Pompy odśrodkowe samozasysające

Pompy odśrodkowe

Calpeda A

Pompy odśrodkowe

Calpeda C

Pompy odśrodkowe

Calpeda CA

Pompy basenowe

Calpeda MPC

Pompy do wody czystej

Calpeda NG

Pompy odśrodkowe

Calpeda NGX

Pompy basenowe

Calpeda NMP

Pompy odśrodkowe samozasysające to rodzaj pompy wirowej i obok pomp normalnie ssących jeden z głównych typów dostępnych na rynku pomp odśrodkowych. Cechą wyróżniającą pompy odśrodkowe samozasysające jest stała obecność cieczy w korpusie pompy, co ma istotne znaczenie dla efektywności tego typu urządzeń. Dzięki temu pompy odśrodkowe samozasysające radzą sobie z pęcherzykami powietrza, zwanymi również kieszeniami powietrznymi, które mogą zakłócać ich poprawną pracę.

Jak działa pompa odśrodkowa samozasysająca?

Pompy samozasysające przed uruchomieniem są napełniane odpowiednią ilością cieczy. Ciecz ta może pochodzić np. ze zbiornika zalewowego lub źródła zewnętrznego. Po wspomnianym napełnieniu, uruchamiana jest sama pompa. Proces ten wywołuje turbulencje w cieczy, umożliwiając jej uniesienie się i usunięcie pęcherzyków powietrza z rurociągu. Po usunięciu powietrza, pompa odśrodkowa samozasysająca zaczyna pompować ciecz w kierunku króćca tłocznego.

Zalety konstrukcyjne pomp odśrodkowych samozasysających

Pompy samozasysające odśrodkowe nadają się do obsługi różnego rodzaju płynów, co czyni z nich uniwersalne urządzenia w zastosowaniach zarówno przemysłowych, jak i domowych. Dobrze radzą sobie również z płynami ściernymi, korozyjnymi i zawierającymi zanieczyszczenia. Kolejną zaletą pomp samozasysających odśrodkowych jest odporność na częste przerywanie pracy i możliwość wykorzystywania do powtarzalnych operacji. Cecha ta wynika z braku konieczności zalewania pompy przed każdym ponownym uruchomieniem, ponieważ ciecz zatrzymuje się w korpusie pompy. Pompy samozasysające montowane są nad źródłem cieczy, co ułatwia dostęp do nich w przypadku wyniknięcia ewentualnych awarii.

Pompy odśrodkowe samozasysające – zastosowanie

Pompy odśrodkowe samozasysające odgrywają kluczową rolę w wielu obszarach, w tym w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz w systemach nawadniania i oczyszczania wody. Zdolność do obsługi płynów o zróżnicowanej temperaturze i składzie czyni pompy odśrodkowe samozasysające dobrym rozwiązaniem dla warunków przemysłowych, gdzie wymagane są bezawaryjne i wydajne urządzenia.

Czy pompa odśrodkowa samozasysająca może pracować na sucho?

Z reguły, pompa odśrodkowa samozasysająca nie jest przeznaczona do pracy na sucho. Mimo że zasada działania tego typu pomp zakłada, że w obudowie zawsze pozostaje pewna ilość cieczy, co mogłoby pozwolić na chwilową pracę na sucho, producenci pomp przemysłowych zalecają, aby unikać długotrwałej pracy na sucho, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia pompy. Brak płynu w pompie może prowadzić do przegrzania i pęknięcia uszczelnienia mechanicznego, a nawet spalenia silnika. Dodatkowo płyn roboczy w pompie odśrodkowej samozasysającej potrzebny jest do odpowiedniego smarowania i chłodzenia urządzenia.

Dobór pompy odśrodkowej samozasysającej

W ofercie firmy Ekopomp znajdziesz szeroki wybór pomp odśrodkowych samozasysających przeznaczonych do różnych zastosowań. Oferujemy pompy producentów Calpeda, Mencarelli, Caffini, Pedrollo, Speroni, KSB, Nocchi (Sta-Rite), Lowara, DAB, Grundfos i wielu innych.

Pompy odśrodkowe samozasysające dobierane są na podstawie informacji dotyczących pompowanego płynu, jego lepkości, temperatury, obecności ciał stałych, potrzebnych parametrów pracy, a także warunków pracy pompy i sposobu instalacji. Jako specjaliści w dziedzinie pomp przemysłowych oferujemy fachowe wsparcie na etapie doboru odpowiedniego urządzenia do wymagań aplikacji. Zachęcamy do przesyłania zapytań mailowych lub kontaktu telefonicznego pod numerem +48 71 353 81 96.