Pompy membranowe z podwójną membraną

Pompy membranowe

ARO EXP 1″–3″

Pompy membranowe

ARO EXP 1/4’’–3/4”

Pompy membranowe

ARO Pro 1″–3″

Pompy membranowe

ARO Pro 1/4″–3/4″

Pompy AODD

Debem BOXER

Pompy chemoodporne

Debem CUBIC 15

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 100

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 150

Pompy AODD

Debem FOODBOXER 251

Wszechstronność zastosowań oraz różne wykonania materiałowe sprawiają, że pompy membranowe z podwójną membraną są szeroko stosowane w przemyśle. Warto podkreślić, że wyróżniają się przy tym niezawodnością. 

Jak wybrać najlepszą pompę z podwójna membraną dla aplikacji przemysłowej?

W celu wyboru najlepszej pompy membranowej z podwójną membraną należy rozważyć pięć kluczowych aspektów, które zwięźle przeanalizowaliśmy poniżej.

1.  Rodzaj cieczy

Właściwości fizykochemiczne medium to bardzo ważna kwestia. Ciecze o wysokiej lepkości będą wymagały specjalnych pomp membranowych, w których zastosowanie podwójnej membrany pozwala na pracę z takimi cieczami. Z kolei medium, które zawiera cząstki ścierne, wymaga odpowiedniego wykonania materiałowego wewnętrznych elementów, które będzie odporne na ścieranie, oraz specjalnej  konstrukcji urządzenia np. zastosowanie zaworów klapowych. Niezwykle ważne jest również przeanalizowanie składu chemicznego cieczy oraz sprawdzenie wskaźnika pH. Dział techniczny producenta, bazując na wiedzy i doświadczeniu w doborze pomp membranowych bez problemu wskaże odpowiedni materiał wykonania urządzenia, który zapewni kompatybilność chemiczną z pompowanym medium. 

2.  Wymagane natężenie przepływu

Drugim aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest to jaką objętość płynu chcemy przepompować w danym przedziale czasowym, czyli oczekiwana wydajność. Na jej podstawie dobiera się odpowiedni rozmiar pompy membranowej z podwójną membraną.

3. Warunki instalacji

Aby dobrać odpowiednią pompę membranową z podwójną membraną, należy przeanalizować instalację po stronie ssawnej oraz tłocznej. Straty instalacji oraz wysokość zasysania medium czy lepkość mogą znacznie wpłynąć na parametry, jakie uzyskamy po stronie tłocznej naszego urządzenia. Wysoka lepkość pompowanej cieczy może zmniejszyć ciśnienie po stronie tłocznej, dlatego ważne jest przyjęcie odpowiedniej poprawki na parametry fizykochemiczne medium w celu wyboru odpowiedniego urządzenia.

4. Temperatura cieczy oraz środowiska pracy

Temperatura jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniej pneumatycznej pompy membranowej z podwójną membraną, gdyż może ona wpływać na wydajność, materiały konstrukcyjne oraz niezawodność urządzenia. Zbyt wysoka temperatura może powodować przedwczesne zużycie lub awarię podwójnych membran lub zaworów. Ponadto warto podkreślić, że wysokie temperatury oddziałują na silnik pneumatyczny i mogą powodować zmniejszenie wydajności oraz zwiększenie zużycie energii. Wybierając pompę membranową z membraną podwójną należy sprawdzić, do jakiego zakresu temperaturowego cieczy została zaprojektowana dana pompa. Niektóre pompy z podwójną membraną mogą tłoczyć płyny o ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach.

5. Certyfikaty

Niektóre aplikacje oraz środowiska pracy wymagają, aby stosowane urządzenia miały specjalistyczne certyfikaty i wykonania. Dla środowisk, w których mogą wystąpić wybuchy, np. sektor górniczy czy petrochemiczny, wymagana jest certyfikacja urządzeń ATEX. Certyfikat IECEx świadczy o zgodności z normami Ex i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i niezawodność w przypadku pracy w strefach wysokiego ryzyka. Z kolei w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym wymagana jest certyfikacja FDA (Food & Drug Administration), która potwierdza, że wykorzystane w konstrukcji pompy membranowej z podwójną membraną materiały są dopuszczone do bezpiecznego użycia z żywnością oraz surowcami farmaceutycznymi. Określone certyfikaty są wymagane przepisami prawa w danym kraju oraz poprzez wewnętrzne regulacje i dyrektywny zakładów przemysłowych.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej pompy membranowej z podwójną membraną pozwala na wysoką wydajność i niezawodność w wielu gałęziach przemysłu.

Jako bezpośredni importer pomp Debem, oferujemy stały dostęp do pomp membranowych z oraz części zamiennych w Polsce. Zapraszamy do osobistych konsultacji celem wyboru odpowiedniej pompy membranowej z podwójną membraną we Wrocławiu.

Skontaktuj się z nami i znajdź z nami pompę membranową z podwójną membraną czołowych europejskich producentów. Firma Ekopomp oferuje szeroki asortyment membranowych pomp z podwójną membraną z zaworami kulowymi Versa-Matic oraz pneumatycznych pomp membranowych z zaworami klapowymi Sandpiper. W naszej ofercie znajdziesz również włoskie pompy membranowe ARGAL oraz pompy Fluimac. Ciekawym rozwiązaniem jest seria pomp z podwójną membraną ARO EXP, zaprojektowana do profesjonalnych zastosowań przemysłowych.