Pompy dozujące Grundfos

Pompy dozujące

Grundfos DDA

Pompy dozujące

Grundfos DDC

Pompy dozujące

Grundfos DDE

Pompy dozujące

Grundfos DME

Pompa dozująca co to jest?

Pompa dozująca to urządzenie służące do dostarczania płynnego środka chemicznego w ściśle określonej dawce w konkretne miejsce w instalacji. Każde z takich urządzeń ma określone indywidualne parametry hydrauliczne (wydajność maksymalną, ciśnienie pracy) oraz możliwości regulacji parametrów pracy. Regulacja pracy pompy w zależności od producenta i wybranego modelu może odbywać się na wiele sposobów. Pompy mogą mieć również różne wykonanie elementów roboczych, które powinno być każdorazowo dobierane do konkretnego środka chemicznego. Obecnie obserwujemy stale rosnący asortyment tego typu urządzeń różnych producentów, wśród których jednym z najbardziej popularnych jest firma Grundfos.

Pompy dozujące Grundfos

Firma Grundfos jest jedną z najstarszych firm w Europie związaną z technika pompową. Od lat dostarcza na światowe rynki różnego rodzaju pompy o bardzo szerokim zastosowaniu w tym pompy dozujące. To, co wyróżnia pompy dozujące Grundfos spośród wszystkich innych dostępnych urządzeń, to napęd. Urządzenia te jako jedne z nielicznych napędzane są silnikiem krokowym. Dzięki takiej konstrukcji mamy możliwość dozowania bardzo małych dawek środka chemicznego oraz bardzo precyzyjnego ustawienia tej dawki.

Podstawowe modele pomp dozujących Grundfos można podzielić na 3 grupy produktów różniących się od siebie możliwościami regulacji pracy pompy. Są to modele DDE, DDC oraz DDA. W każdej z tych grup mamy do dyspozycji kilka modeli pomp Grundfos o różnych parametrach hydraulicznych, czyli maksymalnej wydajności oraz maksymalnym ciśnieniu pracy. Istnieje jeszcze jedna grupa – pompy dozujące Grundfos DME, które jak się przyjęło są przeznaczone do dozowania środków chemicznych w dużych objętościach. Wydajność pomp dozujących Grundfos DME sięga 940 l/h.

Typy pomp dozujących Grundfos

W zależności od wybranego modelu pompy dozującej Grundfos mamy różne możliwości konfiguracji pracy urządzenia.

Pompy dozujące Grundfos DDE

Pompy dozujące Grundfos DDE to niskobudżetowy typoszereg pomp dozujących z podstawowymi funkcjami i analogowym sterowaniem. W tej grupie mamy do wyboru 2 modele różniące się parametrami hydraulicznymi. Pompy te mogą pracować w sposób stały z ustawioną za pomocą potencjometru wydajnością (wersja P) lub mogą dodatkowo posiadać funkcję sterowania sygnałami impulsowymi w trybie 1:N (wersja B). Wersja B posiada również możliwość zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem.

Pompy dozujące Grundfos DDC

Pompy Grundfos DDC to przyjazny dla użytkownika model pomp dozujących Grundfos posiadający wyświetlacz, co znacznie ułatwia programowanie pompy, oraz standardowe wejścia i wyjścia. W przypadku tego modelu mamy do dyspozycji 3 urządzenia o różnych parametrach hydraulicznych oraz 2 wersje różniące się możliwościami programowymi – A oraz AR. Pompa dozująca Grundfos w wersji A może pracować w sposób stały, może być sterowana za pomocą zewnętrznych sygnałów impulsowych, wyposażona jest w tryb SlowMode (antykawitacja) oraz tryb kalibracji. Posiada również możliwość podłączenia czujników poziomu cieczy w zbiorniku z chemia. Wersja AR posiada taką samą funkcjonalność jak wersja A rozbudowaną dodatkowo o możliwość sterowania sygnałem 0/4-20 mA oraz 2 wyjścia przekaźnikowe.

Pompy dozujące Grundfos DDA

Pompy dozujące Grundfos DDA to typoszereg pomp high-end do najbardziej wymagających zastosowań przemysłowych. W tej grupie pomp mamy 4 urządzenia różniące się parametrami hydraulicznymi oraz 3 wersje różniące się możliwościami programowania oraz komunikacji. Pompa w wersji AR posiada wszystkie funkcje pompy dozującej Grundfos DDC rozbudowane dodatkowo o sterowanie impulsowe dawką oraz przekaźnik dozowania. Posiada ona możliwość zaprogramowania timera dziennego/tygodniowego. Poprzez zastosowanie wyjścia 0/4-20 mA, Genibus oraz Ebox mamy możliwość podłączenia do lokalnej sieci komunikacyjnej. Kolejna wersja tej pompy dozującej Grundfos, czyli FC, dodatkowo zyskała takie funkcje jak system FlowControl (kontrola przepływu) oraz kontroli ciśnienia. Ostatnia i najbardziej rozbudowana wersja FCM może pochwalić się pełną funkcjonalnością swoich poprzedniczek wzbogaconą o pomiar przepływu cieczy oraz funkcję AutoFlowAdapt, czyli adaptację wydajności do zmiennych wartości ciśnienia.

Pompy dozujące Grundfos DMS i DME

Pozostałe i rzadziej wykorzystywane modele pomp dozujących Grundfos, czyli DMS oraz DME, to również urządzenia z najwyższej półki. Opatentowany napęd i mikroprocesorowe sterowanie zapewniają bardzo dokładne dozowanie z niską pulsacją nawet przy cieczach o wysokiej lepkości lub zapowietrzonych. Pompy te zamiast standardowej regulacji długości skoku posiadają automatyczną regulację prędkości silnika krokowego. Funkcjonalność pomp dozujących Grundfos DMS jest zbliżona do Grundfos DDC, a pomp dozujących Grundfos DME do Grundfos DDA. Do dyspozycji mamy 4 modele wśród pomp dozujących Grundfos DMS oraz 9 modeli pomp Grundfos DME różniących się od siebie parametrami hydraulicznymi.

Dobór pompy dozującej Grundfos

Bogata oferta pomp dozujących Grundfos sprawia, że bez wątpienia każdy znajdzie w niej rozwiązanie dla siebie. Z drugiej jednak strony może ona budzić wiele pytań lub wątpliwości, która pompa będzie dla mnie najbardziej odpowiednia, w szczególności wśród początkujących adeptów w dziedzinie dozowania. W każdym z tych przypadków zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Ich wiedza techniczna pozwoli na dobór odpowiedniej pompy do aplikacji. Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.