Pompy dozujące do chloru

Pompy dozujące

AQUA HC100

Pompy basenowe

AQUA HC150

Pompy dozujące

AQUA HC151 pH Rx

Pompy dozujące

AQUA HC151 Pl mA

Pompy dozujące

AQUA HC200+ CST

Pompy dozujące

AQUA HC200+ MULTI

Pompy dozujące

AQUA HC200+ pH Rx

Pompy dozujące

AQUA HC897

Pompy dozujące

AQUA HC899

Woda w przyrodzie

Woda jest jednym z podstawowych elementów warunkującym występowanie życia na ziemi. Szacuje się, że nasza planeta w ponad 70% składa się z wody, z czego niewielką część stanowią wody słodkie, a tylko 1% wody nadaje się do spożycia.

W zależności od przeznaczenia wody, musi być ona poddawana różnego rodzaju procesom uzdatniania, wśród których wyróżnić należy proces dezynfekcji, mający na celu utrzymanie odpowiedniej jakości mikrobiologicznej.  

Dezynfekcja wody – metody

Mówiąc o zanieczyszczeniach mikrobiologicznych, z którymi najczęściej spotykamy się w wodach, mamy na myśli różnego rodzaju bakterie, wirusy czy pierwotniaki. W celu pozbycia się tych niepożądanych zanieczyszczeń stosuje się różnego rodzaju metody dezynfekcji wody. Najpopularniejszymi metodami dezynfekcji występującymi powszechnie w instalacjach są: ozonowanie, promieniowanie UV oraz dozowanie różnego rodzaju środków chemicznych na bazie chloru. Najpopularniejszymi preparatami są z kolei podchloryn sodu oraz dwutlenek chloru.

To właśnie chlor jest najczęściej stosowanym środkiem do dezynfekcji wody, ponieważ jako jedyny zabezpiecza ją przed wtórnym skażeniem w sieciach wodociągowych. Ważne jest, żeby pompy dozujące chlor dostarczały go możliwie w minimalnej dawce, ale zapewniającej odpowiednią jakość wody nie tylko na stacji uzdatniania, ale również na całej magistrali przesyłowej, aż po punkt czerpalny w miejscu wykorzystania.

Dezynfekcja wody – rozwiązania techniczne

W dobie ciągle rozwijającej się automatyzacji procesów ciężko sobie wyobrazić ręczne dozowanie środków chemicznych, w tym również chloru do wody. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia mniej lub bardziej zaawansowane technicznie, wśród których zdecydowanie najbardziej popularne są pompy dozujące do chloru.

Czym powinna charakteryzować się odpowiednia pompa dozująca do chloru – na takie pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ dobierając właściwe urządzenie trzeba zwrócić uwagę na:

Układy dozujące z wykorzystaniem pomp dozujących do chloru

Przy doborze pompy dozującej zawsze warto zastanowić się jakie dodatkowe wyposażenie będzie nam potrzebne, żeby zbudować system dozowania. W takich układach dozujących poza pompą dozowania chloru zazwyczaj występują jeszcze zbiorniki roztworowe, zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem w postaci samej sondy poziomu lub zawory stopowego z sondą poziomu czy lancy ssącej, mieszadła ręczne lub elektryczne.

Wiele instalacji wymaga zastosowania bardziej rozbudowanych układów dozujących (np. instalacje basenowe), w których wymagana jest stała kontrola oraz regulacja poziomu chloru w wodzie. W takich instalacjach pompa dozująca do chloru stanowi tylko jedno z ogniw układu dozowania.

Pompy dozujące do chloru – dobór urządzeń

Dobór odpowiedniej pompy dozującej do chloru jest tematem złożonym i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy technicznej w zakresie mechaniki cieczy, hydrauliki, automatyki oraz odporności chemicznej materiałów. W celu upewnienia się co do prawidłowości doboru urządzeń lub pomocy technicznej z doborem zachęcamy do kontaktu z naszymi technikami wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie, którzy służą pomocą od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.