pomocą przetwornicy częstotliwości (falownika). Sterowanie prędkością obrotową silnika elektrycznej pompy membranowej pozwala na kontrolowanie i regulowanie przepływu pompowanej cieczy przez pompę i elastyczne dopasowywanie pracy całej instalacji do aktualnie wymaganych potrzeb.

Pompy membranowe elektryczne mogą być również wyposażone w różnego rodzaju czujniki, np. czujnik uszkodzenia membrany, co pozwala na stałą kontrolę pracy pompy.

Elektryczna pompa membranowa – zastosowanie

Pompy membranowe z napędem elektrycznym stosowane są wszędzie tam, gdzie wymaga tego charakter instalacji i rodzaj pompowanej cieczy, a nie ma możliwości zapewnienia dostępu do instalacji sprężonego powietrza do zasilania napędu pneumatycznego. Możliwość konfiguracji materiału korpusu oraz materiału membran z jakiego wykonana jest pompa membranowa elektryczna zapewnia szerokie spektrum dopasowania urządzenia dla różnych branż przemysłu takich jak budownictwo, przemysł farmaceutyczny, chemiczny, spożywczy czy automotive.

Dobór elektrycznych pomp membranowych

Elektryczne pompy membranowe są dostępne są w różnych wielkościach hydraulicznych od 1” do 3-4”, w zależności od konstrukcji mogą to być pompy dwumembranowe lub z jedną membraną tłoczną.
Dobór i możliwości zastosowania pompy membranowej elektrycznej powinny być zawsze skonsultowane z działem technicznym po opisaniu aplikacji, w której ma zostać zastosowana.