Pompy membranowe pneumatyczne

Pompy membranowe

ARO EXP 1″–3″

Pompy membranowe

ARO EXP 1/4’’–3/4”

Pompy membranowe

ARO Pro 1″–3″

Pompy membranowe

ARO Pro 1/4″–3/4″

Pompy AODD

Debem BOXER

Pompy chemoodporne

Debem CUBIC 15

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 100

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 150

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 251

Pompy membranowe pneumatyczne w dziedzinie transportu płynów i zastosowań przemysłowych są niezawodnym urządzeniem, które cechuje wszechstronność. Ich napęd stanowi sprężone powietrze, dzięki czemu przemieszczają pompowane medium.

Głównym zastosowaniem jest przemysł, w tym zakłady przetwórstwa chemicznego, zakłady produkujące farby, kosmetyki, jedzenie czy leki, a także zakłady oczyszczania ścieków i wiele innych. Pneumatyczne pompy membranowe odgrywają niezastąpioną rolę w niezliczonej liczbie gałęzi przemysłu. Dzięki swojej konstrukcji mogą pompować produkty lepkie, zawierające cząstki stałe w zawiesinie, medium ścierne, o wysokiej łatwopalności czy ciecze napowietrzone.

Jak działa pneumatyczna pompa membranowa?

Mechanizm pompy membranowej pneumatycznej jest prosty. Składa się z elastomerowej membrany, która służy jako bariera pomiędzy pompowaną cieczą a powietrzem pneumatycznym. W momencie, kiedy sprężone powietrze jest wprowadzane z jednej strony komory, membrany uginając się oraz wytwarzają siłę ssącą, dzięki czemu wciągają płyn do pompy. Następnie ruch membrany wyrzuca płyn przez otwór tłoczny.

Pneumatyczna pompa membranowa składa się z dwóch komór, pomiędzy którymi znajduje się wspomniana wcześniej elastyczna membrana. Komory te posiadają zawory zwrotne (zwykle są to zawory kulowe), znajdujące się po stronie dopływowej i tłocznej. Elastyczne membrany są wykonane z szerokiej gamy materiałów (PTFE, Neoprene, Santoprene, EPDM), dobierane tak, aby były odporne chemicznie w stosunku do medium. Wykonanie materiałowe pozostałych części pompy membranowej także zależy od zgodności chemicznej medium z danym materiałem. Najczęściej wykorzystuje się polipropylen, PVDF, stal nierdzewną AISI316 lub AISI304 oraz wiele innych. Konstrukcja pompy zapewnia minimalne tarcie i zużycie, zwiększając żywotność i niezawodność nawet w trudnych warunkach pracy.

Zalety konstrukcyjne

Pneumatyczne pompy membranowe zawdzięczają swojej budowie naturalną zdolność zasysania. Zdolność ta pozwala na usunięcie powietrza z przewodu ssawnego oraz natychmiastowe rozpoczęcie pompowania cieczy. Także dzięki ich konstrukcji, mogą krótkookresowo pracować na sucho bez uszkodzeń, co czyni je idealnymi do zastosowań, w których wymagana jest praca przerywana lub zmienne natężenia przepływu.

Regulacja przepływu pneumatycznej pompy membranowej odbywa się bezstopniowo poprzez ciśnienie powietrza. Dzięki zintegrowanemu tłumikowi pompy membranowe napędzane sprężonym powietrzem charakteryzują się niską emisją hałasu. Każdą pompę można łatwo zdemontować w celu czyszczenia. Szeroka gama akcesoriów, takich jak tłumiki pulsacji, regulatory ciśnienia z zespołem filtrującym, liczniki skoków i armatura, gwarantuje bezpieczne użytkowanie pomp.

Pneumatyczne pompy membranowe w ofercie EKOPOMP

W naszym stałym asortymencie znajdziesz przede wszystkim pompy membranowe pneumatyczne takich producentów jak SandPIPER, Debem, ARO, LaFonte, FLUIMAC, Versa-Matic i wielu innych.

W celu doboru odpowiedniej pompy membranowej, oryginalnych części zamiennych i akcesoriów lub otrzymania odpowiedzi na inne pytania, zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym.