Pompy dozujące membranowe

Pompy dozujące

AQUA HC100

Pompy basenowe

AQUA HC150

Pompy dozujące

AQUA HC151 pH Rx

Pompy dozujące

AQUA HC151 Pl mA

Pompy dozujące

AQUA HC200+ CST

Pompy dozujące

AQUA HC200+ MULTI

Pompy dozujące

AQUA HC200+ pH Rx

Pompy dozujące

AQUA HC897

Pompy dozujące

AQUA HC899

Dozowanie – co to właściwie oznacza?

Dozowanie to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Mamy z nim do czynienia chociażby przy czynnościach związanych z utrzymaniem czystości w naszych domach lub zakładach pracy.  Producenci środków chemicznych służących do sprzątania bardzo często na etykietach umieszczają informację o dozowaniu prawidłowej ilości produktu. Ale czym właściwie jest dozowanie?

Otóż dozowanie to nic innego jak odmierzenie ściśle określonej porcji produktu i dostarczenie tego produktu w precyzyjnie określone miejsce.

Dozowanie – gdzie się wykorzystuje

Dozowanie to bardzo szerokie pojęcie i wykorzystywane niemalże na każdym kroku w naszym codziennym życiu, ale najczęściej spotykane jest w tematach związanych z wykorzystaniem środków chemicznych. Obcowanie ze środkami chemicznymi niesie za sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, dlatego mając z nimi styczność powinniśmy mieć niezbędną wiedzę techniczną z zakresu eksploatacji.

Tak jak ważna jest sprawa odpowiedniego postępowania ze środkami chemicznymi, tak ważne jest odpowiednie dozowanie tych środków. Oczywiście nie należy popadać w panikę, ponieważ prawdopodobnie nikt nie ucierpi, jeśli wlejemy do wody zbyt dużo koncentratu myjącego, ale w przypadku chemii skoncentrowanych i bardzo żrących wykorzystywanych w zakładach przemysłowych sprawa robi się bardzo poważna.

Do dozowania środków chemicznych wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, wśród których zdecydowanie najpopularniejsze są pompy dozujące.

Pompy dozujące

Pompy dozujące to urządzenia służące do dokładnego dostarczania określonej dawki środka chemicznego do konkretnego miejsca w instalacji. Dzięki zastosowaniu pomp dozujących mamy możliwość automatyzacji całego procesu, ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktu ludzi z tymi środkami oraz, co bardzo ważne, dostarczenie za każdym razem tej samej dawki środka chemicznego do instalacji.

Pompy dozujące są bardzo szeroką grupą produktów i możemy dokonać ich podziału uwzględniając wiele zmiennych. Jednym ze sposobów podziału jest ten na pompy o różnej konstrukcji elementów wykonawczych, a tutaj najpopularniejszymi produktami są:

Membranowe pompy dozujące

Niewątpliwie najczęściej wykorzystywane są membranowe pompy dozujące głównie z uwagi na stosunkowo niską ceną, prostotę konstrukcji i niezawodność działania. W pompach tych pracująca membrana na skutek wykonywania ruchów posuwisto-zwrotnych przetłacza przez głowicę kolejne porcje środka chemicznego. Membranowe pompy dozujące najczęściej napędzane są silnikiem elektrycznym bądź elektromagnesem. W pompach dozujących membranowych element roboczy, czyli membrana, wykonana jest z reguły z tworzyw sztucznych, wśród których króluje teflon (PTFE). To materiał charakteryzuje się bardzo dużą odpornością chemiczną i termiczną, dlatego jest tak bardzo ceniony przez konstruktorów membranowych pomp dozujących. Membrany mogą być w całości wykonane z teflonu lub z elastomerów pokrytych teflonem w części mającej kontakt ze środkiem chemicznym.

Zróżnicowana oferta pomp membranowych dozujących dostępnych na rynku

Membranowe pompy dozujące występują w różnym wykonaniu materiałowym pozwalającym na wykorzystanie produktu nawet w najbardziej wymagających aplikacjach. Mogą one osiągać znaczne wydajności przy zastosowaniu odpowiedniej wielkości membrany i głowicy. Z drugiej strony, kiedy zachodzi potrzeba dozowania bardzo niewielkich dawek środka chemicznego, wykorzystanie pompy dozującej membranowej jest jak najbardziej wskazane. Mogą one mieć bardzo zaawansowane możliwości regulacji pracy, które w połączeniu z napędem w postaci silnika krokowego pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie dawki dozowania. Membranowe pompy dozujące często wyposażone są w możliwość ograniczenia skoku membrany, dzięki czemu możemy dozować mniejsze dawki środka chemicznego w trybie ciągłym. Prosta konstrukcja pomp dozujących membranowych w połączeniu z doborem odpowiedniego wykonania materiałowego sprawia, że urządzenia te wymagają minimalnych i bardzo prostych działań serwisowych w czasie ich eksploatacji.

Membranowe pompy dozujące – dobór urządzeń

Szeroka oferta membranowych pomp dozujących dostępnych na rynku, różnice w wykonaniu materiałowym i w parametrach hydraulicznych sprawiają, że dobór odpowiedniego urządzenia może być kłopotliwy. Jako wyłączny dystrybutor włoskiej marki Aqua Italy w Polsce w ofercie posiadamy szeroką gamę pomp dozujących membranowych AQUA HC o różnym zastosowaniu, części zamienne oraz akcesoria. W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z doborem urządzenia zapraszamy do kontaktu.